Z roku na rok pojawiają się nowe zagrożenia związane z bankowością elektroniczną oraz z płatnościami zbliżeniowymi. Oszuści tylko czekają na naszą nieuwagę po to, aby ukraść nasze dane lub kartę. Przywłaszczenie tej ostatnie oraz posługiwanie się nią bez zgody właściciela jest surowo karane. Z tego artykułu dowiesz się, co grozi za użycie cudzej karty i dlaczego warto się tego wystrzegać.
Spis treści:
Czy można płacić nie swoją kartą?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy posługiwanie się czyjąś kartą jest legalne. Co w sytuacji, gdy przekazujemy ten środek płatniczy swojej żonie, mężowi czy też dziecku? Zgodnie z prawem kategorycznie zabronione jest posługiwanie się nie swoją kartą płatniczą. Jest to związane z tym, że właściciel karty podpisuje indywidualną umowę z jej wydawcą, czyli instytucją finansową. Zgodnie z tą umową tylko właściciel karty może posługiwać się nią przy dokonywaniu płatności. Tłumaczenie związane z pożyczeniem środka płatniczego od bliskiej osoby na nic się zda. Jest to nielegalne i grozi za to odpowiedzialność karna.
Zabronione jest też przywłaszczenie czy też posiadanie cudzej karty bankomatowej. Każdy właściciel powinien odpowiednio zabezpieczyć swój portfel i kartę przed kradzieżą. Zyskało to na znaczeniu w momencie, gdy pojawiły się płatności zbliżeniowe, które nie muszą być autoryzowane kodem PIN. W takiej sytuacji dużo trudniej o weryfikację zgodności tożsamości klienta i tego, czy jest on właścicielem danej karty. Przede wszystkim trzeba zachować środki ostrożności, aby przeciwdziałać kradzieżom. Niestety na co dzień jesteśmy narażeni na wiele rodzajów przestępstw związanych z kradzieżą danych karty czy też płatnościami online. Wśród nich znajdują się m.in.:
To tylko kilka wybranych przykładów najczęstszych oszustw. Warto poznać ich specyfikę i przestrzec przed nimi swoich bliskich, w tym zwłaszcza osoby starsze. Chwila nieuwagi może być bardzo kosztowna. Można stracić m.in. oszczędności swojego życia.
Płacenie czyjąś kartą – co za to grozi?
Jaka jest kara za używanie cudzej karty płatniczej? Wbrew pozorom to bardzo poważne przestępstwo. Na przestrzeni ostatnich lat przepisy w tym zakresie jeszcze zaostrzono. Dotycz to różnego rodzaju kart, w tym m.in.: karty płatniczej, bankomatowej i debetowej czy też płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu lum smartwatcha.
Jeżeli wartość przywłaszczonego mienia nie przekracza 500 złotych, to wówczas jest to klasyfikowane jako wykroczenie kradzieży. Przestępca podlega karze grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności. Jeżeli wartość przywłaszczonego mienia przekracza 500 złotych, to dochodzi to kradzieży i przestępca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Może też zdarzyć się tak, że przywłaszczenie karty i jej użytkowanie (np. płacenie zbliżeniowo) zostanie zakwalifikowane jako kradzież z włamaniem. Wtedy kara rośnie do 10 lat więzienia. Jest to związane z tym, że posługiwanie się cudzą kartą płatniczą narusza umowę zawartą przez jej właściciela z bankiem i wiąże się ze wtargnięciem na konto bankowe. W związku z tym ma to znamiona kradzieży z włamaniem, co zaostrza możliwą karę.
Co zrobić ze znalezioną kartą płatniczą?
Każdemu z nasz może zdarzyć się sytuacja, w której znajdziemy cudzą kartę bankomatową lub cały portfel. Warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Jeżeli w portfelu znajdują się dane właściciela, to można spróbować się z nim skontaktować. Nie powinno się jednak pozostawiać portfela czy karty w miejscu znalezienia. Może to skutkować tym, że trafi na nie nieuczciwa osoba chcąca to wykorzystać. Użycie cudzej karty kredytowej jest nielegalne.
Znalezioną kartę kredytową można zastrzec po kontakcie z infolinią banku, która ją wydała (numer kontaktowy znajduje się na karcie) lub oddać ją w placówce stacjonarnej tego banku. Ponadto znalezione dokumenty, w tym m.in. kartę, można przekazać na posterunek policji w trosce o to, aby nie trafiły one w niepowołane ręce. Pod żadnym pozorem nie wolno próbować finalizować transakcji za pomocą znalezionej karty. Płatność cudzą kartą jest zabroniona.
