Zmiany w opłatach mBanku od sierpnia 2019 r. - kto i ile zapłaci?

Zmiany w opłatach mBanku od sierpnia 2019 r. - kto i ile zapłaci?

mBank zmienia opłaty i prowizje za korzystanie z kont oraz kart. Jeżeli należysz do grona klientów mBanku, to z całą pewnością 18 czerwca otrzymałeś komunikat o nowym taryfikatorze, który zacznie obowiązywać już 19 sierpnia. Co więcej, już w czerwcu zamiast „MasterCard” obowiązywać będzie zapis „Mastercard”, a niebawem z konta Moje Cele będą mogli korzystać także najmłodsi klienci mBanku.

W systemie bankowości internetowej mBanku pojawiły się wiadomości prywatne, których tytuł mógł zaniepokoić klientów. Podobne wiadomości przekazywane były drogą mailową. Zanim klient odczytał pełną treść wiadomości, jego oczom ukazywał się komunikat - „19.08.2019 r. podnosimy niektóre opłaty i prowizje za karty oraz konta”. A czy Ty jesteś klientem mBanku? Sprawdź koniecznie, czy masz powody do obaw. 

Jeżeli należysz do grona klientów mBanku, to najprawdopodobniej otrzymałeś już informację o zmianach, jakie zaczną obowiązywać już w sierpniu. Bank zapowiada podwyżki cen obsługi rachunków osobistych oraz kart. W dołączonym do wiadomości dokumencie „Szczegółowy wykaz zmian w Taryfie prowizji i opłat dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.” przeczytasz o wdrażanych zmianach, a także krótkie wyjaśnienie dotyczące ich przyczyn. Co więcej, mBank od razu wyjaśnia, w jaki sposób możesz uniknąć nowych opłat i prowizji.

Zmiany w opłatach i prowizjach 

W wiadomości otrzymanej od mBanku mogłeś przeczytać o tym, że w dołączonym dokumencie odnajdziesz wszystkie ważne dla Ciebie informacje. Być może to właśnie Ciebie dotyczą zmiany, które już za kilka miesięcy spowodują wzrost kosztów użytkowania kont i kart. W tabeli możesz zobaczyć co i o ile podrożeje. Dla ułatwienia podpowiadamy, co możesz zrobić by płacić mniej lub nie płacić wcale za konto lub użytkowanie karty. 

Jeżeli masz mKonto Multi Comfort lub mKonto Multi Active (z umową zawartą przed 25 marca 2013 roku), to nie unikniesz opłat. W przypadku, gdy założyłeś mKonto Multi Active po 26 marca 2013 roku, możesz ograniczyć koszt prowadzenia konta do 5 złotych. Musisz jednak zapewnić stałe wpływy na poziomie co najmniej 1000 złotych. Rozwiązaniem tego problemu jest przekształcenie konta na eKonto osobiste (bezwarunkowo wolne od opłat) lub mKonto Intensive.

Korzystasz z usługi „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”? Teraz zapłacisz 2 złote więcej. Oczywiście nie musisz. Jeżeli nie chcesz płacić więcej, zrezygnuj z usługi. Równocześnie możesz skorzystać z oferty innego konta, przy którym wypłaty ze wszystkich bankomatów masz bezpłatne. Zwróć jednak uwagę na to, że wypłaty z bankomatów zewnętrznych sieci zwolnione są z opłat tylko wówczas, gdy wypłacasz co najmniej 100 złotych. 

Uważaj również na opłaty za użytkowanie karty, jeżeli posiadasz eKonto standard, eKonto Plus, eKonto m (dla osób powyżej 25. roku życia) lub eKonto. Od sierpnia zapłacisz 7 złotych za każdy miesiąc użytkowania karty, jeżeli wartość zrealizowanych transakcji nie przekroczy 350 złotych. Jeżeli chcesz tego uniknąć, możesz przekształcić konto na eKonto osobiste, przy którym wystarczy realizacja 1 transakcji, aby uniknąć opłaty za kartę. 

