Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Chciałbyś kupić wymarzony dom lub mieszkanie, ale w tym celu musisz sięgnąć po kredyt? Zanim zdecydujesz się na wieloletnie zobowiązanie, zorientuj się, ile będzie wynosiła comiesięczna rata takiego kredytu. Jak to zrobić? Sprawdź, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego.  

Jak wyliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W praktyce oznacza to, przez cały ten okres będziesz musiał spłacać raty kredytowe. A im będą one wyższe, tym większe obciążenie dla domowego budżetu będą stanowić. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, jak się liczy ratę kredytu hipotecznego. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, na jaki kredyt hipoteczny cię stać. Mając tę wiedzę, będziesz mógł skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, aby znaleźć bank z najlepszą ofertą kredytową. 

Jak zatem wylicza się ratę kredytu hipotecznego? Przede wszystkim warto mieć na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, każda rata skład się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa dotyczy kwoty, którą pożyczyłeś. Z kolei rata odsetkowa wiąże się z opłatami, jakie musisz zapłacić za to, że otrzymałeś kredyt.

Upraszając, jeśli bierzesz kredyt w wysokości 300 000 zł na okres 15 lat, czyli 180 miesięcy, to część kapitałowa raty będzie wynosiła około 1670 zł. Do tego dojdzie część odsetkowa raty. A ona z kolei zależy od marży banku oraz wskaźnika WIBOR.

Po drugie, wysokość comiesięcznej raty wynika również z długości okresu kredytowania. Z jednej strony im jest on dłuższy, tym rata będzie niższa. Wróćmy do naszego przykładu. Jeśli weźmiesz kredyt na 25, zamiast na 15 lat, to przy kwocie kredytu 300 000 zł część kapitałowa raty wyniesie 1000 zł. Jednocześnie im dłuższy okres kredytowania, tym całkowity koszt kredytu hipotecznego będzie większy. Musisz zatem zdecydować: czy wolisz co miesiąc płacić wyższą ratę, ale dzięki temu kredyt będzie tańszy, czy jednak wolisz płacić co miesiąc mniej, pomimo tego, że w ostatecznym rachunku za kredyt zapłacisz więcej.

Oczywiście wszystko sprowadza się właśnie do wysokości takiej raty. Zatem, jak policzyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak samemu obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak widzisz, wysokość raty kredytu zależy od różnych czynników. Co więcej, do kapitału, który pożyczasz, mogą zostać doliczone jeszcze inne opłaty: np. prowizja banku, ubezpieczenie itp. Do tego możesz zdecydować się na raty stałe lub malejące. To wszystko sprawia, że odpowiedź na pytanie, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego, nie jest taka prosta.

Na szczęście z pomocą przychodzi kalkulator rat kredytowych dostępny online. Zamiast szukać informacji „jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego wzór” i głowić się nad skomplikowanymi kalkulacjami, po prostu wpisz interesującą cię kwotę kredytu oraz okres kredytowania, a kalkulator poda ci orientacyjną wysokość raty kredytowej. Dzięki takiemu kalkulatorowi możesz obliczyć koszt kredytu hipotecznego, a także innych rodzajów kredytów bankowych.

Podsumowanie: Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Rata kredytu hipotecznego składa się z 2 części: części kapitałowej, na którą składa się pożyczona kwota oraz części odsetkowej, która stanowi koszt uzyskania finansowania. Wysokość raty zależy od wielu czynników, w tym wysokości kredytu, okresu kredytowania, marży banku czy zmiennej stopy procentowej. Z tego względu niełatwo jest samodzielnie obliczyć wysokość raty kredytowej. Możesz jednak skorzystać z kalkulatora rat kredytowych, który wyliczy, ile będzie wynosić taka rata w przypadku konkretnego kredytu.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!