poradnik

Cash back - alternatywny bankomat w Twoim sklepie

Cash back - alternatywny bankomat w Twoim sklepie

Czy kiedykolwiek myślałeś o pobliskim sklepie jako alternatywie dla bankomatu? Jeżeli nie, czas lepiej poznać usługę cash back, która na polskim rynku dostępna jest już od 10 lat. Czytając poniższy tekst, dowiesz się skąd wzięła się usługa cash back, jak działa,  także kiedy i jak z niej korzystać.

Co to jest „cash back”?

Cash back to anglojęzyczne określenie usługi bankowej dedykowanej klientom detalicznym, stosowane nie tylko w Polsce. Co ciekawe, w Australii i Nowej Zelandii usługa ta często funkcjonuje jako tzw. „cash out”. Niezależnie od stosowanego nazewnictwa, usługa ta umożliwia wypłatę gotówki z własnego rachunku, w trakcie dokonywania płatności bezgotówkowych w wybranych sklepach i punktach usługowych.

Ujmując temat nieco bardziej obrazowo, jeżeli posiadacz kartę płatniczą, którą płacisz za zakupiony towar (lub usługę), możesz w trakcie tej transakcji poprosić o wypłatę dodatkowych środków w postaci gotówki, o ile wybrany obiekt handlowo-usługowy oferuje taką usługę. Zazwyczaj informację o realizowanej usłudze cash back znajdziesz bezpośrednio przy kasie w postaci specjalnej naklejki. Często też tego typu komunikaty widoczne są już przy wejściu do wybranego sklepu czy też stacji benzynowej.

Krótki rys historyczny cash back

W Polsce usługa Visa cash back została uruchomiona we wrześniu 2006 roku, za sprawą banków PKO PKO BP, mBanku, Multibanku (detalicznej części BRE Banku) oraz ING Banku Śląskiego. W rok później usługę cash back uruchomiono także dla posiadaczy kart MasterCard. Początkowo posiadacze kart debetowych mogli korzystać z usługi cash back w miejscach takich jak: stacje benzynowe BP, salony EMPiK, sklepy Real i warszawskie Hale Banacha. Dziś liczba obiektów realizujących wypłaty gotówki z kasy znacznie wzrosła i nieustannie przybywa nowych punktów w całym kraju.

Jeżeli sądzisz, że usługa cash back to „dzieło” XXI wieku, to powinieneś wiedzieć także o tym, że po raz pierwszy cash back uruchomiono w Wielkiej Brytanii, już w latach 80. XX wieku. Wbrew pozorom, nie była to usługa stworzona z myślą o samych klientach. Głównym inicjatorem usługi cash back była brytyjska sieć sklepów Tesco, w której próbowano rozwiązać problem gromadzonej w sklepowych kasach gotówki, jaką należało dostarczać do banku. Uruchamiając możliwość wypłat gotówki ze sklepowych kas niczym z bankomatu, można było pozbyć się nadmiaru papierowego pieniądza, a co za tym idzie, także ograniczyć konwoje gotówki do oddziałów bankowych. Głównym zadaniem kasjerów było informowanie klientów o usłudze cash back i zachęcanie do dokonywania wypłat niewielkich kwot gotówki. W ten właśnie sposób powstała usługa, która stała się popularna nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w wielu państwach na całym świecie.

Kto może korzystać z usługi cash back?

Usługa cash back dostępna jest dla posiadaczy kart Visa oraz MasterCard. Co ciekawe, w przypadku Visy usługa ta nazywana jest „Visa cash back”, natomiast MasterCard zdecydował się na nieco bardziej „swojską” nazwę usługi i promuje ją jako „Płać kartą i wypłacaj”. Trzeba przyznać, że rozwiązanie MasterCard jest znacznie prostsze i przy okazji w zaledwie kilku słowach wyjaśnia ideę całej usługi.

Ważne jest także to, że usługa cash back realizowana jest tylko i wyłącznie w tym kraju, w którym została wydana karta debetowa. Jeżeli więc wybierasz się w podróż po Europie lub USA, niestety musisz korzystać ze standardowych bankomatów, nawet wówczas, gdy wybrany sklep oferuje realizację wypłat w systemie cash back.

