Dobre konto bankowe, czyli jak wybrać mądrze?

Dobre konto bankowe, czyli jak wybrać mądrze?

Zastanów się na co zwracasz uwagę kupując nową parę butów. Z całą pewnością istotny jest rozmiar, ale nie jest to pierwszy element na jaki zwracasz uwagę stojąc przed jednym z wielu sklepowych regałów. Ile czynników determinujących Twój wybór udało Ci się przypomnieć? Trzy, cztery, a może więcej? A teraz zastanów się, na co zwracasz uwagę wybierając rachunek w banku. Jeżeli masz z tym problem, podpowiemy Ci, jak wybrać dobry rachunek bankowy.

Nie wierz reklamie

Banki komercyjne działające na polskim rynku mocno ze sobą konkurują i zrobią wszystko, by przyciągnąć Twoją uwagę. Oczywiście największy nacisk nakładany jest na promocję kredytów, jednak nierzadko możesz spotkać się z reklamą rachunków bankowych. Kolorowe billboardy i nachalne reklamy wyskakujące w przeglądarce zachęcają do zmiany banku, obiecując darmowe konto, a nawet dodatkową gotówkę w zamian za opuszczenie ich konkurencji. Premie bywają mniej lub bardziej zachęcające. 50 złotych, co prawda na ulicy nie leży, ale przyznaj, że nie jest to wystarczający argument, by zmieniać rachunek jeżeli ten dotychczasowy jest w pełni akceptowalny. Jeżeli jednak zobaczysz, że bank obiecuje Ci do 700 złotych premii, to z miejsca pojawia się wizja świetnego biznesu. No właśnie… czy ta obietnica oby na pewno skierowana jest do Ciebie? W reklamie widzisz jedynie prosty chwyt marketingowy, za którym kryje się regulamin promocji, który szybko pozbawi Cię złudzeń lub utwierdzi w przekonaniu, że właśnie znalazłeś wymarzony rachunek dla siebie. I to właśnie ten regulamin powinien być dla Ciebie podstawową lekturą, zanim ochoczo podpiszesz umowę z bankiem. 

Jak wybrać dobre konto?

Przejdźmy jednak do meritum. Niezależnie od tego, czy poszukujesz konta dla siebie czy prowadzonej firmy, rachunek bankowy powinien być optymalnie dopasowany do potrzeb i możliwości (zarówno tych obecnych, jak i przyszłych) jego posiadacza. Biorąc pod uwagę mnogość ofert dostępnych na naszym rynku, wybór dobrego konta, a więc najodpowiedniejszego dla Ciebie, powinieneś oprzeć na analizie następujących punktów:

  • Warunki korzystania z darmowego/promocyjnego konta – musisz mieć świadomość tego, że banki nie dają nic za darmo. Jeżeli oferta konta jest szalenie atrakcyjna, to prawdopodobnie nie jest dla każdego. Najczęściej stosowanymi przez banki kryteriami jest: wysokość regularnych wpływów, a także aktywne korzystanie z rachunku i karty płatniczej. Upewnij się, że jesteś w stanie sprostać stawianym przez bank wymaganiom.
  • Wysokość opłat i prowizji – każdy bank ustala własną Tabelę Opłat i Prowizji, w której zawarte są wszelkie informacje dotyczące m.in. kosztów obsługi rachunków, kart płatniczych, transakcji w bankomatach i wpłatomatach, itd. TOiP znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków, a także w oddziałach bankowych. Nie ufaj doradcy w oddziale czy miłej pani po drugiej stronie słuchawki. Sam sprawdź ile i za co będziesz musiał zapłacić, jeżeli zdecydujesz się na uruchomienie wybranego typu konta w danym banku. Jest to czasochłonne zajęcie, jednak uchroni Cię przed zbędnymi wydatkami.
  • Funkcjonalność i obsługa konta – zdalny dostęp do rachunku bankowego to obecnie standard, który zapewnia większość instytucji finansowych. Pamiętaj o tym, że obsługa systemu bankowości internetowej powinna być dla Ciebie intuicyjna, aby ułatwić Ci szybką i sprawną realizację płatności, analizę wydatków, czy też historię transakcji.
  • Dostępność bankomatów i wpłatomatów – to bardzo ważny aspekt prowadzenia rachunku w wybranym banku. Bliskość bankomatów i wpłatomatów zapewni Ci swobodę realizacji transakcji wpłat i wypłat bez konieczności składania wizyty w oddziale banku. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia i często podróżujesz, zwróć uwagę na to, czy dany bank oferuje Ci możliwość bezpłatnego korzystania także z tzw. obcych bankomatów.
  • Czy bank posiada tradycyjne placówki – wraz z dynamicznym rozwojem bankowości internetowej, wiele banków rezygnuje z placówek stacjonarnych i zastępuje je wirtualnymi biurami obsługi klienta. Jeżeli jesteś zwolennikiem tradycyjnej formy prowadzenia rozmów (twarzą w twarz), sprawdź gdzie znajdziesz najbliższy oddział wybranego banku. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu, gdy będziesz potrzebować wsparcia doradcy. 
  • Dodatkowe produkty i usługi – sprawdź dostępność i atrakcyjność produktów oszczędnościowych, inwestycyjnych, a także kredytowych. Być może w tym momencie nie poszukujesz kredytu hipotecznego, a oszczędzanie nie leży w Twojej naturze, jednak już w najbliższej przyszłości Twoje potrzeb mogą ulec zmianie. Warto więc odpowiednio wcześniej wybrać bank, którego oferta będzie dla Ciebie atrakcyjna.
  • Oprocentowanie limitów na koncie – nie jest to konieczne, jednak warto wiedzieć na jakich warunkach bank przyznaje klientom tzw. limit w koncie, dzięki któremu możesz zyskać dostęp do dodatkowych środków. Zwróć uwagę na wysokość opłat za uruchomienie limitu w koncie, a także jego oprocentowanie.

Podsumowując, jeżeli chcesz dokonać wyboru dobrego rachunku bankowego, Twoja decyzja powinna być w pełni przemyślana i starannie przeanalizowana przez pryzmat wielu czynników. Im lepiej znasz własne potrzeby, tym większa jest szansa, że znajdziesz konta niemal idealnie dopasowane do Ciebie. A jeżeli nie masz czasu na studiowanie ofert, regulaminów i tabel opłat wielu banków, zawsze możesz skorzystać z aktualnych rankingów kont bankowych, jakie znajdziesz w specjalistycznych portalach internetowych. 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!