Płatności Visa Mobile – jak z nich korzystać?

Płatności Visa Mobile – jak z nich korzystać?

Płatności w internecie stają się coraz szybsze, prostsze i intuicyjne. Tak jest w przypadku Visa Mobile, czyli stosunkowo nowego sposobu płatności, w którym zatwierdzasz transakcje za pomocą swojego numeru telefonu bez konieczności podawania danych karty.

Podawanie danych karty płatniczej podczas zakupów w sklepie internetowym jest uciążliwe. Jednak z Visa Mobile możesz zatwierdzić transakcję swoim numerem telefonu. Sprawdź, jak korzystać z tej nowej metody płatności w internecie.

Jak działają płatności Visa Mobile?

Visa Mobile to sposób na szybkie i wygodne płatności w internecie bez podawania danych karty płatniczej, haseł czy przełączania się pomiędzy kilkoma oknami w przeglądarce. Zamiast tego transakcje zatwierdzisz wpisując swój numer telefonu. Wygodne, prawda? Przyjrzyjmy się, jak to działa w praktyce.

Gdy robisz zakupy w sklepie internetowym i chcesz za nie zapłacić kartą, musisz podać jej dane w odpowiednim formularzu. Nie da się ukryć, że jest to czasochłonne, a do tego możesz stosunkowo łatwo popełnić błąd na przykład podczas wpisywania 16-cyfrowego numeru karty. I tu z pomocą przychodzą płatności Visa Mobile. Wystarczy wybrać tę opcję przy finalizacji zamówienia, wpisać swój numer telefonu i zaakceptować płatność na smartfonie.

Pod tym względem Visa Mobile stanowi konkurencję dla systemu BLIK. W tym popularnym systemie dokonujesz płatności, wpisując w odpowiednie pole 6-cyfrowy kod, który generowany jest przez aplikację mobilną twojego banku. Następnie taką transakcję zatwierdzasz kodem lub innym rodzajem zabezpieczenia, jakiego używasz w swojej aplikacji. Z kolei z Visa Mobile płatności w internecie mają być jeszcze łatwiejsze. Zamiast 6-cyfrowego kodu, podasz po prostu swój numer telefonu, a samą transakcję zaakceptujesz w telefonie. Co istotne, serwis Przelewy24 obsługuje płatności Visa Mobile, dzięki czemu zapłacisz w ten sposób w kilku tysiącach sklepów internetowych w Polsce. 

Dodajmy jeszcze, że płatności Visa Mobile bazują na globalnej technologii Click To Pay z Visa, która to korzysta ze standardu EMV Secure Remote Commerce (SRC). Standard ten ma zapewnić mniejszą liczbę oszukanych transakcji, m.in. poprzez zastosowanie tokenów w miejsce wrażliwych danych karty.

Co ważne, płatności Visa Mobile są w pełni bezpieczne. I mamy tu na myśli nie tylko wyżej wspomniane kwestie związane z przesyłaniem danych, ale i usługę chargeback. Polega ona na tym, że jeśli nie dostaniesz zamówionego towaru, możesz zgłosić się do banku, który wydał twoją kartę, aby ten w twoim imieniu spróbował odzyskać pieniądze od sprzedawcy. Co jednak ważne, zanim skorzystasz z opcji chargeback, musisz najpierw samodzielnie podjąć próby porozumienia się ze sprzedawcą.

Jakie są wymagania techniczne, aby skorzystać z płatności Visa Mobile?

Korzystanie z płatności Visa Mobile nie wiąże się z jakimiś szczególnymi wymaganiami technicznymi. Musisz po prostu posiadać telefon komórkowy, na którym zainstalujesz aplikację mobilną Visa Mobile lub aplikację swojego banku. Do tego w trakcie wykonywania transakcji musisz mieć połączenie z internetem na przykład poprzez WiFi. Co jednak ważne, dany sklep internetowy musi obsługiwać ten rodzaj płatności.

