Od kilku lat w Polsce na popularności zyskują tzw. płatności odroczone. Coraz częściej traktowane są jako zamiennik karty kredytowej z debetem, pożyczki typu chwilówka czy też standardowego kredytu gotówkowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są płatności odroczone, na jakiej zasadzie działają oraz jak z nich korzystać. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
- Czym są płatności odroczone?
- Na jakiej zasadzie działa płatność odroczona?
- Płatności odroczone dla przedsiębiorców
- Dlaczego sklepy wdrażają opcję płatności odroczonej?
- Jakie systemy wykorzystywane są w ramach płatności odroczonych w Polsce?
- Jak skorzystać z płatności odroczonej z punktu widzenia kupującego?
- Czy w ramach płatności odrodzonej ponosi się dodatkowe koszty?
- Jakie są limity dla płatności odroczonych?
- Kiedy warto skorzystać z płatności odroczonej?
Czym są płatności odroczone?
Jak sama nazwa wskazuje, płatność odroczona to taka, w ramach której środki przekazuje się po pewnym czasie. Zgodnie z definicją płatność tego typu to nic innego, jak przesunięcie terminu zapłaty za dany produkt lub usługę. Bezkosztowe przesunięcie może wynosić nawet do 30 dni. To ciekawa opcja zwłaszcza dla osób, które przed zakupem danego produktu chcą zweryfikować jego jakość i przydatność. Jeżeli decydują się na jego zwrot, to wówczas nie ponoszą początkowego kosztu związanego z zakupem i nie muszą przechodzić przez procedurę zwrotu środków. Opcja płatności odroczonej dostępna jest zarówno podczas zakupów stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych, przy czym to właśnie na rynku e-commerce jest bardziej popularna.
Na jakiej zasadzie działa płatność odroczona?
Zasada działania płatności odroczonej jest relatywnie prosta. Otrzymujesz produkt lub usługę i płacisz za nie później, zgodnie z ustalonym pomiędzy stronami terminem. Oczywiście tego typu płatność nie jest dostępna dla każdego. W procesie zakupowym podaje się kluczowe dane, na podstawie których określany jest scoring kredytowy klienta. Jeżeli historia kredytowa kupującego nie wzbudza zaufania, to nie będzie on mógł skorzystać z opcji płatności odroczonej. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Jeżeli przed terminem zapłaty za produkt decydujesz się na jego zwrot, to z reguły robisz to bezkosztowo. Jeżeli jednak zachowujesz go dla siebie, to po upływie terminu płatności musisz dokonać zapłaty wraz z kosztami prowizji. Standardem jest, że w takiej sytuacji sklepy proponują klientom płatność jednorazową lub możliwość rozłożenia zakupu na raty, co wykorzystywane jest zwłaszcza przy produktach o wyższej wartości, np. elektronice użytkowej.
Płatności odroczone dla przedsiębiorców
Warto wiedzieć, że z płatności odroczonej mogą korzystać nie tylko klienci indywidualni. Ta forma rozliczenia możliwa jest również w przypadku transakcji dokonywanych pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Specyfika tego typu rozliczeń zależy od wybranego systemu. W przypadku przedsiębiorców odroczenie może być dłuższe, a niektóre systemy oferują nawet przesunięcie o 60 dni. Tego typu rozwiązanie przy zakupach pomiędzy firmami proponuje m.in. polska platforma sprzedaży online Allegro.
Dlaczego sklepy wdrażają opcję płatności odroczonej?
Jest przynajmniej kilka powodów, dla których sklepy wdrażają opcję płatności odroczonej. Przede wszystkim jest to związane z chęcią uatrakcyjnienia swojej oferty oraz umożliwienia dokonania transakcji większej liczbie odbiorców, którzy w danym momencie nie dysponują środkami lub nie chcą ich od razu wydawać. Współczesny konsument się zmienia i lubi mieć wybór. Opcja płatności odroczonej mu go daje, dlatego chętnie wykorzystywana jest przed branżę e-commerce. Wdrożenie jej nie wiąże się z większym ryzykiem, ponieważ odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność klienta spoczywa na barkach instytucji finansującej zakup, a nie na sklepie.
