Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Szukasz sposobów na poprawienie swojego domowego budżetu? Jest przynajmniej kilka obszarów, w których można poszukać oszczędności związanych z ograniczeniem wydatków. Wśród nich znajduje się m.in. ogrzewanie. Umiejętne podejście do tematu sprawi, że z jednej strony Twoje wydatki zmaleją, a z drugiej Twój komfort cieplny zostanie zachowany. Dowiedz się, jak ograniczyć zużycie energii cieplnej i zmniejszyć swoje rachunki.

Jak oszczędzać ciepło?

Bez dwóch zdań oszczędzanie ma znaczenie. Koszty codziennego życia rosną z roku na rok. Widać to zwłaszcza po wysokości rachunków za zużycie prądu czy też za ogrzewanie. Podwyżki dotyczącą zarówno właścicieli nieruchomości z podłączonym systemem miejskim, jak i właścicieli ogrzewających nieruchomości we własnym zakresie. Niezależnie od typu systemu grzewczego, warto poszukać sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu. Racjonalne zarządzanie systemem grzewczym może wygenerować oszczędności roczne nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Do tego warto wiedzieć, jak zaoszczędzić na prądzie, dzięki czemu zoptymalizuje się kolejny domowy wydatek.

Do uniwersalnych rozwiązań związanych z oszczędzaniem energii cieplnej należą m.in.:

  • wymiana stolarki okienno-drzwiowej;
  • wykorzystywanie światła słonecznego i energii słonecznej do dogrzewania wnętrz;
  • utrzymywanie stabilnej temperatury we wnętrzach (unikanie przegrzewania i wychładzania pomieszczeń);
  • odpowiednie rozmieszczenie punktów grzewczych i niezastawianie ich meblami/dywanami;
  • przykręcanie ogrzewania na czas wyjścia z domu;
  • obniżenie temperatury w pomieszczeniach i ubieranie cieplejszych ubrań;
  • odpowietrzanie grzejników i dbanie o utrzymanie wysokiej sprawności instalacji grzewczej;
  • korzystaj z szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli.

To tylko kilka sprawdzonych rozwiązań, które warto zastosować na co dzień. Poniżej wskazaliśmy na szczegółowe sposoby oszczędzania w przypadku różnych systemów grzewczych.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

Wiele osób na co dzień mieszka w blokach, które podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej. Oznacza to, że właściciele nie muszą martwić się uruchamianiem, wyłączaniem czy też konserwacją pieca. Ich zadaniem jest tylko regulowanie parametrów ogrzewania w mieszkaniu. W blokach spotyka się przede wszystkim tradycyjne systemy grzewcze z kaloryferami oraz płaszczyznowe rozwiązania w postaci ogrzewania podłogowego. Przy obu wariantach warto wiedzieć, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku.

Jeżeli masz kaloryfery, to zwróć uwagę na to, aby nie były one zastawione meblami lub przesłonięte zasłonami. Wówczas ich efektywność cieplna będzie niższa. Ciekawym wyborem jest montowanie ekranów zagrzejnikowych. Ich zadaniem jest odbijanie promieniowania cieplnego kaloryfera i oddawanie go do wnętrza. Dzięki temu ciepło wykorzystywane jest efektywniej, co wpływa na redukcję rachunków eksploatacyjnych. Podczas wychodzenia z mieszkania warto przykręcać kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe.

Ponadto warto ustawić nieco niższą temperaturę docelową i wykorzystywać potencjał promieni słonecznych, które w wiele chłodnych dni mogą skutecznie dogrzewać wnętrza mieszkania. Dzięki nim można nie tylko ograniczyć zużycie ciepła, ale także energii elektrycznej. Kolejnym ważnym aspektem w ramach tego, jak oszczędzać ogrzewanie w bloku, jest to, aby umiejętnie wietrzyć pomieszczenia. Należy robić to na wyłączonym i wychłodzonym ogrzewaniu i nie dłużej niż przez 10 minut. To wystarczy, aby w pomieszczeniach mieszkalnych wymienić powietrze. Dłuższe wietrzenie prowadzi do wychłodzenia się ścian, które akumulują ciepło, co następnie przekłada się na większe zużycie. W bloku zwróć również uwagę na szczelność okien i drzwi i zniweluj ewentualne straty ciepła. Dzięki temu wygenerujesz kolejne oszczędności.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym?