Powinieneś pamiętać także o tym, że o dostępności tej usługi decyduje także Twój bank, czyli tzw. wydawca karty. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz korzystać z takiej formy wypłat gotówki, informacje te znajdziesz na stronie internetowej swojego banku, dzwoniąc na infolinię lub kontaktując się z najbliższym oddziałem bankowym.

Kiedy warto korzystać z usługi cash back?

Cash back to ciekawa alternatywa tradycyjnego bankomatu, gdy zależy Ci na szybkiej i wygodnej wypłacie niewielkiej kwoty gotówki (do 300 złotych maksymalnie). Jeżeli więc wybrałeś się na zakupy do pobliskiego sklepu, a do bankomatu jest Ci mocno nie po drodze, cash back może być dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Usługa ta sprawdzi się w kilku sytuacjach, takich jak np.:

  • Zatrzymałeś się na stacji benzynowej w obcym mieście i nie wiesz gdzie szukać jakiegokolwiek bankomatu, a pilnie potrzebujesz gotówki.
  • Wybrałeś się na szybkie zakupy do centrum handlowego i zostawiłeś samochód na płatnym parkingu. Przy kasie zauważasz, że w portfelu masz tylko kartę debetową. Nic jednak straconego, ponieważ potrzebną kwotę bez problemu wypłacisz w sklepie, dzięki usłudze cash back.
  • Podczas wizyty w centrum handlowym Twoje dziecko upiera się na przejażdżkę kolorowym samochodem/helikopterem/traktorem (lub innym „magicznym” pojazdem uruchamianym po wrzuceniu do automatu odpowiedniej monety), a Ty posiadasz tylko i wyłącznie kartę debetową. Dzięki cash back, w trakcie zakupów bez problemu wypłacisz ze swojego konta kilka złotych, które zapewnią Twojemu dziecku uśmiech, a Tobie chwilę spokoju.
  • Zależy Ci na wypłacie niewielkiej kwoty np. 10 zł, 15 zł, 20 zł lub innej, jakiej nie możesz zrealizować w bankomacie.

Gotówkach w 4 krokach

Wiesz już czym jest cash back, skąd się wzięła ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać. Czas zatem przekonać się, jak proste i wygodne jest wypłacanie gotówki, bez potrzeby poszukiwania bankomatu.

  • Zrób zakupy w wybranym sklepie oznaczonym logo usługi („Visa Cash Back” lub „Płać kartą i wypłacaj”).
  • Poinformuj kasjera o chęci dokonania wypłaty gotówki, wskazując kwotę (najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem skanowania produktów, aby upewnić się, czy kasjer posiada odpowiedne środki w swojej kasie. Teoretycznie kasjer powinien być przygotowany na taką ewentualność, jednak wyobraź sobie sytuację, gdy o 6 rano próbujesz dokonać wypłaty 200 złotych, a sklepowa kasa wypełniona jest praktycznie samym bilonem. Jeżeli lubisz czuć ciężar pieniądza w portfelu, to będziesz miał świetną okazję przekonać się, ile ważny 200 złotych w bilonie).
  • Zatwierdź transakcję kodem PIN.
  • Odbierz gotówkę.

Pamiętaj o tym, że limit jednorazowej wypłaty w ramach cash back to maksymalnie 300 złotych, bez wliczania w to kwoty zakupów. W trakcie dnia możesz jednak wielokrotnie korzystać z cash back, o ile Twoje indywidualne limity w koncie nie zostały ustawione inaczej.

Z usługi możesz korzystać niezależnie od wartości zakupów, jednak w wielu miejscach wciąż możesz spotkać się z tym, że płatności kartą przyjmowane są tylko i wyłącznie po przekroczeniu określonego progu, np. 10 – 20 złotych.

Korzyści nie tylko dla Klientów

Jeżeli jesteś właściciele sklepu lub innego obiektu handlowo-usługowego, cash back skutecznie zmniejszy koszt obrotu gotówką (przetrzymywanie, transport do banku, wpłaty gotówkowe w oddziale) i zapewni Ci większe zainteresowanie klientów. Dodatkowo, dostępność usługi cash back automatycznie zwiększy obroty Twojej firmy, a przy tym zredukuje koszty akceptacji kart płatniczych.

Opinie użytkowników