Przelewy w weekend – kiedy pieniądze trafią na konto odbiorcy?

Przelewy w weekend – kiedy pieniądze trafią na konto odbiorcy?

Musisz pilnie wykonać przelew, ale boisz się, że z powodu weekendu nie dotrze on do odbiorcy na czas? Skorzystaj z opcji przelewów natychmiastowych takich jak Express Eliksir, przelew BLIK na telefon, przelew PayPal czy przelew ekspresowy Blue Cash. Przekonaj się, jakie wady i zalety ma każdy z nich.

Przyzwyczailiśmy się, że przelewy księgowane są coraz szybciej. Ba, jeśli posiadasz konto w tym samym banku, co nadawca przelewu, środki trafią na twój rachunek w zaledwie kilka minut. W innym przypadku musisz zaczekać na pieniądze maksymalnie do następnego dnia. Chyba że akurat zaczyna się weekend.

Wówczas na przelew poczekasz dłużej. Możesz jednak skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego, by przyśpieszyć taką transakcję. Sprawdź, jak wykonać przelew, aby dotarł on do odbiorcy w kilka chwil, nawet podczas weekendu. 

Od czego zależy czas realizacji przelewów bankowych?

To kiedy przelew zostanie zaksięgowany na twoim koncie, zależy od kilku czynników. Są to:

  • bank odbiorcy i nadawcy,
  • termin nadania przelewu,
  • harmonogramu rozliczeń systemu Elixir,
  • rodzaju zleconego przelewu. 

Jak to wygląda w praktyce? 

Po pierwsze, jeśli nadawca i odbiorca przelewu posiadają konto w tym samym banku, przelew zostanie zaksięgowany w ciągu kilku minut. 

Po drugie, w przypadku przelewów zewnętrznych na rachunek w innym banku, czas oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty wynosi od kilku godzin do kilku dni. W przypadku dni roboczych, przelewy zlecane z rana trafiają na konto odbiorcy wieczorem, a transakcje wychodzące wieczorem księgowane są w kolejnym dni do południa. 

Po trzecie, standardowe przelewy księgowane są tylko w dni robocze. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze w weekend bądź święto, musisz skorzystać ze specjalnego przelewu.  

Kiedy dojdzie standardowy przelew bankowy zlecony w piątek?

Jeśli mielibyśmy wskazać najgorszy dzień na zlecanie standardowych przelewów, to z pewnością byłby to piątek. W takim przypadku pieniądze pozostaną niejako zamrożone przez sobotę i niedzielę, a na konto odbiorcy trafią dopiero w poniedziałek. Oznacza to, że przez weekend ani nadawca, ani odbiorca przelewu nie mają dostępu do przelanych środków. 

Jest jednak kilka sposobów, aby poradzić sobie w takiej sytuacji. Przede wszystkim, nie wykonuj przelewów w piątek. Jeśli tylko możesz, zleć transfer pieniędzy w czwartek, albo wstrzymaj się z nim do niedzieli wieczorem. W tym pierwszym przypadku środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy jeszcze w piątek.

Z kolei przy drugim rozwiązaniu, przez cały weekend będziesz mieć dostęp do pieniędzy na swoim rachunku. Dzięki temu będziesz mógł osobiście przekazać je odbiorcy, wcześniej wypłacając gotówkę z bankomatu. 

Jeśli jednak żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę, zawsze możesz skorzystać ze specjalnych przelewów, dzięki którym pieniądze dojdą do odbiorcy nawet w sobotę i niedzielę. 

Jak szybko otrzymać przelew nadany w weekend?

Wbrew pozorom osoby, którym zależy na tym, aby przelew został zaksięgowany na koncie w trakcie weekendu, mają całkiem sporo możliwości. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • przelew natychmiastowy Express Elixir,
  • przelew BLIK,
  • przelew PayPal,
  • przelew ekspresowy BlueCash. 

Przyjrzyjmy się, jak skorzystać z każdego z nich. 

Jak działa przelew natychmiastowy Express Elixir w weekend?

Przelew natychmiastowy Express Elixir to specjalna wersja standardowego przelewu bankowego, dzięki której pieniądze trafiają do odbiorcy dosłownie w kilka minut. Nie ma przy tym znaczenia, pomiędzy jakimi bankami dokonywana jest transakcja. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj przelewu, pieniądze niemalże od razu znajdą się u odbiorcy bez względu na dzień tygodnia, czy porę dnia. Wadą tego rozwiązania jest prowizja naliczana przez bank, jednak zazwyczaj jest to koszt kilku złotych. Poza tym nie każdy bank oferuje taką usługę. Niemniej, jednak jeśli musisz pilnie udostępnić komuś pieniądze, przelew natychmiastowy

Express Elixir będzie jedną z najłatwiejszych opcji do wykorzystania. 

