Przeniesienie konta do innego banku - o czym pamiętać?

Przeniesienie konta do innego banku - o czym pamiętać?

Nie jesteś zadowolony z dotychczasowego konta bankowego? Znalazłeś ciekawą promocję, dzięki której możesz zapomnieć o opłatach za rachunek bankowy na wiele miesięcy? Sprawdź, czy możesz przenieść konto do innego banku.

Czy można przenieść konto do innego banku?

Zastanawiasz się nad przeniesieniem konta do innego banku? Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym w ogóle miałoby to polegać.

Otóż przeniesienie konta bankowego to po prostu założenie nowego rachunku w innym banku i zamknięcie swojego dotychczasowego konta. Takiej zmiany możesz dokonać zarówno w przypadku konta osobistego, jak i konta firmowego. Możesz zastanawiać się, czy przeniesienie konta bankowego ma w ogóle sens. Szczególnie że nie będziesz mógł zostać z tym samym numerem rachunku co dotychczas. Jeśli jednak masz dosyć opłat za korzystanie ze swojego konta, a do tego wiesz, jak zarabiać na bankach, to zamknięcie jednego rachunku i otwarcie innego, jest właśnie dla ciebie. Oczywiście, jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić swój dotychczasowy rachunek i korzystać z obu kont.

Jak przenieść konto do innego banku?

Zanim przeniesiesz rachunek bankowy, dokładnie przeanalizuj dostępne na rynku oferty. W tym celu zajrzyj do aktualnego rankingu kont firmowych bądź osobistych, w zależności od tego, jaki rodzaj konta zamierzasz przenieść do innego banku. Zwróć uwagę na koszty prowadzenia nowego rachunku, przyjazne i profesjonalne wsparcie klienta, a także możliwość skorzystania z innych produktów bankowych. Możesz przy okazji zajrzeć do rankingu kont oszczędnościowych, aby móc zarządzać swoimi pieniędzmi w jednym miejscu. 

Załóżmy, że wybrałeś już swoje nowe konto. Jak zatem możesz zmienić bank na nowy? Możesz zrobić to w placówce stacjonarnej danego banku bądź online. W tym pierwszym przypadku po prostu udaj się do banku, w którym chcesz założyć nowe konto. Tam pracownik banku pomoże ci wybrać najlepszy wariant konta, przygotuje umowę i otworzy rachunek bankowy.

Natomiast przenosząc konto przez internet, wejdź na stronę danego banku i wypełnił wniosek o założenie wybranego rachunku bankowego. Dodatkowo będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość. Jak? To już zależy od banku. Zazwyczaj jest to jedna z poniższych metod:

  • przesłanie zdjęcia (selfie),
  • e-dowód,
  • dokonanie przelewu z innego konta bankowego (najczęściej kwota przelewu wynosi 1 zł),
  • okazanie dowodu osobistego kurierowi, który dostarczy ci papierową wersję umowy z bankiem.

Jak tylko nowe konto zostanie założone, dostaniesz wiadomość SMS-em lub e-mailem wraz z danymi do zalogowania się do bankowości internetowej. Co ważne, zanim zaczniesz korzystać z konta, system poprosi cię o zmianę hasła i ustalenie dodatkowych zabezpieczeń. Wszystko po to, aby odpowiednio chronić zgromadzone na twoim rachunku pieniądze.

Założenie nowego konta to dopiero pierwszy krok przenoszenia rachunków między bankami. Teraz czas na zamknięcie starego konta. Zastanawiasz się, jak zamknąć konto w banku? Taka operacja może zająć nieco więcej czasu. Przede wszystkim musisz spłacić wszelkie zobowiązania, jakie związane są z takim rachunkiem bankowym. Dotyczy to wykorzystanych limitów na koncie lub karcie kredytowej, czy też kredytów powiązanych z danym rachunkiem. Poza tym pamiętaj o zapłaceniu ostatnich prowizji za prowadzenie starego konta. Dlatego zostaw na takim rachunku niewielką kwotę na pokrycie opłat, a pozostałe środki przelej na swój nowy rachunek. Następnie możesz złożyć wniosek o zamknięcie starego konta bankowego.