Ogrzewanie nieruchomości gazem również może być oszczędne. Wiele zależy od tego, jakiej jakości piec posiadasz oraz w jaki sposób użytkujesz całą instalację. Bardzo ważne jest utrzymywanie stałej temperatury pomieszczeń. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko dużych wahań, w tym przegrzewania lub wychładzania pomieszczeń. Wahania te prowadzą do zwiększonego zużycia gazu i podniesienia kosztów ogrzewania.

Kolejną wskazówką, jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym, jest wykonywanie regularnych przeglądów i prac serwisowych instalacji. Pozwala to zachować jej wysoką sprawność. Użytkowanie wadliwego systemu grzewczego nie tylko podnosi koszty eksploatacyjne, ale także zwiększa niebezpieczeństwo. Tu również powinno się wietrzyć pomieszczenia krótko i intensywnie oraz wpuszczać do wnętrz promienie słoneczne, które dogrzewają pomieszczenia.

Oszczędzanie przy małych zarobkach jest tak samo ważne, jak przy dużych. Każdy z nas powinien to robić. Dzięki temu można nie tylko zmniejszyć koszty naszego życia, ale również umiejętnie inwestować. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o tym, w co inwestować pieniądze, aby zapewnić sobie lepszą przyszłość. Warto też wiedzieć, jaka jest zależność w zestawieniu: oszczędzanie a inwestowanie.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym?

Wiele osób w swojej nieruchomości posiada ogrzewanie elektryczne. Kojarzy się ono przede wszystkim z wysokimi kosztami. Nie zawsze tak być musi. Wiele zależy od tego, z jakiego systemu korzystasz. Ponadto ważna jest umiejętna i racjonalna eksploatacja ogrzewania elektrycznego.

W tym kontekście bardzo ważny jest dobór odpowiedniej mocy urządzeń grzewczych do danej nieruchomości. Moc grzejników powinna być dopasowana do specyfiki obiektu, wysokości pomieszczeń i stanu stolarki okienno-drzwiowej. Zbyt niska moc nie pozwoli na ogrzanie wnętrza, a zbyt wysoka sprawi, że pełny potencjał urządzenia nie zostanie wykorzystany.

Oszczędzanie osiąga się poprzez wybór wysokiej jakości grzejników elektrycznych i innych systemów opierających swoje działanie na energii elektrycznej. Zwróć uwagę nie tylko na moc grzejnika, ale również na wskazany przez producenta pobór prądu. Ponadto w ramach ogrzewania elektrycznego można stosować tzw. ogrzewanie lokalne dla danych pomieszczeń, zamiast globalny system dla całej nieruchomości. System płaszczyznowy w postaci ogrzewania podłogowego będzie też wydajniejszy od tradycyjnych grzejników.

Kolejne możliwości poszukiwania oszczędności przy ogrzewaniu elektrycznym to m.in. korzystanie z taryfy G12 i dogrzewanie wnętrz w godzinach nocnych oraz korzystanie z pieców akumulacyjnych, które oddają ciepło wtedy, gdy tego potrzebujemy, a prąd jest droższy. Oszczędności może wygenerować również w ramach inwestycji w fotowoltaikę. Wówczas odnawialna energia będzie zasilała działanie systemu grzewczego. To tylko kilka z możliwości.

Zależy Ci na optymalizacji kosztów codziennego życia? Zachęcamy do skorzystania z naszych porad oraz do zapoznania się z innymi naszymi artykułami. Pisaliśmy w nim m.in., jak oszczędzać na jedzeniu oraz jak uczyć dzieci oszczędzania. Pamiętaj o tym, aby robić to z umiarem. Wszystko powinno być odpowiednio zbalansowane, a oszczędzanie na ogrzewaniu nie powinno negatywnie wpływać na komfort i bezpieczeństwo Twojego codziennego życia.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!