Korzystanie z cudzej karty płatniczej za zgodą
Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że można posługiwać się cudzą kartą za zgodą jej właściciela. Co warto o tym wiedzieć? Przede wszystkim nie powinno się przekazywać karty płatniczej innej osobie, w tym współmałżonkowi, dziecku itd. To złamanie postanowień umowy z bankiem, co może mieć przykre konsekwencje.
Ponadto osoba przyjmująca płatność może zweryfikować tożsamość właściciela karty, jeżeli coś wzbudzi jej podejrzenie. Podstawą prawną jest tu art. 59b Ustawy o usługach płatniczych. Jeżeli dane się nie zgadzają, to odmówi przyjęcia płatności, zatrzyma kartę oraz poinformuje o tym służby. W związku z tym nie warto udostępniać karty płatniczej swoim bliskim. Choć wydaje się to niewinne, to jednak konsekwencje takiej sytuacji mogą być bardzo poważne. Warto się przed nimi wystrzegać.
Bardzo ważne jest to, że przepisy te obowiązują niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z płatnością zbliżeniową, czy też autoryzowaną kodem PIN. W świetle prawa nie ma tu żadnej różnicy. W związku z tym nie ważne, czy Twój blisko użyje karty do niewielkiej płatności zbliżeniowej, czy też posłuży się kodem PIN, odpowiedzialność jest taka sama. To nieuprawnione przywłaszczenie. Przy kartach płatniczych nie ma czegoś takiego, jak indywidualne uzgodnienia w zakresie posługiwania się środkiem płatniczym. Prawo do dokonywania płatności ma tylko właściciel rachunku bankowego.
Oczywiście w praktyce takie sytuacje wciąż się zdarzają. Bliscy posiadacza karty nie podlegają zazwyczaj żadnym oskarżeniom, ponieważ właściciel karty nie zgłasza nieuprawnionego jej użytkowania. Podstawową konsekwencją w ten sytuacji jest ewentualna niekomfortowa sytuacja w sklepie, gdy sprzedawca odmówi przyjęcia płatności, ponieważ będzie miał wątpliwości co do tożsamości jej właściciela. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy kartą rodzica posługuje się dziecko lub kartą współmałżonka osoba innej płci. W takich sytuacjach dość łatwo o wyłapanie niespójności.
Zachęcamy do tego, aby nie udostępniać swojej karty innym osobom. W ten sposób mamy mniejszą kontrolę nad tym, jak wydatkowane są środki. Ponadto stwarza to dodatkowe zagrożenie związane z możliwością kradzieży karty przez inne osoby. Bardzo narażone są na to dzieci, które nie tylko nie powinny posiadać przy sobie karty, ale także większej sumy gotówki. Złodzieje tylko czekają na naszą nieuwagę i z pewnością nie zawahają się tego wykorzystać.
Dochodzenie swoich praw po nieuprawnionym użyciu karty płatniczej
Co w sytuacji, gdy padniemy ofiarą przestępcy, który posłuży się naszą kartą płatniczą? Za nieuprawnione użycie karty uznaje się każde, którego dokonano bez naszej wiedzy i zgody. W takiej sytuacji należy natychmiast dokonać zgłoszenia nieuprawnionej transakcji. Poszkodowany ma na to maksymalnie 13 miesięcy od daty operacji na koncie, jednak warto zrobić to jak najszybciej. Do momentu zastrzeżenia karty odpowiedzialność (np. finansową) po 50% ponoszą właściciel skradzionej karty oraz bank. W takiej sytuacji bank zwraca tylko równowartość kwoty powyżej 50 euro. Jeżeli do użycia karty dojdzie po jej zastrzeżeniu, to 100% odpowiedzialności spada na bank.
Jeżeli podejrzewasz kradzież karty płatniczej, to nie zwlekaj i zdecyduj się na jej szybkie zastrzeżenie. W ten sposób zminimalizujesz negatywne skutki takiej sytuacji oraz zabezpieczysz swoje środki przed kradzieżą. Zastrzeżenie karty pozwoli na blokadę środków. Następnie należy wyrobić nową kartę w placówce bankowej.
Komentarze i opinie użytkowników