Zmiana banku a numer konta

Przenosząc rachunek do innego banku, musisz pamiętać, że nie masz możliwości przeniesienia numeru konta bankowego do innego banku. Oznacza to, że jak przenosisz konto do innego banku, automatycznie otrzymujesz nowy numer rachunku. Wszystko dlatego, że numer konta nie jest przypadkowym ciągiem cyfr. Wprost przeciwnie, numer rachunku zawiera w sobie informacje między innymi o banku, w którym masz dane konto. Dlatego też zmiana banku z zachowaniem numeru konta nie jest możliwa.

Czy możliwe jest przeniesienie konta bankowego z kredytem?

Niestety nie możesz przenieść konta bankowego razem z kredytem. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w banku, w którym masz konto, posiadasz również kredyt, nie będziesz mógł zamknąć takiego rachunku, dopóki nie spłacisz swojego zobowiązania. Co możesz zrobić w takim przypadku?

Po pierwsze, przeniesienie konta do innego banku nie musi oznaczać zamknięcia dodatkowego rachunku. Oznacza to, że możesz na raz korzystać z dwóch kont, choć wiąże się to z koniecznością płacenia za korzystanie z nowego i starego rachunku.

Po drugie, możesz spłacić zobowiązania w dotychczasowym banku. Jeśli kwota zadłużenia jest niewielka, wykorzystaj w tym celu swoje oszczędności. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz wziąć kolejny kredyt w nowym banku, z którego spłacisz poprzednią pożyczkę. Nie musisz przy tym martwić się o zdolność kredytową. Jeśli zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, nie powinieneś mieć większych trudności z uzyskaniem środków na spłatę kredytu w starym banku.

O czym pamiętać przy przenoszeniu rachunku do innego banku?

Na koniec jeszcze kilka uwag o tym, jak przenieść konto bankowe do innego banku, by nie narobić sobie kłopotów.

Po pierwsze, pamiętaj, aby powiązać wszelkie subskrypcje, mikropłatności czy płatności za usługi cykliczne z nowym kontem. W innym przypadku możesz stracić dostęp do różnych serwisów. A to może być bardzo bolesne. Zwłaszcza jeśli korzystałeś z nich w promocyjnej cenie, która nie jest już dostępna.

Po drugie, jeśli korzystasz z poleceń zapłaty, również ustaw je na nowym koncie. W przeciwnym razie po kilku miesiącach może okazać się, że nie płacisz za czynsz, wodę lub inne usługi.

Po trzecie, o przeniesieniu konta do innego banku poinformuj pracodawcę lub kontrahentów (w przypadku konta firmowego). Dzięki temu otrzymasz wypłatę czy inne należności na czas. Poza tym, o zmianie konta poinformuj też znajomych czy rodzinę, jeśli od czasu do czasu otrzymujesz od nich przelewy.

Jak przenieść rachunek do innego banku – podsumowanie

Znalazłeś atrakcyjną ofertę i teraz zastanawiasz się, jak przenieść konto z banku do banku? Przede wszystkim najpierw załóż nowe konto w nowym banku, a dopiero potem zamknij stary rachunek. Musisz jednak najpierw spłacić ewentualne zobowiązania, jeśli są one powiązane z twoim dotychczasowym kontem. Dotyczy to wykorzystanych limitów kredytowych lub zadłużenia na karcie kredytowej. Poza tym, zanim zlikwidujesz swoje stare konto, upewnij się, że uregulowałeś wszelkie opłaty za korzystanie z tego rachunku, a pozostałe środki przelej na nowe konto. Pamiętaj, że nie jest możliwe przeniesienie konta bankowego bez zmiany numeru, zatem musisz poinformować pracodawcę, kontrahentów czy znajomych o tym, że masz nowy numer rachunku bankowego. Do tego, jak przeniesiesz numer konta do innego banku, powiąż z nim subskrypcje i mikropłatności, a także na nowo zleć polecenia zapłaty, z których korzystałeś do tej pory.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!