W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Rosną nie tylko sumy pożyczek, ale również wymagania, które muszą spełniać kredytobiorcy, w tym te dotyczące wysokości zarobków. Jest to związane z wahaniami w gospodarce oraz wysoką inflacją. Sprawdźmy więc, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w Polsce.
Spis treści:
Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?
Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, ile trzeba zarabiać, żeby wziąć kredyt hipoteczny. Wiedza o tym determinuje kolejne kroki osób, które rozważają zakup nieruchomości na kredyt. Niestety często okazuje się jednak, że w danym momencie zawodowym nie spełniają wymogów banku lub mają na tyle niską zdolność kredytową, że jedynym rozwiązaniem jest czasowy wynajem mieszkania lub domu.
Przy kredycie hipotecznym liczy się też wkład własny. Należy o tym pamiętać, ponieważ nawet przy wysokich zarobkach niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego.
Przy zarobkach na poziomie średniej krajowej (około 5000 złotych), umowie o pracę oraz ze zobowiązaniami miesięcznymi na poziomie 1500 złotych zdolność kredytowa pojedynczej osoby wynosi ok. 215-250 tysięcy złotych. Niestety trudno obecnie o kupienie za to mieszkania nawet w mniejszych miejscowościach. Sytuacja poprawia się znacznie przy dwóch osobach o takich zarobkach i łącznych zobowiązaniach na poziomie 2500 złotych. Tu zdolność kredytowa może wynieść nawet powyżej pół miliona złotych. Zawsze warto wyliczyć ją indywidualnie. Dzięki temu dowiesz się, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości, której oczekujesz.
Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać 400 tysięcy? Przyjrzyjmy się takiemu przypadkowi. Aby osiągnąć zdolność kredytową na poziomie 480 tysięcy w okresie 25. lat spłaty kredytu, singiel musi zarabiać około 8 tysięcy złotych na rękę i nie mieć innych zobowiązań. W przypadku rodziny z dwójką dzieci i łącznych zarobkach rodziców na poziomie 13 tysięcy złotych ich zdolność kredytowa szacowana jest na około 500 tysięcy.
Oczywiście wpływ na zdolność kredytową danej osoby ma kilka czynników, w tym m.in.:
- rodzaj umowy i źródło dochodów;
- wysokość dochodów;
- posiadanie innych zobowiązań finansowych;
- liczba osób na utrzymaniu;
- historia kredytowa;
- wiek kredytobiorcy.
Z doświadczenia wiemy, że zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym liczona jest bardzo surowo. Warto jednak zapoznać się z ofertą różnych instytucji finansowych i ją porównać. W tym celu możesz sprawdzić rodzaje kredytów bankowych oraz nasz ranking kredytów hipotecznych.
Jak to wygląda w przypadku bezpiecznego kredytu 2%?
Od 2023 roku w Polsce funkcjonuje bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania na własność. Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny 2%? Aby z niego skorzystać, należy spełnić szereg wymogów, w tym m.in. posiadać mniej niż 45 lat i nie posiadać żadnych udziałów w innej nieruchomości. W przypadku singli zdolność kredytowa przy kredycie 2% wygląda mniej więcej tak:
- zarobki 3000 złotych: zdolność 140 tysięcy złotych;
- zarobki 4000 złotych: zdolność 220 tysięcy złotych;
- zarobki 6000 złotych: zdolność 375 tysięcy złotych
- zarobki 7000 złotych: zdolność 450 tysięcy złotych.
Jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania obejmują pary oraz rodziców w pojedynkę wychowujących dziecko. Wskazuje to na to, z roku na rok coraz trudniej o dostanie kredytu hipotecznego i coraz mniej osób może sobie na niego pozwolić. Chodzi nie tylko o wysokość zarobków, ale również wysokość raty kredytowej spłacanej w wieloletniej perspektywie. Przy zmiennej stopie procentowej rata ta może się zmieniać, dlatego warto uwzględnić to przy wyborze optymalnej opcji kredytu.
Komentarze i opinie użytkowników