Jak wyczyścić BIK i kiedy można to zrobić? Usuwanie historii w BIK

Jak wyczyścić BIK i kiedy można to zrobić? Usuwanie historii w BIK

Zamierzasz starać się o kredyt lub pożyczkę? A może planujesz zakupy na raty? W takim razie będziesz musiał wykazać, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą. Oczywiście żadna instytucja finansowa nie uwierzy ci na słowo. Zamiast tego sprawdzi, czy do tej pory spłacałeś swoje zobowiązania w terminie. W tym celu skorzysta m.in. z raportu BIK, aby prześledzić twoją historię kredytową. Sprawdźmy zatem, jak możesz wyczyścić BIK, tak aby bank nie miał wątpliwości, że może udzielić ci kredytu.

Co to jest BIK?

Na początku wyjaśnijmy jednak, czym w ogóle jest BIK. Skrót ten odnosi się do Biura Informacji Kredytowej, które zostało założone przez Związek Banków Polskich i banki prywatne już w 1997 roku. W praktyce BIK jest bazą danych, w której gromadzone są informacje o historii kredytowej osób, korzystających z różnych produktów kredytowych. Oznacza to, że do bazy BIK trafiasz za każdym razem, gdy bierzesz kredyt bankowy lub pożyczkę, korzystasz z karty kredytowej, uzyskujesz dostęp do limitu kredytowego, bądź kupujesz cokolwiek na raty.

Co więcej, BIK tworzy specjalne raporty, z których korzystają między innymi instytucje bankowe. To na ich podstawie oceniają twoją wiarygodność i zdolność kredytową, a także podejmują decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu twojego wniosku kredytowego. To dlatego tak ważne jest, jakie dane na twój temat znajdują się w bazie danych BIK. Sprawdźmy zatem, jakie informacje i dlaczego trafiają do BIK.

Czym jest wpis w BIK?

W BIK znajdują się wszelkie informacje o zobowiązaniach kredytowych, jakie masz lub miałeś wobec banków, SKOK-ów, czy innych instytucji finansowych, które współpracują z BIK. A skąd te dane się tam biorą? Otóż przesyłają je sami pożyczkodawcy, gdy tylko uzyskasz u niech kredyt, pożyczkę lub zaciągniesz inne zobowiązanie. Następnie informują BIK o tym, czy spłacasz je terminowo, z opóźnieniem, czy też wcale. Dodajmy jeszcze, że dane w bazie BIK aktualizowane są automatycznie raz na tydzień.

Co jednak jest niezmiernie istotne, wpisy w BIK na twój temat mogą mieć charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny. Co to oznacza?

Otóż, gdy w terminie spłacasz swoje zobowiązania lub robiłeś tak w przeszłości, instytucja finansowa będzie widziała w tobie rzetelnego kredytobiorcę i chętniej udzieli ci kredytu czy pożyczki. Nie będziesz też miał problemów z uzyskaniem większego limitu na karcie kredytowej czy skorzystaniem z zakupów na raty. Pod tym względem pozytywny wpis w BIK jest o wiele bardziej korzystny, a wręcz pożądany, niż żaden. Dlatego czasem warto zakupić nawet drobną rzecz na raty, aby wykazać w BIK pozytywną historię kredytową.

Problem pojawia się wtedy, jeśli zdarzało ci się spóźnić ze spłatą rat. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy masz jakieś niespłacone zobowiązania. Dla banku czy innego pożyczkodawcy może to być kluczowa informacja, która zablokuje ci możliwość uzyskania jakiegokolwiek finansowania. Dodajmy do tego fakt, że wpisy w BIK przechowywane są przez 5 lat od momentu, kiedy upłynęło 30 dni od powiadomienia od banku, w przypadku opóźnienia spłaty zobowiązania, wynoszącego co najmniej 60 dni. Stąd też popularne jest poszukiwanie sposobów na wyczyszczenie wpisów BIK.

Kiedy można wyczyścić historię BIK?

Choć w internecie można znaleźć wiele ofert, szumnie zapowiadających wyczyszczenie historii BIK, to sprawa ta cale nie jest taka prosta. Przede wszystkim, jeśli nie spłacasz swojego zobowiązania, nie ma praktycznie możliwości, aby informacja o tym zniknęła z BIK. Powtórzmy jeszcze raz. BIK to baza danych, która gromadzi i udostępnia informacje o naszej historii kredytowej. Jednocześnie sam BIK nie ma możliwości, aby ingerować w te zapisy. Z kolei wpisy trafiają do BIK na podstawie zgłoszeń banków i innych instytucji finansowych. I tylko one mają możliwość usunięcia informacji na twój temat z bazy BIK.

Jeśli spłaciłeś swoje zobowiązanie w terminie, to nie będzie z tym większego problemu. Tylko że jak już wskazaliśmy wcześniej, pozytywne wpisy w BIK działają na twoją korzyść i budują twój wizerunek jako rzetelnego kredytobiorcy, któremu warto pożyczać pieniądze (a wbrew pozorom banki to lubią, gdyż w końcu na tym zarabiają). Dlatego warto taki wpis w BIK zostawić.