Poza tym z płatności Visa Mobile możesz korzystać, gdziekolwiek jesteś, nawet jeśli akurat przebywasz za granicą. Do tego płatność ta działa, nawet jeśli akurat używasz VPN-u. Dodajmy jeszcze, że za pomocą Visa Moblie zapłacisz za transakcje w dowolnej walucie.  

Dodawanie karty do aplikacji – jak to zrobić?

Aby korzystać z płatności Visa Mobile, musisz powiązać z nią swoją kartę płatniczą. Możesz zrobić to na jeden z dwóch sposobów: poprzez aplikację mobilną twojego banku lub poprzez osobną aplikację Visa Mobile.

Na początek przyjrzyjmy się, jak połączyć kartę płatniczą z płatnościami Visa Mobile w aplikacji bankowej. W tym celu uruchom aplikację mobilną swojego banku i wejdź w opcję związaną z obsługą twojej karty. Znajdziesz tam opcję „Dodaj kartę do Visa Mobile”. Wystarczy, że ją klikniesz. Następnie będziesz musiał podać kod, który otrzymasz na swojego maila. Na zakończenie zatwierdź wszystko hasłem, przypisanym do aplikacji mobilnej twojego banku. I to wszystko. Od tego momentu będziesz mógł płacić w sklepie internetowym poprzez Visa Mobile.

A jak to wygląda w przypadku osobnej aplikacji Visa Mobile? Przede wszystkim pobierz tę aplikację z App Store lub sklepu Google Play i zainstaluj ją na swoim telefonie komórkowym. Następnie uruchom aplikację i zarejestruj się w niej, co zrobisz poprzez podanie i potwierdzenie swojego adresu e-mail lub numeru telefonu. W kolejnym kroku ustaw hasło bezpieczeństwa i kod PIN.

Co ważne, w przypadku aplikacji Visa Mobile możesz skorzystać z opcji biometrycznego zabezpieczenia aplikacji, a co za tym idzie, twoich płatności. Po dokonaniu tych wszystkich czynności możesz dodać kartę płatniczą do aplikacji. Zrobisz to na jeden z dwóch sposobów: albo poprzez ręczne wpisanie danych karty, albo poprzez zeskanowanie jej aparatem, wbudowanym w twój telefon komórkowy. Po zatwierdzeniu karty będzie ona gotowa do użycia przy najbliższej płatności w internecie.

W jakich bankach skorzystasz z Visa Mobile?

Płatności Visa Mobile to stosunkowo nowa usługa, dlatego też jak na razie dostępna jest tylko w kilku bankach. Są to:

  • Nest Bank, który jako pierwszy wprowadził taką możliwość dla swoich klientów,
  • ING Bank Śląski,
  • Banki Spółdzielcze Grupa BPS,
  • Bank KBS,
  • SKOK.

Wydaje się jednak, że z czasem coraz więcej banków udostępni swoim klientom korzystanie z płatności Visa Mobile.

Podsumowanie — płatności Visa Mobile

Visa Mobile to nowy sposób na szybkie i wygodne płatności w sklepach internetowych. Dzięki temu systemowi nie musisz podawać w internecie danych swojej karty, ponieważ do przeprowadzenia transakcji wystarczy twój numer telefonu. Następnie taką płatność zatwierdzasz na swoim smartfonie.

Do tego korzystając z płatności Visa Mobile, możesz skorzystać z funkcji chargeback, dzięki czemu możesz odzyskać pieniądze, jeśli zrobisz zakupy u nieuczciwych sprzedawców.

Aby skorzystać z płatności Visa Mobile, potrzebujesz telefonu, na którym będziesz w stanie zainstalować aplikację Visa Mobile, bądź aplikację mobilną swojego banku. Ponadto dany sklep internetowy musi umożliwiać dokonywanie płatności poprzez Visa Mobile. Dodatkowo musisz dodać do Visa Mobile kartę płatniczą. Zrobisz to albo w aplikacji mobilnej swojego banku lub w samej aplikacji Visa Mobile. Obecnie płatności Visa Mobile są dostępne w Nest Banku, ING Banku Śląskim, Bankach Spółdzielczych Grupa BPS, Bank KBS i SKOK-i.

Komentarze i opinie o Visa Mobile

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!