Jakie systemy wykorzystywane są w ramach płatności odroczonych w Polsce?
Choć model odroczonej płatności pojawił się w Polsce zaledwie kilka lat temu, to jednak na ten moment sporo podmiotów oferuje dedykowane systemy w tym zakresie. Do najpopularniejszych dostawców systemów płatności online oferujących opcję płatności odroczonej należą m.in.:
- PayU;
- PayPo;
- Dotpay;
- Allegro;
- Klarna;
W każdej z tych firm system może nazywać się nieco inaczej. Różnią się one także w zakresie związanych ze wdrożeniem i obsługą kosztów oraz kwestii technicznych. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu płatności odroczonej w sklepie warto zapoznać się z kilkoma wariantami i wybrać ten najkorzystniejszy dla swojego biznesu.
Jak skorzystać z płatności odroczonej z punktu widzenia kupującego?
Chcesz dokonać transakcji z wykorzystaniem płatności odroczonej i nie wiesz, jak z tego skorzystać? Przede wszystkim musisz posiadać aktywne i zweryfikowane konto w wybranym systemie płatności. Kolejnym krokiem jest aktywowanie na nim opcji płatności odroczonej. Jeżeli jednak masz przeterminowane zaległości lub złą historię kredytową, to taka opcja może być dla Ciebie niedostępna.
Jeżeli opcja płatności odroczonej jest aktywowana, to można korzystać z niej w sklepach, która na to zezwalają. W Polsce opcja ta dostępna jest w większości popularnych sklepów internetowych, więc nie powinno być z tym problemu. Transakcja powinna być realizowana standardowo. Na etapie płatności wybierz opcję: kupuj teraz w systemie, z którego korzystasz. Po zalogowaniu się do systemu możesz wybrać odroczoną płatność i sfinalizować transakcję. Po niej otrzymasz zamówiony produkt, a obowiązek zapłaty nastąpi zgodnie z wcześniej ustalonym terminem.
Czy w ramach płatności odrodzonej ponosi się dodatkowe koszty?
Jeżeli uiścisz opłatę w ramach obowiązującego terminu dla płatności odrodzonej, to nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych kosztów. Te pojawiają się dopiero wtedy, gdy przekroczysz termin. Wówczas osoba korzystająca z płatności odroczonej musi pokryć koszty prowizji oraz ewentualnych odsetek i kar umownych ustalonych przez operatora płatności lub firmę oferującą ten model płatności za swoje produkty i usługi.
Jakie są limity dla płatności odroczonych?
Oczywiście ze względów bezpieczeństwa, klienci nie mogą korzystać z płatności odroczonych bez limitu. Każdy system określa własny standard i limit kwoty, do której można dokonywać tego typu transakcji. Przykładowe stawki obowiązujące na przełomie 2023 i 2024 roku podano poniżej:
- PayU - 1500 PLN;
- Dotpay - 2000 PLN;
- PayPo - 3000 PLN;
- Allegro - 4200 PLN.
Kiedy warto skorzystać z płatności odroczonej?
Skorzystanie z płatności odroczonej jest uzasadnione w wielu przypadkach. Przede wszystkim to dobry wybór wtedy, gdy nie jesteśmy w stu procentach przekonani do zakupu danego produktu i chcemy go najpierw sprawdzić. Opcja płatności odroczonej pozwala na odesłanie produktu do sklepu i skraca procedurę zwrotu. Ponadto z tej funkcji korzystają też osoby, które w danym momencie nie dysponują gotówką lub nie chcą się jej pozbywać. Dodatkowym atutem płatności odroczonych jest to, że nie wiążą się z dodatkowymi opłatami, jeżeli zapłata realizowana jest w terminie.
Oczywiście ta metoda płatnoci ma również swoje minusy. Przede wszystkim ogranicza liczbę rat, na które można rozłożyć dany zakup w przyszłości. Ponadto korzystanie z płatności odroczonej powinno być bardzo odpowiedzialne. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia.
Komentarze i opinie użytkowników