Czym jest cashback?

Czym jest cashback?

Potrzebujesz gotówki, ale w pobliżu nie ma żadnego bankomatu? To żaden problem. Pieniądze zawsze możesz wypłacić w pobliskim sklepie. Jak to możliwe? Sprawdź, co to jest cashback i na czym dokładnie polega ta usługa.

Co to jest cashback?

Cashback to usługa, dzięki której możesz wypłacić gotówkę w sklepie, supermarkecie czy na stacji benzynowej. Mogą z niej korzystać osoby, posiadające konto osobiste w banku, który oferuje właśnie taką usługę. Poza tym musisz zdawać sobie sprawę, że wypłata cashback nie jest dostępna we wszystkich sklepach. Jednak większość znanych sieci oferuje swoim klientom taką możliwość.

Cashback – w jakich sklepach wypłacisz gotówkę

Usługę cashback możesz zrealizować w wielu sklepach, w tym m.in. w takich sieciach jak:

 • Żabka,
 • Netto,
 • Biedronka,
 • Dino,
 • Carrefour,
 • Lewiatan,
 • Społem,
 • POLOMarket,
 • stacje benzynowe BP,
 • stacje benzynowe Orlen,
 • Poczta Polska,
 • Media Markt.

Pamiętaj, że jeśli chcesz się upewnić, że dany sklep umożliwia wypłatę gotówki z konta, rozejrzyj się za naklejką z taką informację. Bądź po prostu zapytaj o to obsługę sklepu.

Moneyback a cashback – o co chodzi w tych dwóch usługach

Warto zaznaczyć, że usługa cashback jest często mylona z inną bankową usługą, czyli moneyback. Jak już wiesz, cashback polega na wypłaceniu gotówki ze swojego konta. Po prostu w tym przypadku sklep przejmuje funkcję placówki bankowej czy też bankomatu.

Z kolei moneyback polega na zwrocie środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą. Dzięki tej usłudze bank oddaje ci część wydanych przez ciebie pieniędzy. Zazwyczaj jest to około 1-5% w zależności od warunków takiego programu. Czasem procent ten może być dużo większy.

Co ważne, nie każda transakcja, jaką wykonujesz kartą, objęta jest usługą moneyback. Wszystko zależy od tego, jakie marki zdecydowały się na współpracę z twoim bankiem. Niemniej jednak jest to dobry sposób na oszczędzanie na własnych wydatkach. Zastanawiasz się, jak zarabiać na bankach? O różnego rodzaju programach rabatowych, z których możesz korzystać na zasadzie moneyback dowiesz się m.in. z aplikacji Goodie

Wróćmy jednak do różnicy pomiędzy cashback a moneyback. Możesz spotkać się z tym, że oba pojęcia używane są w przypadku usługi zwrotu części środków za transakcję wykonaną kartą. Dlatego szukając informacji o cashback, sprawdź, czy na pewno masz do czynienia z wypłatą gotówki w sklepach, czy punktach usługowych. 

Jak działa cashback?

Przyjrzyjmy się teraz, jak działa cashback. Korzystając z tej usługi, możesz wypłacić pieniądze, jakie znajdują się na twoim koncie bankowym podczas robienia zakupów. W tym celu będziesz potrzebował karty płatniczej, choć możesz też skorzystać ze swojej aplikacji mobilnej i BLIK-a.

Co ważne, gdy wypłacasz gotówkę w ramach cashbacku, musisz liczyć się z dwoma ograniczeniami. Przede wszystkim dla kart Mastercard i Visa obowiązuje limit wypłaty gotówki, który wynosi 1000 zł. Do tego dany sklep może mieć własne zasady dotyczące cashbacku i tego, ile jednorazowo można wypłacić pieniędzy. Jednocześnie możesz takich transakcji wykonać kilka w ciągu dnia. Dzięki temu korzystając z cashbacku, możesz pobrać z konta całkiem sporą sumę.

Poza tym, aby sklep zrealizował taką usługę, musi posiadać gotówkę w kasie. Jeśli w danym sklepie większość osób płaci kartą, to może się okazać, że kasjerka po prostu nie będzie miała pieniędzy, które powinna ci wypłacić w ramach cashbacku.