Dodajmy jeszcze, że taki przelew zlecasz w swojej bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku. Po prostu wypełniając dane do przelewu, wybierz opcję przelewu natychmiastowego. I to wszystko. Już w kilka minut po zatwierdzeniu dyspozycji przelewu, trafią one na konto odbiorcy. 

Jak działa przelew BLIK?

Jeszcze innym sposobem na wykonanie błyskawicznego przelewu jest skorzystanie z systemu BLIK. Choć na ogół kojarzy się on z wygodnymi płatnościami w sklepach internetowych, to za jego pośrednictwem wykonasz także przelew natychmiastowy. Co więcej, aby zlecić taką transakcję, nie potrzebujesz numeru konta odbiorcy, tylko numer jego telefonu. Przy czym numer ten musi zostać wcześniej zarejestrowany w aplikacji mobilnej banku. 

Zaletą przelewów na telefon BLIK jest to, że ona zawsze są księgowane na koncie odbiorcy w kilka minut po zleceniu. I nie ma tu znaczenia, czy transakcji dokonujesz w środku tygodnia, w weekend, czy w dzień świąteczny. 

Co ważne, błyskawiczne przelewy BLIK są bezpłatne. Niestety nie wszystkie banki umożliwiają wykonanie takiej transakcji. Poza tym przelewy wykonywane za pośrednictwem BLIK-a nie mogą być wyższe niż maksymalnie kilka tysięcy złotych w skali doby. Jeśli chcesz przekazać większą kwotę, musisz skorzystać z innego rozwiązania. 

Jak działa przelew PayPal?

PayPal to rodzaj elektronicznego portfela, który służy do wykonywania płatności online oraz przelewania pieniędzy osobami, korzystającymi z tego rozwiązania. Aby wykonać taki przelew, musisz podać kwotę przelewu oraz adres e-mail. Inną opcją jest skorzystanie z usługi PayPal.Me. W takim przypadku wybierasz kwotę przelewu i tworzysz unikatowy link, który przesyłasz do odbiorcy przelewu. W kolejnym kroku odbiorca wchodzi w otrzymany link, podaje kwotę, jaką ma otrzymać, loguje się na swoje konto PayPay i zatwierdza transakcję. Chwilę później będzie miał do dyspozycji pieniądze, które mu przesłałeś. 

Choć korzystanie z przelewów natychmiastowych PayPal jest darmowe, to jest to usługa przeznaczona tylko dla osób, które korzystają z tego portfela elektronicznego. 

Jak działa przelew ekspresowy BlueCash?   

Jeszcze innym sposobem na wykonanie przelewu w weekend jest skorzystanie z usługi BlueCash. W tym celu musisz wejść na stronę operatora płatności, zalogować się i podać dane do przelewu odbiorcy. Jak widzisz, w przypadku BlueCash musisz się wcześniej zarejestrować i założyć konto klienta. Poza tym nie wszystkie banki odbierają przelewy BlueCash w weekendy, dlatego też zawczasu upewnij się, czy taka opcja jest dostępna. Do tego przelew ekspresowy jest płatny i kosztuje ok. 5 zł za każde rozpoczęte 5 tys. zł. Dodajmy jeszcze, że i tym przypadku obowiązuje limit na przelewy natychmiastowy. 

Podsumowanie

Choć banki przyzwyczaiły nas do szybkich przelewów, to problem pojawia się, gdy chcesz zlecić taką transakcję w weekend. Wówczas banki nie księgują przelewów, przez co przelew dociera do odbiorcy dopiero w kolejny dzień roboczy. W najgorszej sytuacji jesteś, gdy wykonujesz przelew w piątkowy wieczór. W przypadku standardowego przelewu bankowego dotrze on do odbiorcy dopiero w poniedziałek, o ile ten również nie jest dniem wolnym od pracy. Jednak jeśli zależy ci, aby przelew dotarł do odbiorcy błyskawicznie pomimo weekendu, warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Są to: przelew natychmiastowy Express Eliksir, przelew BLIK na telefon, przelew PayPal lub przelew ekspresowy BlueCash. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale ostatecznie za pomocą każdego z nich możesz sprawić, że pieniądze trafią do odbiorcy w ciągu kilku-, kilkunastu minut nawet w dzień wolny.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!