Podróżujesz często za granicę? Uważaj na ujednoliconą prowizję za realizację transakcji kartą Mastercard. Od 19 sierpnia 2019 roku za każdą taką transakcję zapłacisz dodatkowe 3%. Możesz tego uniknąć, jeżeli uruchomisz usługę wielowalutową.

Pozostając przy temacie podróży. Jeżeli do tej pory korzystałeś z karty kredytowej Miles&More i nie musiałeś uiszczać opłaty rocznej za jej użytkowanie, to od przyszłego roku niestety nie ominie Cię ta opłata. Do tego czasu możesz jednak w pełni korzystać z jej zalet i cieszyć się nagrodami wydawanymi w ramach programu. Pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednio wcześnie wymienić ją na inną kartę kredytową. 

Od sierpnia musisz również pamiętać o tym, że wypłaty z bankomatów realizowane za pomocą karty kredytowej World Mastercard Intensive będą dodatkowo płatne. Koniec z darmowymi transakcjami. Od teraz bank będzie pobierał 5% wartości transakcji, jednak nie mniej niż 10 złotych.

Zmiany opłat w kontach osobistych
Konto/usługaDo 18 sierpnia 2019 r.Od
19 sierpnia 2019 r.
Warunki zwolnienia z opłaty lub prowizji
mKonto Multi Comfort4,50 zł7,50 złBrak możliwości
mKonto Multi Active (umowa zawarta do 25.03.2013 roku)9,00 zł15,00 złBrak możliwości
mKonto Multi Active (umowa zawarta od 26.03.2013 roku)9,50 zł15,00 złMożliwość zredukowania opłat do 5 zł/msc, przy wpływach na poziomie 1000 zł
eKonto Plus5,00 zł7,00 złBrak opłat, przy uzyskiwaniu wpływów na poziomie 1000 zł
Usługa „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”5,00 zł7,00 złBrak możliwości

 

Zmiany w opłatach kart
Karta/usługaOpłata od 19 sierpnia 2019 r.Czego dotyczy zmianaWarunki zwolnienia z opłaty lub prowizji
Karta wydana do: eKonto standard,
eKonto plus, eKonto m (powyżej 25. roku życia), eKonto
7,00 złDotychczas zwolnienie z opłaty zapewniała realizacja minimum 5 transakcji w miesiącu.Realizacja transakcji na kwotę minimum 350 zł miesięcznie.
Wypłata z bankomatów sieci zewnętrznych kwoty poniżej 100 zł2,50 złDotychczasowa opłata – 1,30 złBrak możliwości. Bank nie nalicza opłat przy wypłatach powyżej 100 zł (lub 50 zł, w przypadku eKonta m 21-24).

Brak opłat, jeżeli transakcje wypłat realizowane są poprzez BLIK.
Przewalutowanie za transakcje realizowane kartą Mastercard (debetową i kredytową)3% za przewalutowanie wszystkich transakcji walutowychDotychczas bank naliczał 2% lub 3% za przewalutowanie transakcji, w zależności od tego, czy były one dokonywane w walucie rozliczeniowej czy też nie.Uruchomienie usługi wielowalutowej, która zapewnia bezprowizyjne rozliczenia transakcji zagranicznych.
Karta kredytowa Miles&More200 zł – opłata roczna
Uwaga! – naliczana dopiero od 19.08.2020 roku.
Brak możliwości uzyskania zwolnienia z opłaty rocznejDo 19 sierpnia 2020 roku opłata nie będzie pobrana jeżeli roczna wartość wszystkich transakcji wyniesie minimum: 18 000 zł lub zostanie zrealizowanych
240 transakcji.
Karta kredytowa World Mastercard Intensive5% - min. 10 zł za wypłaty gotówki z bankomatów lub w oddziale bankuDotychczas brak opłat za wypłaty z bankomatów i oddziałów banku, które realizowane były z rachunku karty kredytowejBrak możliwości
 

Dodatkowe zmiany

W otrzymanym od mBanku dokumencie pojawia się również informacja o tym, że na prośbę wydawcy kart Mastercard, już od 18 czerwca br. zamiast zapisu „MasterCard” obowiązywać będzie „Mastercard”. Czy zmiana ta w jakikolwiek sposób wpływa na życie użytkowników kart sygnowanych logo tego wystawcy? Nie. Dla Ciebie to również informacja o raczej znikomym znaczeniu. Mimo wszystko, przez wzgląd na konieczność wprowadzenia zmian porządkowych zapewniających jednoznaczności, mBank musiał zmiany te zastosować i poinformować o nich swoich klientów. 

