Co to jest akredytywa? To niezwykle ważny instrument finansowy, który zabezpiecza transakcje handlowe między kontrahentami. Sprawdź, jakie są rodzaje akredytywy, jak ona działa i dlaczego jest niezastąpiona w sytuacjach, gdy partnerzy biznesowi jeszcze nie mieli okazji współpracować lub ich sytuacja finansowa budzi wątpliwości. Poznaj zalety i wady akredytywy oraz związane z nią koszty, aby lepiej zrozumieć, czy i kiedy warto z niej skorzystać.
Akredytywa – co to?
Akredytywa to rodzaj instrumentu finansowego, służący do zabezpieczania transakcji handlowych pomiędzy kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Zasada działania akredytywy polega na wydzieleniu i zarezerwowaniu określonej sumy na rachunku bankowym zleceniodawcy (odbiorcy) na poczet zobowiązań wobec beneficjenta (dostawcy). Co ważne, akredytywa ma charakter warunkowy, co oznacza, że pieniądze trafiają do dostawcy pod warunkiem, że przedstawi on dokumenty potwierdzające wywiązanie się z kontraktu z odbiorcą.
Jako że akredytywa pełni funkcję gwarancyjną, najczęściej stosowana jest w sytuacji, gdy:
- kontrahenci jeszcze nigdy ze sobą nie współpracowali,
- kontrahenci pochodzą z różnych krajów,
- sytuacja finansowa jednego z kontrahentów jest niepewna.
Akredytywa jest usługą świadczoną przez banki.
Rodzaje akredytywy
W przypadku akredytywy wyróżniamy następujące jej rodzaje:
- akredytywa dokumentowa – jeden z najbardziej popularnych typów akredytywy, w ramach którego dostawca zobowiązany jest do przedstawienia określonych dokumentów,
- akredytywa standby – jest to forma gwarancji płatności, którą stosuje się w przypadku niewywiązywania się z warunków kontraktów,
- akredytywa transferowa – rodzaj akredytywy, w ramach której jej beneficjent może przenieść jej część lub całość na jedną, lub więcej stron,
- akredytywa odnawialna – tego typu akredytywa odnawia się po każdej transakcji w ramach określonego limitu.
Zalety i wady akredytywy
Podobnie jak większość instrumentów finansowych, również i akredytywa ma swoje wady i zalety.
Najważniejszą zaletą akredytywy jest to, że stanowi ona zabezpieczenie finansowe dla obu stron transakcji. W ten sposób kontrahenci mogą minimalizować ryzyko niewywiązywania się z umowy przez partnerów biznesowych. Do tego akredytywa ułatwia przeprowadzanie transakcji w ramach handlu międzynarodowego. Poza tym w przypadku akredytywy przedsiębiorca ma możliwość wynegocjowania lepszych warunków płatności i dostaw.
A jakie są wady akredytywy? Przede wszystkim są to dodatkowe koszty związane z wystawieniem i obsługą akredytywy. Do tego dochodzą dość skomplikowane procedury i wymóg przedstawienie wielu dokumentów na potwierdzenie wywiązania się z umowy. W przypadku akredytywy należy także uwzględnić długi czas potrzebny na realizację transakcji.
Ile kosztuje akredytywa?
Omawiając wady i zalety akredytywy, wspominaliśmy o kosztach akredytywy. Do typowych opłat należą:
- opłata za wystawienie – zazwyczaj jest to procent od wartości akredytywy, najczęściej wynosi ona od 0,5 do 2%,
- opłata za potwierdzenie – gdy inny bank potwierdza akredytywę, może naliczyć za to dodatkową opłatę,
- opłata za operacje – każda zmiana lub przedłużenie akredytywy może generować dodatkowe koszty.
Podsumowanie: Czym jest akredytywa?
Akredytywa, zgodnie z definicją, to rodzaj instrumentu finansowego, który wykorzystywany jest do zabezpieczania transakcji handlowych pomiędzy kontrahentami. Działa ona na zasadzie mechanizmu gwarantującego, że obie strony transakcji wypełnią swoje zobowiązania, wynikające z zawartej pomiędzy nimi umowy. Akredytywa jest usługą świadczoną przez banki, które biorą na siebie ryzyko niewypłacalności odbiorcy, co dodatkowo zabezpiecza dostawcę. W przypadku akredytywy wyróżniamy różne jej rodzaje: akredytywę dokumentową, standby, transferową oraz odnawialną. Koszty związane z akredytywą to przede wszystkim opłaty bankowe za wystawienie, potwierdzenie, a także obsługę akredytywy. A jeśli nie akredytywa to co? Zawsze możesz zdecydować się na inkaso, które jest mniej skomplikowaną i tańszą formą zabezpieczenia transakcji, choć oferuje niższy poziom ochrony.