Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy ceną netto a ceną brutto? Z punktu widzenia klienta indywidualnego często nie ma to większego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsze jest to dla przedsiębiorców. Mimo tego każdy z nas powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego co to cena brutto i co na nią się składa. Dowiedz się tego z naszego poradnika.
Co to jest cena brutto?
Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, co oznacza cena brutto. Choć jej definicja jest relatywnie prosta, to jednak często myli się ona z wartością netto. W dużym skrócie cena brutto to dokładna wartość towaru lub usługi wyrażona w przeliczeniu na pieniądze, jednak zawierająca już od razu doliczoną kwotę podatku VAT. Należy również pamiętać o tym, że wysokość podatku VAT jest różna. Wpływ na nią ma m.in. rodzaj kupowanego towaru lub zamawianej usługi, a także indywidualna specyfika przedsiębiorstwa i sektora, w którym funkcjonuje.
Cena brutto jak obliczyć?
Wiesz już, jaka to cena brutto. Warto też wiedzieć, na czym polega obliczanie ceny brutto. W tym celu należy znać cenę netto oraz dokładną wartość podatku VAT podawaną w procentach. Proste obliczenie wygląda następująco: cena netto + stawka podatku = cena brutto. Jak liczyć to w praktyce? Posiadając cenę netto towaru lub usługi, należy przemnożyć ją przez procentową stawkę podatku VAT.
Przykładowo:
- towar kosztuje 100 PLN (cena netto)
- stawka podatku to 23%
- cena brutto tego towaru to 123 PLN.
Mając ten wzór z pewnością, obliczysz dokładną cenę produktu lub usługi, którą chcesz zakupić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto upewnić się u sprzedawcy, czy podawana kwota jest już powiększona o podatek VAT, czy jednak na półce widnieje kwota netto. W ten sposób uniknie się ewentualnych nieporozumień czy przykrych niespodzianek.
Co do zasady takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Jest to związane z tym, że sprzedawcy mają obowiązek przedstawiania na półce cen w kwocie brutto, aby konsument dokładnie wiedział, jaki wydatek poniesie. Podawanie innych cen (np. netto) uznawane jest powszechnie za nieprawdziwe, niepełne i nierzetelne i może skutkować konsekwencjami prawnymi i sankcjami skarbowymi.
Jakie stawki VAT obowiązują w Polsce?
Przy wyliczeniach przyda się wiedza na temat tego, jakie stawki podatku VAT obowiązują w Polsce. Obecnie są to cztery podstawowe stawki:
- 23% – podstawowa wysokość podatku od towarów i usług;
- 8% - stawka obniżona podatku VAT (stosowana m.in.: w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym, usługach związanych ze sportem, kulturą i rekreacją);
- 5% - stawka obniżona dla podstawowych produktów żywnościowych (np.: nabiał, pieczywo), książki, e-booki i artykuły dla niemowląt;
- 0% - stawka preferencyjna stosowana m.in. wewnątrz Unii Europejskiej przy dostawie towarów lub ich eksporcie.
Każdy przedsiębiorca powinien dokładnie zdawać sobie sprawę z tego, jaka wysokość podatku VAT go obowiązuje. Wszystko po to, aby prawidłowo wyliczyć swoje zobowiązanie podatkowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą ds. księgowych lub urzędnikiem Urzędu Skarbowego.
Czy cena brutto zawiera VAT?
Wiele osób zastanawia się, czy cena brutto z podatkiem, czy bez. Wspomnieliśmy już o tym, że kwota brutto zawiera już w sobie należny podatek VAT. Dzięki temu kupujący dokładnie wie, jaką kwotę musi zapłacić sprzedawcy. Operowanie cenami brutto jest bardzo wygodne zwłaszcza dla klientów indywidualnych. Jest to związane z tym, że nie odliczają oni podatku VAT w celu pomniejszenia swojego zobowiązania podatkowego.
Pamiętaj o tym, że nie zawsze będzie to stawka 23% podatku. W Polsce obecnie stosuje się kilka stawek podatku VAT w zależności od specyfiki produktu lub usługi, a także sektora, w którym funkcjonuje przedsiębiorstw. Podstawą prawną dla instytucji podatku VAT w Polsce jest Ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku wraz z późniejszymi zmianami. Interesuje Cię tematyka finansów i podatków? Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami.