Co to jest BIK i jak sprawdzić zadłużenie i zastrzec dokumenty?

Co to jest BIK i jak sprawdzić zadłużenie i zastrzec dokumenty?

Chcesz wiedzieć, jakie masz szanse na uzyskanie kredytu? Zastanawiasz się, czy czasem nie zapomniałeś o spłacie jakiegoś zobowiązania? A może chcesz spojrzeć na swoją sytuację finansową oczami banku lub innej instytucji pożyczkowej? Wszystkie te informacje znajdziesz w raporcie BIK.

Czy wiesz, na jakiej podstawie bank ocenia wiarygodność kredytową potencjalnych kredytobiorców? Jednym ze sposobów jest sprawdzenie wnioskodawcy w BIK, czyli bazie, w której gromadzone są wszelkie informacje o naszych zobowiązaniach. Co więcej, każdy z nas może uzyskać raport BIK na własny temat wraz z oceną punktową, od której zależy to, czy dostaniemy kredyt. Jednak to nie jedyne usługi, z których możemy skorzystać w BIK. Sprawdźmy zatem, czym jest BIK i jak korzystać z usług tego portalu.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza danych założona w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. Od tego momentu BIK gromadzi, integruje oraz udostępnia informacje dotyczące historii kredytowej osób, które korzystają z produktów kredytowych, takich jak:

  • kredyty bankowe,
  • pożyczki,
  • limity kredytowe,
  • karty kredytowe,
  • zakupy na raty.

Z BIK korzystają przede wszystkim kredytodawcy, którzy na tej podstawie oceniają wiarygodność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Poza tym dane z bazy BIK pomagają także o oszacowaniu zdolności kredytowej osoby wnioskującej o kredyt lub pożyczkę. 

Znalezienie się w bazie BIK jest czymś zupełnie normalnym. Jeśli posiadasz kredyt gotówkowy lub inne zobowiązanie finansowe i regularnie spłacasz swoje zobowiązania, banki i inne instytucje finansowe potraktują to jako nasz atut i chętniej udzielą nam pożyczki na korzystniejszych warunkach. W trudniejszej sytuacji są osoby, które jeszcze nigdy nie korzystały z produktów kredytowych, ponieważ kredytodawcy nie mają wystarczających danych, aby w takim przypadku ocenić wiarygodność kredytową. Dlatego czasem wręcz opłaca się skorzystać z opcji zakupów na raty, aby tylko trafić do bazy BIK i wykazać się rzetelnością w spłacie zobowiązania. 

Natomiast osoby, które mają opóźnienia w zwrocie rat kredytowych czy innych należności, muszą liczyć się z decyzją odmowną, gdy złożą wniosek o kolejny kredyt czy pożyczkę. 

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?   

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Baza BIK i raporty, które można z niej pobrać, nie służą do sprawdzania zadłużenia jako takiego. W tym celu należy zwrócić się do instytucji finansowej, która udzielała nam kredytu czy pożyczki. To tam dowiemy się, jaką kwotę musimy jeszcze zwrócić pożyczkodawcy. Natomiast w BIK można sprawdzić, czy na nasze dane nie zostało zaciągnięte zobowiązanie przez kogoś, kto się za nas podszywał i wyłudził pożyczkę na nasze nazwisko.  

Poza tym dane z bazy BIK pozwolą nam sprawdzić, jak oceniana jest nasza wiarygodność kredytowa. Dzięki temu wiemy, jakie mamy szanse na kredyt czy pożyczkę. A jak możemy to zrobić?

Wszelkie informacje o naszym zadłużeniu w BIK i ocenie wiarygodności możemy otrzymać w formie spersonalizowanego raportu BIK. Przyjrzymy się teraz zatem, jak możemy go uzyskać. 

Czym jest raport BIK i jak go uzyskać?

Raport BIK to dokument PDF, który stanowi podsumowanie naszej historii kredytowej i innych zobowiązań finansowych. Znajduje się w nim także ocena punktowa, czyli scoring. Raport BIK otrzymamy bez wychodzenia z domu, jeśli tylko założymy konto na portalu BIK. Sprawdźmy, jak zrobić to krok po kroku:

  1. Wypełnienie formularza online - podając swoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania, rodzaj dokumentu tożsamości, jego numer i serię, numer PESEL).
  2. Potwierdzenie tożsamości (za pomocą danych z dowodu osobistego, paszportu, karty pobytu lub poprzez list polecony).
  3. Ustawienie loginu i hasła do portalu BIK (następnie otrzymamy na adres e-mailowy link weryfikacyjny). 
  4. Zatwierdzenie oferty i wygenerowanie raportu BIK. 

Co ważne, każdy z nas ma prawo do bezpłatnego raportu BIK. Jednak dane zawarte w takim dokumencie nie będą kompletne. Jeśli zależy nam na dokładniejszych informacjach, w tym zaległościach w zadłużeniach i liczbie dni przeterminowanych zobowiązań, warto wybrać płatną opcję raportu BIK (ok. 39 zł). Poza szczegółowymi danymi płatny raport uzyskamy w ciągu zaledwie 24 h, podczas gdy na darmową wersję będziemy musieli zaczekać nawet do 30 dni. 

Kiedy warto sięgnąć po raport BIK?

Raport BIK przydaje się, gdy chcemy starać się o kredyt. Taki dokument pomoże nam spojrzeć na naszą sytuację finansową z perspektywy kredytodawcy. Dzięki temu możemy urealnić nasze oczekiwania wobec wysokości kredytu, co zwiększy nasze szanse na uzyskanie niezbędnego finansowania.

Poza tym raport BIK warto zamówić w przypadku, gdy bank odrzuci nasz wniosek kredytowy. W ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, czy czasem nie wynikało to z nie najlepszej historii kredytowej lub opóźnień w opłacaniu rachunków.

Do tego dzięki raportowi BIK możemy sprawdzić, czy informacje o spłacie rat i innych zobowiązań, które posiadamy, są regularnie i prawidłowo przekazywane do bazy danych.

Ponadto z raportu dowiemy się, kto pytał o nasze dane w BIK, a także upewnimy się, że nie mamy żadnych zobowiązań, których nie zaciągaliśmy. 

Czym jest ocena punktowa?

Jak już wspomnieliśmy w raporcie BIK znajduje się scoring, czyli ocena punktowa BIK, niezbędna przy ocenie naszej wiarygodności i ryzyka kredytowego. Taka ocena punktowa określana jest na podstawie analizy profili dotychczasowych klientów, którzy otrzymali kredyt. Im bardziej nasz profil jest podobny do osób, które terminowo spłacają swoje zobowiązanie, tym wyższą ocenę otrzymamy,  a nasze szanse na kredyt na atrakcyjnych warunkach wzrosną.

Ocena punktowa wyliczana jest na podstawie specjalnego algorytmu, który uwzględnia zarówno pozytywne, jak i negatywne zdarzenia z naszej historii kredytowej. Wszystkie czynniki, od których zależy nasz scoring można podzielić na następujące kategorie:

  • jakość kredytów, 
  • aktywność kredytowa, 
  • wykorzystanie limitów kredytowych, 
  • częstotliwość ubiegania się o kredyt. 

Dodajmy jeszcze, że obecnie ocena punktowa wyrażana jest w skali od 1 do 100, gdzie więcej punktów oznacza większe szanse na uzyskanie kredytu lub innego zobowiązania.

Jakie instytucje informują BIK o kredycie i po jakim czasie?

Informacje o naszych zadłużeniach trafiają do bazy BIK bezpośrednio od banków i innych instytucji finansowych. W przypadku nowych kredytów termin przekazania informacji do BIK wynosi do 14 dni, a przy spłacaniu zadłużenia do 7 dni od daty zmiany tych danych.

