Jak odzyskać pieniądze skradzione w wyniku oszustwa?

Jak odzyskać pieniądze skradzione w wyniku oszustwa?

Niestety każdy z nas może paść ofiarą oszustwa i kradzieży środków z konta bankowego. Rozwój technologii i spryt złodziei tylko potęgują zagrożenie. Często wystarczające jest nieopatrzne kliknięcie w fałszywy link wygenerowany w celu kradzieży danych do konta bankowego. Tego typu zagrożenie spotyka się m.in. na popularnych portalach aukcyjnych i stronach sprzedażowych. Zastanówmy się nad tym, jak odzyskać pieniądze skradzione w wyniku oszustwa i czy to w ogóle możliwe.

Czy jest szansa odzyskać pieniądze z oszustwa internetowego?

Technologie z zakresu cyberbezpieczeństwa wciąż są rozwijane i ulepszane. Niestety nie da się w stu procentach wyeliminować zagrożenia, a na nieuważnych użytkowników sieci czekają złodzieje. Do najpopularniejszych metod oszustw w internecie należą: kradzież tożsamości oraz phishing. Oczywiście jest również repertuar innych technik, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i koncentrację. Strata środków z konta bankowego w wyniku oszusta jest bardzo bolesna, a odzyskanie pieniędzy nie zawsze jest możliwe. Sprawdźmy, czy jest szansa odzyskać pieniądze z oszustwa internetowego i co zrobić, gdy padnie się jego ofiarą.

Nawet najlepiej przygotowana i świadoma osoba może paść ofiarą oszustwa internetowego. Wystarczy chwila nieuwagi. Ponadto oszuści wymyślają nowe techniki i metody, przez co trudno być przygotowanym na każdą ewentualność. Jeżeli jednak środki z Twojego konta zostaną skradzione, to musisz wiedzieć, jak odzyskać pieniądze z oszustwa. Im szybciej podejmiesz właściwe kroki, tym większa szansa, że Ci się to uda.

Pierwszą z opcji jest próba cofnięcia operacji. Jeżeli przelew nie został jeszcze zaksięgowany, to wiele banków daje możliwość jego anulowania. Kolejną możliwością jest złożenie reklamacji w banku w przypadku oszustwa. Można ją złożyć nawet wtedy, gdy przelew został już zaksięgowany. Trzecią drogą, która zawsze powinna iść równolegle do jednej z dwóch pierwszych, jest zgłoszenie sprawy na policję nawet w przypadku nieudanej próby oszustwa.

Jeżeli skradziono Ci kartę płatniczą, to musisz wiedzieć, jak szybko i skutecznie zastrzec kartę płatniczą, aby uniemożliwić wypłatę środków z konta. W sytuacji gdy dokonano zakupu kartą, a nie otrzymano towaru lub usługi, możliwe jest zastosowanie procedury zwrotu środków na kartę płatniczą. To tzw. chargeback.

Niestety coraz częściej zdarzają się oszustwa internetowe. Jak odzyskać pieniądze i co zrobić w takiej sytuacji to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy z nas. Oczywiście każda próba kradzieży powinna być niezwłocznie zgłoszona do organów ścigania osobiście lub za pomocą formularza https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo.

Zachęcamy do zachowania szczególnej ostrożności w czasie korzystania z sieci, aby zminimalizować ryzyko oszustwa internetowego. Dokładnie weryfikuj wszystkie wiadomości i wchodź tylko w zaufane linki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaniechaj danej operacji płatniczej. Zadbaj o to, a lepiej zabezpieczysz pieniądze zgromadzone na koncie bankowym.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa i tematów okołofinansowych. Dowiesz się z nich m.in., jak wyegzekwować od banku zwrot prowizji za szybciej spłacony kredyt.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!