Przelew z konta prywatnego na firmowe, a z firmowego na prywatne - czy można tak robić, jak księgować?

Przelew z konta prywatnego na firmowe, a z firmowego na prywatne - czy można tak robić, jak księgować?

Prowadząc działalność gospodarczą, zazwyczaj posiada się podział na konto firmowe i prywatne. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczej nie jest to obligatoryjne, jednak specjaliści od księgowości rekomendują taki wybór. Warto zastanowić się więc nad tym, czy można robić przelewy z konta prywatnego na firmowe i odwrotnie. Jeżeli tak, to w jaki sposób je księgować? Sprawdzamy to w naszym artykule.

Przelew z konta firmowego na prywatne

Należy pamiętać o tym, że przelewy z konta firmowego na prywatne możliwe są tylko w określonych przypadkach. Jest to uzależnione głównie od formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi przelew z konta firmowego na prywatne możliwy jest tylko w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy każdej innej formie działalności wypłata z konta firmowego na prywatne jest niedozwolona. Prowadząc spółkę osobową, kapitałową lub inną formę prawną firmy musisz zwrócić na to szczególną uwagę. Pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym podmiotów prawa handlowego można wykorzystywać do celów prywatnych tylko wtedy, jeżeli jest to wypłata: wynagrodzenia, dywidendy, opłata za wykonaną usługę lub opłata za czynsz najmu lokalu. W przeciwnym razie przelew z konta firmowego na konto prywatne jest niezgodny z prawem i powoduje określone konsekwencje z tego tytułu.

Jednocześnie warto zastanowić się nad tym, czy konto firmowe może być kontem osobistym? Czy trzeba mieć konto firmowe? Zgodnie z Ustawą Prawo przedsiębiorców jest to dopuszczalne. Jedno konto mogą posiadać mikroprzedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 10 osób i nieprzekraczający dochodu na poziomie 2 milionów euro w roku podatkowym. W każdym innym przypadku, niezbędne jest posiadanie dwóch odrębnych rachunków bankowych. O tym jak założyć konto firmowe i jakie są rodzaje kont firmowych, dowiesz się z innych naszych poradników. Zapoznaj się z nimi, a będziesz wiedzieć, jakie konto firmowe wybrać w przypadku Twojej działalności gospodarczej.

Jak zrobić przelew z konta firmowego na prywatne?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, robiąc przelew z konta firmowego na prywatne, jaki tytuł nadać transakcji. Jeżeli firma należy do osoby fizycznej, to nie ma większego znaczenia, jaki tytuł będzie miał przelew. Wszystko dlatego, że ten element nie podlega kontroli urzędników. W przypadku innych firm niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego nazewnictwa każdego pojedynczego przekazu pieniężnego. Tytuł powinien jasno wskazywać na to, dlaczego dokonywany jest przelew środków z konta firmowego na prywatne (wynagrodzenie, dywidenda, opłata czynszu, zapłata za fakturę itp.).

Czy z konta firmowego można robić prywatne zakupy?

Jak odpowiedzieć na pytanie, czy z konta firmowego można robić prywatne zakupy? W tym wypadku obowiązują takie same zasady, jak w przypadku przelewów. Oznacza to, że zakupy prywatne z konta firmowego możliwe są tylko w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczej. Osoby prowadzące tego typu firmę mogą korzystać ze środków na koncie firmowym na rzecz realizacji celów prywatnych. W każdym innym przypadku jest to niezgodne z przepisami polskiego prawa. Jeżeli prowadzisz inną formę działalności gospodarczej, to prywatne zakupy możesz robić tylko z konta osobistego.

Tak samo należy odpowiedzieć na pytanie, czy można płacić kartą firmową za prywatne zakupy? Zgodnie z przepisami płatność kartą firmową za prywatne zakupy dozwolona jest tylko w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.

Płatności prywatne z konta firmowego - księgowanie

Zastanówmy się nad tym, jak księgować płatności prywatne z konta firmowego. Oczywiście dotyczy to tylko jednoosobowych działalności gospodarczych. Księgowanie tego typu wydatków nie jest obligatoryjne. Wszystko dlatego, że wszelkie płatności prywatne z konta firmowego i dokonywane z niego zakupy nie wliczają się do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i nie wpływają na podstawę do opodatkowania.

Przelew z konta prywatnego na firmowe

Teraz odwrócimy sytuację i sprawdzimy, czy przelew z konta prywatnego na firmowe jest zgodny z przepisami polskiego prawa. Okazuje się, że zasilenie konta firmowego z prywatnego jest możliwe tylko w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarcze. Wówczas możesz swobodnie dokonywać przelewów pomiędzy oboma rachunkami. Możliwa jest również płatność prywatną kartą za zakupy firmowe. Jeżeli jednak prowadzisz działalność gospodarczą o innej formie prawnej, to przelew z prywatnego konta na firmowe jest zabroniony, jednak jest kilka wyjątków. Zasilenie konta firmowego przez właściciela przelewem z konta prywatnego możliwe jest wtedy, gdy zwraca się pożyczone od spółki pieniądze lub płaci jej za wykonanie określonej usługi, lub dostarczenie produktów. Przelew na konto firmowe bez faktury legalny jest tylko w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czy mogą wpłacić pieniądze na konto firmowe?

Kolejny znak zapytania pojawia się wtedy, gdy interesuje Cię wpłata gotówki na konto firmowe. I tu ponownie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma żadnych ograniczeń. Wpłata na konto firmowe z konta prywatnego oraz bezpośrednio we wpłatomacie możliwa jest wtedy, gdy potrafisz udokumentować źródło pozyskania tych środków. W takim przypadku możliwe jest również opłacenie faktury z konta prywatnego. Oznacza to, że prowadząc jednoosobową działalność, możesz wykonywać płatności firmowe z konta prywatnego. Z powodzeniem możesz zrealizować m.in. przelew do ZUS z konta osobistego. Możesz także posiadać jeden rachunek bankowy, który jednocześnie będzie prywatnym i firmowym. Przed podjęciem decyzji o założeniu rachunku, poznaj różne rodzaje kont osobistych. Wpłaty i przelewy z konta prywatnego na firmowe są zabronione w przypadku innych form prawnych działalności.

W tym artykule pokazaliśmy, jak korzystać z konta firmowego i jak zrobić przelew z konta firmowego na prywatne i odwrotnie. Sprawdź, kiedy jest to dozwolone i jakie wymogi powinno się spełnić jako przedsiębiorca. Dzięki temu unikniesz ewentualnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!