Co to jest Cedent?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne mogą spotkać się z takim pojęciem jak cedent. Występuje ono w przypadku różnego rodzaju cesji (wierzytelności, usług itd.). Mimo wszystko jest to pojęcie dość enigmatyczne. Warto poświęcić mu nieco więcej słów, aby lepiej poznać jego specyfikę. Z tego artykułu dowiesz się, kto to cedent oraz w jakich sytuacjach pojawia się ten termin.

Kim jest cedent?

Rozpocznijmy od tego, kto to jest cedent. W dużym skrócie jest to osoba, która jest stroną cesji. Jednocześnie cedent to osoba lub podmiot, który przepisuje (ceduje) swoje prawa na inną osobę lub podmiot w ramach cesji.

W tym miejscu warto nieco więcej napisać o tym, czym właściwie jest cesja. To rodzaj transakcji gospodarczej. Może być zawierana zarówno pomiędzy przedsiębiorcami, jak i osobami prywatnymi. W dużym skrócie polega to na tym, że dana osoba lub podmiot przejmują na siebie zobowiązania innej osoby, lub podmiotu, które wynikają z umowy lub innej formy współpracy. Podmiot przekazujący te zobowiązania to cedent. Tak najłatwiej wytłumaczyć to, co to jest cedent na przykładzie cesji. Drugą osobą tej transakcji jest cesjonariusz.

Przeniesienie praw w ramach cesji następuje na podstawie umowy cesji. Powinna ona mieć charakter pisemny. Może to być zwykła umowa lub też akt notarialny podpisany u notariusza. Zależy to od woli obu stron. Szczegółowo specyfikę cesji opisano w artykułach 509-516 Kodeksu Cywilnego. To tam wskazano na to, czym jest cesja wierzytelności w sektorze przedsiębiorstw. Wszystko po to, aby uregulować ten obszar oraz sprawować nad nim lepszą kontrolę. W przepisach opisano również znaczenie cedenta.

Osoba cedenta pojawia się przy różnego rodzaju cesjach. Najczęściej dotyczy to przejęcia różnego typu wierzytelności w tym m.in.:

  • pieniężnych;
  • niepieniężnych;
  • niewymagalnych;
  • wymagalnych;
  • istniejących;
  • niepodzielnych;
  • podzielnych.

W praktyce może to oznaczać m.in. przejęcie wierzytelności przez firmy specjalizujące się w ich odzyskiwaniu czy też przepisanie umowy korzystania z usług telekomunikacyjnych na inną osobę. Cedent jako strona cesji rezygnuje ze swoich praw i przenosi je na rzecz nabywcy, czyli cesjonariusza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w przeprocesowaniu tej transakcji warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu prawa. Wszystko po to, aby zachować legalność cesji i jej zapisy uznać za wymagalne. Powinno na tym zależeć obu stronom porozumienia. Trzecią stroną pośrednio uczestniczącą w transakcji jest dłużnik, jednak nie jest on w żaden sposób zaangażowany w finalizację umowy cesji.

Cedent – co robi?

Znasz już definicję cedenta. Teraz warto zastanowić się, co on właściwie robi i jakie są jego obowiązki. Jest to osoba prywatna lub firma, która na podstawie umowy zrzeka się swoich wierzytelności i przenosi prawa na inny podmiot. Aby cesja doszła do skutku, należy spisać umowę oraz uzupełnić ją o prawidłowe dane. Ponadto obie strony porozumienia muszą się na niej podpisać.

Po zawarciu cesji dotychczasowy wierzyciel przenosi swoje prawa na inny podmiot. To cesjonariusz staje się nowym wierzycielem i zyskuje szansę na dochodzenie swoich praw i odzyskanie zadłużenia od dłużnika.

Obecnie na rynku tego sytuacje zdarzają się coraz częściej. Wiele firm ma problemy z niewypłacalnymi partnerami biznesowymi. Jednocześnie dochodzenie spłaty zadłużenia jest nieskuteczne. Wówczas można zdecydować się na cesję wierzytelności na rzecz firmy windykacyjnej. Oczywiście otrzymuje się za to wynagrodzenie, jednak jest ono odpowiednio niższe, niż docelowa kwota zadłużenia. Jest to związane z tym, że to cesjonariusz przejmuje na siebie ryzyko i obowiązki związane z dochodzeniem spłaty wierzytelności. Na cesję często decydują się podmioty, które mają: problemy z utrzymaniem cash flow i w krótkim terminie potrzebują zastrzyku gotówki, straciły wiarę w skuteczne odzyskanie długów we własnym zakresie, nie mają czasu i zasobów ludzkich do tego, aby prowadzić skuteczną windykację.