Warto zwrócić uwagę również na to, że już niebawem konto oszczędnościowe Moje Cele będzie dostępne dla młodszych klientów. Jeżeli Twoje dziecko lub młodsze rodzeństwo skończyło 13. rok życia, wówczas i ono może korzystać z atrakcyjnej formy oszczędzania środków na dodatkowym rachunku. W dokumencie z 18 czerwca brakuje informacji o tym, w jakim terminie usługa ta zostanie wprowadzona. Zapewne mBank jest w trakcie przygotowywania specjalnej oferty skierowanej do najmłodszych posiadaczy rachunków osobistych. 

Skąd te zmiany?

Analizując zmiany w cenniku mBanku możesz zauważyć, że właściwie związane są one z produktami już wyłączonymi z oferty. Co prawda wiele osób nadal ma prawo z nich korzystać (zawarte wcześniej umowy nadal obowiązują), jednak po wejściu w życie zmian w taryfie opłat i prowizji, korzystniejszym rozwiązaniem będzie wymiana rachunku na eKonto osobiste, eKonto dla młodych (tylko dla osób do 24. roku życia) lub mKonto Intensive. Nie trudno bowiem dostrzec, że korzystanie ze „starej oferty” związane będzie z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Nawet sam mBank proponuje Ci w tej sytuacji zmianę, na tańsze i atrakcyjniejsze nowe konto.

Jak wynika z dokumentu dotyczącego zmian w taryfie prowizji i opłat dla osób fizycznych, podwyżki związane są bezpośrednio z trzema czynnikami:

  • wzrostem składek na bankowy fundusz gwarancyjny (o 76,8% w ujęciu rocznym, porównując 1 kwartał 2018 roku do 1 kwartału 2019 roku),
  • wzrostem opłat związanych z kosztami nadzoru bankowego (o 46,5% w 2019 roku, w odniesieniu do 2018 roku),
  • wzrostem o 6,7% (w skali roku) przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. 

Co możesz zrobić? 

Będąc klientem mBanku masz prawo do podjęcia własnej decyzji, w związku z zapowiadanymi zmianami. Jeżeli korzystasz z konta, które objęte jest podwyżką opłat, zawsze możesz wybrać jego tańszy/bezpłatny odpowiednik lub spełnić warunki zniesienia opłat (jeżeli jest to możliwe). Co więcej, możesz też:

  • złożyć sprzeciw, który spowoduje wygaśnięcie umowy 18 sierpnia 2019 roku,
  • wypowiedzieć umowę, bez ponoszenia konsekwencji finansowych. 

W przypadku, gdy nie masz żadnych zastrzeżeń, a zmiany w cenniku akceptujesz, nie musisz podejmować żadnych działań. Brak Twojej aktywności w tym zakresie traktowany jest jako zgoda. Nawet wówczas, gdy korzystasz z rachunku objętego zmianą opłat. 

Podsumowując, zmiany w mBanku nie powinny wywołać masowego odejścia klientów. Oferta mBanku w dalszym ciągu jest na tyle korzystna, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Klienci indywidualni mają do swej dyspozycji tanie lub darmowe konta osobiste. Ty również masz zapewniony ten wybór. Co więcej, nawet korzystanie z karty debetowej może być całkowite wolne od opłat, pod warunkiem, że wydana jest do eKonta osobistego, eKonta dla młodych lub mKonta Intensive. Nie musisz wobec tego nerwowo przeglądać ofert innych banków. Wystarczy, że przyjrzysz się ofercie mBanku i wybierzesz coś, co będzie optymalnie dopasowane do Twoim aktualnych potrzeb. 
 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!