Z drugiej strony wiele sklepów pozwala na cashback nierównych kwot, takich jak 113 czy 247 zł. Poza tym część placówek umożliwia skorzystanie z cashbacku już od 1 zł, podczas gdy inne sklepy realizują tę usługę wyłącznie od określonej kwoty minimalnej, takiej jak 20 czy 50 zł.

I jeszcze jedna rzecz. Chcesz skorzystać z cashbacku w danym sklepie? Musisz zrobić w nim zakupy. Co jednak ważne, może to być jakaś drobnostka warta 1-2 zł. Poza tym w niektórych sklepach za wypłatę pieniędzy z konta w ramach cashbacku będziesz musiał zapłacić prowizję.

Jak korzystać z cashback?

Wiesz już, co to znaczy cashback i jak to działa. A jak dokładnie możesz korzystać z cashbacku? Po pierwsze, aby wypłacić gotówkę w ramach cashbacku, będziesz potrzebował karty debetowej. Poza tym cashback możesz zatwierdzić BLIK-iem, choć nie wszystkie banki dają swoim klientom taką możliwość. W takim przypadku karta nie będzie ci potrzebna. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie telefon z dostępem do aplikacji mobilnej.

Po drugie, musisz znaleźć sklep czy stację benzynową, której pracownicy wiedzą, na czym polega cashback i realizują taką usługę. Następnie musisz w takim miejscu zrobić choćby drobne zakupy. Gdy nadejdzie twoja kolej płacenia, poinformuj sprzedawcę, że chcesz wypłacić gotówkę. Podaj też kwotę, jaką chcesz wybrać i wpisz ją do terminala płatniczego. Na koniec zatwierdź transakcję numerem PIN. I to wszystko. Teraz odbierz gotówkę od sprzedawcy, a z terminala pobierz potwierdzenie. 

Cashback a karta kredytowa

Możesz się zastanawiać, czy da się skorzystać z cashbacku przy użyciu karty kredytowej. To już zależy od danego banku. Po prostu niektóre z nich dają taką możliwość swoim klientom, podczas gdy inne nie pozwalają na taką usługę. Dlatego też wyrabiając kartę kredytową, sprawdź, możesz za jej pomocą skorzystać z cashbacku.

I jeszcze jedno. Zanim użyjesz karty kredytowej z cashbackiem, upewnij się, jaki będzie koszt takiej transakcji. Szczególną uwagę zwróć na to, czy przy wypłaconej kwocie będzie cię obowiązywał okres bezodsetkowy, czy też bank od razu zacznie naliczać odsetki od wykorzystanego w ten sposób limitu.

Poza tym pamiętaj, że w ramach cashbacku możesz wypłacić pieniądze z konta powiązanego z twoją kartą płatniczą. Dlatego, jeśli środki masz na koncie walutowym bądź koncie oszczędnościowym, najpierw musisz przelać je na swój podstawowy rachunek. I tu jeszcze jedna uwaga. Wybierając rachunek oszczędnościowy, skorzystaj z rankingu kont oszczędnościowych. Dzięki temu z łatwością znajdziesz konto, z którego takie przelewy będą albo darmowe, albo stosunkowo niedrogie. 

Czy cashback jest bezpieczny?

Wypłata gotówki w sklepie jest w pełni bezpieczna. A biorąc pod uwagę, że w bankomatach przestępcy mogą umieścić urządzenie do kopiowania danych z karty (tzw. skimmer), może okazać się nawet bezpieczniejsza niż wybieranie pieniędzy z maszyny. Musisz jedynie pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Po pierwsze, nigdy nie spuszczaj karty płatniczej z oczu. Po prostu całą transakcję przeprowadzaj przy sklepowej kasie i nie pozwól sprzedawcy zabrać karty na zaplecze.

Po drugie, zasłoń numer PIN podczas zatwierdzania transakcji. Innymi słowy, postępuj tak, jakbyś płacił kartą na zakupy.