Jeśli spłacamy dane zobowiązanie na czas, przy każdej racie będzie widniała liczba 0. Jeśli jakąś ratę zwrócimy z 5-dniowym opóźnieniem, będzie widniała liczba 5. Na szczęście kilkudniowe przekroczenie terminu płatności nie będzie miało większego wpływu na nasz scoring. Jednak przy opóźnieniach powyżej 30 dni nasza ocena punktowa spadnie, a uzyskanie kredytu może okazać się trudniejsze.

Jak zastrzec dokumenty w BIK?

Obecnie banki i firmy pożyczkowych ograniczają formalności związane z uzyskaniem kredytu czy pożyczki. Zwłaszcza jeśli staramy się o finansowanie w stosunkowo niewielkiej kwocie. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, ale z drugiej – potencjalnie niebezpieczne. Po prostu przy słabszych zabezpieczeniach oszuści mogą łatwiej wyłudzić pieniądze na nasze nazwisko. Można się jednak przed tym zabezpieczyć. Wystarczy skorzystać z opcji zastrzeżenia dokumentów w BIK.

Zastrzeżenie dokumentów w BIK polega na tym, że banki i instytucje pożyczkowe dostają informację, że nie zamierzamy starać się o kredyt czy pożyczkę w najbliższym czasie. W takim przypadku ewentualny wniosek kredytowy na nasze dane zostanie od razu odrzucony. Oczywiście pod warunkiem, że dana instytucja finansowa należy do systemu Zastrzeżenia kredytowego.

Co ważne, zastrzeżenie dokumentów w BIK nie jest skomplikowane. Wystarczy włączyć taką opcję jednym kliknięciem, bez konieczności składania żadnych dodatkowych wniosków. A jeśli będziemy potrzebować kredytu, w równie prosty i szybki sposób wyłączymy zastrzeżenie kredytowe. Dodajmy jednak, że w tym celu należy aktywować usługę alertów BIK. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym ona polega.

Ochrona przy kradzieży danych, czyli alerty BIK

Alerty BIK to wiadomości wysłane na numer telefonu bądź adres e-mail za każdym razem, gdy bank lub inna firma finansowa składa zapytanie o naszą historię kredytową. Oczywiście takie zapytania to coś zupełnie naturalnego, gdy składamy wniosek o kredyt. Jednak jeśli akurat nie staramy się o finansowanie, alert BIK może być ostrzeżeniem, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na nasze dane.

Aby skorzystać z alertów BIK, należy posiadać konto na portalu Biura Informacji Kredytowej. Następnie wystarczy wykupić usługę w cenie około 29 zł za rok. I to wszystko. Od tej pory alerty BIK będą działały 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, a my dostaniemy powiadomienie, gdy tylko ktoś wyśle zapytanie do BIK. Dzięki temu możemy natychmiast zareagować i udaremnić działania złodzieja.

BIK – podsumowanie

Biuro Informacji Kredytowej od ponad 20 lat gromadzi dane na temat zadłużenia Polaków i pomaga w ocenie ryzyka kredytowego pożyczkobiorców. Za każdym razem, gdy wnioskujemy o kredyt, bank czy inna instytucja finansowa sprawdzają, jak do tej pory spłacaliśmy nasze zobowiązania. Pamiętajmy jednak, że raport BIK można uzyskać również na własnych użytek. Dzięki temu zyskamy jeszcze lepszą kontrolę nad naszymi zobowiązaniami. Poza tym w BIK możemy zabezpieczyć się przed oszustami, którzy wyłudzają pożyczki na cudze dane. W tym celu wystarczy zastrzec dokumenty w BIK i aktywować usługę alerty BIK. Dzięki temu każdy wniosek o kredyt na nasze dane zostanie odrzucony, a dodatkowo natychmiast dostaniemy informację, gdy ktoś wyśle zapytanie do BIK na nasz temat.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!