Natomiast, jeśli nie spłacasz swojego długu w terminie, to banki nie będą miały żadnego powodu, aby informację na ten temat wycofać z BIK. W końcu negatywna historia kredytowa, a co za tym idzie brak możliwości dostania jakiejkolwiek pożyczki, a nawet wykupienia abonamentu na telefon czy telewizję, to jeden ze sposobów zmuszenia cię do spłaty należności.

Załóżmy jednak, że w pewnym momencie swojego życia miałeś problem ze spłatą jakiegoś zobowiązania. A może zapomniałeś, że masz zadłużenie na karcie kredytowej lub wydawało ci się, że zapłaciłeś wszystkie raty kredytowe, podczas gdy w rzeczywistości jedną czy dwie pominąłeś. Czy w takim razie te sytuacje z przeszłości już zawsze będą sabotować twoją wiarygodność kredytową?

Niekoniecznie. Właśnie w takich sytuacjach możesz skorzystać z opcji czyszczenia BIK. W praktyce możesz starać się o usunięcie wpisów w BIK, gdy:

  • postanowisz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o terminowo spłaconym kredycie lub innym zobowiązaniu,
  • upłynie co najmniej 5 lat od spłaty zobowiązania, jeśli wcześniej nie spłacałeś go terminowo i powstały opóźnienia,
  • negatywne historie w bazie BIK są nieprawdziwe lub nieaktualne.   

Poza tym możesz starać się o usunięcie negatywnego wpisu z BIK w dwóch przypadkach:

  • gdy opóźnienie w spłacie raty nie było dłuższe niż 60 dni,
  • gdy nie zostałeś poinformowany o tym, że bank zamierza przesłać taką informację o opóźnieniu w BIK co najmniej 30 dni wcześniej.

Jakie dane podlegają usunięciu z BIK?

Przyjrzyjmy się teraz kwestii tego, jakie dane można usunąć z BIK. Można podzielić je na 3 kategorie. Po pierwsze, z BIK bez trudu usuniesz dane nieprawidłowe, takie jak zły adres, nazwisko czy błędne daty. Poza tym możesz usunąć dane dotyczące terminowo spłaconych przez ciebie zobowiązań, choć ten krok niekoniecznie będzie dla ciebie korzystny, o czym wspominaliśmy wcześniej. Po trzecie, możesz starać się wnioskować o usunięcie danych o niespłaconym kredycie, ale pod warunkiem, że upłynęło 5 lat od jego całkowitego spłacenia. Oznacza to, że najlepszym sposobem na usunięcie negatywnych wpisów z BIK jest spłata zobowiązania. Dopiero później możesz pracować nad tym, aby takie informacje zniknęły z bazy danych, do której tak chętnie zaglądają banki i inne instytucje finansowe.

Jak wyczyścić swój BIK?

Czyszczeniem BIK zajmują się różne firmy, ale tak naprawdę możesz zrobić to samodzielnie. Przede wszystkim musisz mieć jednak świadomość, że usunięciu podlegają te wpisy, które dotyczą spłaconych zobowiązań. Jeśli jakaś firma obiecuje ci, że wyczyści twój BIK z informacji o aktualnych zaległościach wobec kredytodawców, najprawdopodobniej chce cię w jakiś sposób oszukać i wyłudzić pieniądze. Szczerze? Lepiej na tym wyjdziesz, jeśli przeznaczysz je na, choć częściową spłatę swojego zobowiązania.

Przejdźmy jednak do konkretów i sprawdźmy, jak możesz samodzielnie wyczyścić BIK. Na początek zamów raport BIK, aby zorientować się, jakie informacje na twój temat zostały zgromadzone w bazie danych. Jeśli znajdziesz w raporcie jakieś wpisy, które będziesz chciał usunąć, wyślij wniosek do instytucji finansowej, która tego wpisu dokonała. Taki wniosek można potraktować jako reklamację, a bank czy inna instytucja musi odpowiedzieć ci w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, reklamacje traktuje się jako uznaną. Następnie wystarczy wysłać pismo do Biura Informacji Kredytowej, najlepiej korzystając z opcji listu poleconego.

Czyszczenie BIK – podsumowanie

W BIK znajdują się informacje o wszelkich zobowiązaniach, jakie zaciągnąłeś. Z informacji tych korzystają banki i instytucje finansowe, aby ocenić twoją wiarygodność i zdolność kredytową. Pozytywna historia w BIK zwiększa twoje szanse na uzyskanie pożyczki, a negatywna może to na długie lata uniemożliwić. Stąd popularność usług związanych z czyszczeniem BIK. Musisz jednak pamiętać, że nie da się usunąć z BIK informacji o zalegających zobowiązaniach. Jednak jeśli spłacisz wszystkie należności, możesz wnioskować do instytucji, która wprowadziła twoje dane do BIK o usunięcie informacji o takich opóźnieniach w spłacie.

Komentarze i opinie użytkowników

Bądź pierwszy, napisz opinię!

Polecane promocje