Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?

Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?

Korzystasz z bankomatu i okazuje się, że ten wciągnął Twoją kartę? Z pewnością to mało przyjemne i stresujące doświadczenie. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Warto zachować spokój i wiedzieć, co dokładnie zrobić w sytuacji, gdy bankomat nie odda Twojej karty. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego tak się dzieje, kiedy dochodzi do zatrzymania karty klienta oraz jakie kroki należy podjąć, aby ją odzyskać.

Dlaczego bankomat zatrzymał kartę?

Bankomat nie oddał karty? Powodów takiej sytuacji może być wiele. Wbrew pozorom może do spotkać każdego z nas. Żyjemy coraz szybciej. Wiele osób posiada więcej niż jedną kartę, co utrudnia zapamiętanie kodów PIN. Przez roztargnienie możemy popełnić proste błędy. Blokada karty w bankomacie może być spowodowana zarówno przez naszą nieuwagę, problemy techniczne urządzenia, jak i określone procedury bankowe, których zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa.

Najczęstsze powody zatrzymania karty przez bankomat to:

  • kilkukrotne błędne wpisanie kodu PIN (zazwyczaj to trzykrotne błędne podanie kodu, jednak warto poznać regulamin danej instytucji finansowej i jej procedury);
  • posługiwanie się kartą bankomatową, która utraciła termin ważności;
  • wcześniejsze zastrzeżenie karty;
  • zbyt długie zwlekanie z odebraniem karty z czytnika (dlatego zaleca się szybkie odebranie karty i pieniędzy);
  • zapomnienie karty i pozostawienie jej w czytniku (bankomat ją zatrzymuje ze względów bezpieczeństwa)
  • fizyczne uszkodzenie karty i błąd odczyty zapisanych na niej danych;
  • zgłoszenie kradzieży karty;
  • awaria bankomatu.

Zachowanie wysokiej koncentracji podczas korzystania z bankomatu minimalizuje ryzyko zatrzymania karty. Zawsze upewnij się, że nikt podejrzany nie znajduje się w pobliżu. Zachowaj spokój i odbierz pieniądze oraz kartę. Ponadto zapamiętaj kod PIN, jednak nie zapisuj go w portfelu czy też na karcie. W ten sposób możesz ułatwić działanie złodziejowi. Jeżeli przytrafi Ci się zgubienie karty do bankomatu, to natychmiast skontaktuj się z bankiem w celu jej zastrzeżenia oraz poinformuj o tym służby. W naszych poradnikach pisaliśmy m.in. jak zablokować kartę.

Zawsze warto wiedzieć, jak funkcjonują procedury w danej instytucji finansowej. Dzięki temu jeszcze bardziej świadomie można korzystać z karty bankomatowej oraz innych usług. Może zdarzyć się, że nawet po trzykrotnym wpisaniu błędnego kodu PIN bankomat odda kartę, jednak zablokuje ją na określony czas, aby uniemożliwić posługiwanie się nią. W ten sposób minimalizuje się ryzyko wypłaty środków kradzioną kartą, zanim dowie się o tym jej właściciel. Również przeterminowana karta może zostać zwrócona właścicielowi, a nie zatrzymana w urządzeniu.

Kiedy bankomat zatrzymuje kartę?

Co do zasady bankomat zatrzymuje kartę, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia kradzieży (np. wielokrotne wpisanie błędnego kodu PIN, zgłoszono kradzież karty). Dzieje się tak też wtedy, gdy środek płatniczy ulegnie uszkodzeniu, przeterminuje się lub zapomnimy o jego odebraniu. Standardowo mamy na to 30 sekund. Wbrew pozorom to nie tak długo. Warto się pospieszyć, aby zaoszczędzić sobie nerwów. Utrata karty w bankomacie to nie tylko stres i brak możliwości posługiwania się powszechnym środkiem płatniczym, ale również znaczna strata czasu. W konsekwencji trzeba przechodzić przez procedurę zgłoszenia sytuacji zatrzymania karty, jej zastrzeżenia oraz konieczność wyrobienia nowej karty. Na co dzień żyjemy bardzo szybko i nie mamy zbyt wiele wolnego czasu.

Co zrobić gdy bankomat wciągnie kartę?

Bankomat wciągnął kartę – jak załatwia się zwrot? W dużej mierze zależy to od tego, w jakiej sytuacji doszło do zatrzymania tego środka płatniczego. Może bowiem zdarzyć się, że bankomat uległ awarii (np.: wyłączył się w trakcie użytkowania lub zawiesił się). Co zrobić, jak bankomat wciągnął kartę w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie wolno odchodzić od urządzenia. Zaleca się poczekanie minimum przez kilka minut. W tym czasie urządzenie może się odwiesić i oddać kartę. Zapobiegajmy temu, aby trafiła w niepożądane ręce. Często jednak karta zostaje w bankomacie i nie można jej w ten sposób odzyskać.

Co zrobić, jak bankomat wciągnie kartę i urządzenie znajduje się w placówce bankowej? W takiej sytuacji należy od razu udać się do placówki. Jeżeli ta jest zamknięta, to należy niezwłocznie skontaktować się z przedstawicielem banku, który jest operatorem urządzenia. Każdy bankomat posiada specjalny numer kontaktowy, na który należy zadzwonić w sytuacji awaryjnej.

Co zrobić, jeśli bankomat wciągnął kartę i nie znajduje się bezpośrednio przy banku? Wiele tego typu urządzeń umieszczanych jest przed marketami, w galeriach handlowych czy też w przestrzeni miejskiej. Standardowo na każdym z nich powinien znajdować się numer kontaktowy w sytuacjach alarmowych. Dotyczy to jednakowo urządzeń obsługiwanych przez banki, jak i przez zewnętrznych operatorów (np.: Planet Cash, Euronet). Nie zwlekaj i od razu skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta.

Ponadto należy od razu powiadomić swój bank o zaistniałej sytuacji. Każdy bank ma swoją własną infolinię, dlatego warto zapisać sobie jej numer i trzymać w portfelu lub zapisać go w pamięci telefonu. Specjaliści rekomendują również zastrzeżenie karty. Można tego dokonać za pośrednictwem kontaktu z infolinią banku lub z ogólnopolską infolinią Systemu Zastrzegania Kart – 828 828 828.

Wszystko po to, aby zabezpieczyć swoje środki przed kradzieżą, gdy karta wpadłaby w ręce niepożądanej osoby. Taka blokada środków na koncie jest bardzo ważna i przydatna. Nie warto ryzykować. W końcu po jakimś czasie bankomat może się odwiesić i oddać kartę. Możemy się nawet o tym nie dowiedzieć.

Zazwyczaj karta po zatrzymaniu przez bankomat jest niszczona. To kolejny środek bezpieczeństwa. W takiej sytuacji należy udać się do banku i złożyć wniosek o wydanie nowej karty bankomatowej, ponieważ wcześniejsza została utracona. Jeżeli interesuje Cie temat ochrony karty bankomatowej i znajdujących się na niej danych, to koniecznie dowiedz się, czym jest skimming. W naszych artykułach pisaliśmy też o tym, czym jest chargeback, czyli reklamacja płatności kartą w sytuacji, gdy padniesz ofiarą oszustów.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!