Oczywiście musisz uważać na złodziei. W końcu, jeśli korzystasz z cashbacku, osoby stojące za tobą są świadome, że właśnie włożyłeś do portfela dodatkową gotówkę.

Cashback – prowizja

W przypadku korzystania z cashbacku musisz liczyć się z prowizją. Najważniejsze jest jednak to, że nie wszystkie banki ją pobierają. Dlatego zawsze sprawdź w regulaminie swojego banku, czy taka usługa w twoim przypadku jest płatna, a jeśli tak, to ile będziesz musiał za nią zapłacić. 

Wypłata cashback — wady i zalety

Na koniec przyjrzyjmy się, jakie są wady i zalety cashbacku, czyli czy warto z niego korzystać.

Najważniejszą zaletą cashbacku jest łatwy dostęp do pieniędzy, gdy tego potrzebujesz. Nie musisz w tym celu szukać bankomatu lub placówki swojego banku, by wypłacić gotówkę ze swojego konta. Wystarczy, że udasz się do pobliskiego sklepu lub pojedziesz na stację benzynową. Nie da się ukryć, że w ten sposób oszczędzasz czas, ponieważ z cashbacku skorzystasz podczas codziennych zakupów czy tankowania paliwa.

Poza tym w ramach cashbacku możesz wypłacać nierówne kwoty, takie jak na przykład 74 czy 199 zł. W bankomacie mógłbyś wybrać w takim przypadku 80 lub 200 zł. Może to być problem, gdy na koncie nie masz pieniędzy, by wypłacić zaokrągloną w górę sumę.

Jednocześnie cashback ma również pewne wady. Na czym one polegają? Po pierwsze, musisz zrobić zakupy, aby skorzystać z tej usługi. Na szczęście w większości przypadkói)możesz wydać dosłownie złotówkę, aby wybrać gotówkę w ramach cashbacku.

Po drugie, dany sklep może nie dysponować wystarczającą gotówką, aby wystarczyło na wypłatę w ramach twojego cashbacku. Może być to szczególnie uciążliwe w przypadku sklepów, w których klienci na ogół płacą kartą.

Po trzecie, obecnie banki pozwalają na wypłacenie maksymalnie 1000 zł w cashbacku. Do tego w niektórych sklepach limit ten jest jeszcze niższy. Zazwyczaj możesz to ominąć, korzystając z cashbacku kilkukrotnie. Jednak najpewniej będziesz musiał za każdym razem zrobić zakupy.

Podsumowanie: Co to jest usługa cashback ?

Potrzebujesz gotówki, a w pobliżu bankomatu nie ma żadnego bankomatu? Zawsze możesz skorzystać z cashbacku. Co to jest? To usługa, która umożliwia wypłacanie pieniędzy w sklepach i punktach usługowo-handlowych na terenie całej Polski. Co ważne, w tym celu musisz zrobić zakupy w danym sklepie. Co jeszcze musisz wiedzieć o cashbacku? Jak działa taka usługa? Przede wszystkim wykonasz ją dzięki swojej karcie płatniczej, przypisanej do twojego rachunku bankowego. Po prostu robiąc zakupy w sklepie, poinformuj sprzedawcę, że chcesz wybrać gotówkę. Następnie podaj wybraną kwotę na terminalu płatniczym i zatwierdź tę operację kodem PIN. Co ważne, niektóre banki umożliwiają skorzystanie z cashbacku przy pomocy BLIK-a. Wiesz już, na czym polega usługa cashback. A czy cashback jest bezpieczny? Jak najbardziej, dlatego też bez obaw możesz wypłacać gotówkę w swoim ulubionym sklepie. Warto jednak podkreślić, że również ta usługa ma swoje wady. Po prostu w kasie danego sklepu może nie być wystarczającej gotówki, aby kasjer wypłacił ci żądaną kwotę. Do tego na wypłaty cashback obowiązuje limit 1000 zł na jedną transakcję. Niemniej, jednak jeśli chcesz szybko i wygodnie wypłacić pieniądze ze swojego konta, usługa cashback nada się do tego idealnie.

Komentarze i opinie o Cash backu

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!