Płatność cykliczna czy płatność automatyczna - którą wybrać i jakie są między nimi różnice?

Płatność cykliczna czy płatność automatyczna - którą wybrać i jakie są między nimi różnice?

Robisz zakupy online? Płacisz za rachunki za pośrednictwem bankowości internetowej? Często rezerwujesz hotele, bilety lotnicze lub korzystasz z abonamentu na jakąś usługę? Nie musisz za każdym razem podawać danych karty kredytowej czy innych informacji do przelewu. Wystarczy, że wykorzystasz możliwości, jakie dają automatyczne płatności kartą i nie tylko. Sprawdź, na czym one polegają i czym różnią się od płatności cyklicznych.

Co to jest płatność automatyczna?

Płatność automatyczna to rodzaj transakcji, które wykonujesz bez konieczności wprowadzania danych autoryzacyjnych daną płatność. Oznacza to, że chcąc wykonać przelew ze swojego konta osobistego bądź karty kredytowej, nie musisz podawać ani numeru karty płatniczej, kodu CVV, czy innych informacji. Przykładem takiej płatności są opłaty za platformy streamingowe typu Netflix. Płatność za taką usługę będzie automatycznie ściągana z twojego konta, dopóki nie anulujesz subskrypcji.

Dotyczy to również płatności mobilnych, np. poprzez BLIK.

Płatności automatyczne dzielimy na 2 rodzaje:

  • cykliczne płatności,
  • płatności jednym kliknięciem.

Przyjrzyjmy się, na czym one polegają.

Co to jest płatność cykliczna?

Zastanawiasz się, co to znaczy, że płatność jest cykliczna? Jest to taka forma automatycznej płatności, która jest w pełni bezobsługowa. Wystarczy, że wydasz zlecenie płatności cyklicznej, określisz, w jakim terminie ma być ona wykonywana, a dokładnie tego dnia każdego miesiąca z twojego konta zostanie ściągnięta określona kwota.

W większości banków na dzień przed wykonaniem cyklicznej płatności, dostaniesz przypomnienie. Wszystko po to, abyś miał czas na zapewnienie na karcie kredytowej lub na koncie odpowiednich środków.

Co ważne, gdy po jakimś czasie będziesz chciał zrezygnować z ustawionej cyklicznej płatności kartą, wystarczy, że anulujesz zlecenie i zrezygnujesz z tej usługi.

Co to jest płatność jednym kliknięciem?

W przypadku płatności jednym kliknięciem każdą transakcję musisz osobiście zatwierdzić, np. poprzez kliknięcie opcji „zapłać”. Jednak podobnie jak w przypadku automatycznych płatności cyklicznych, nie musisz zaprzątać sobie głowy podawaniem danych karty lub konta. System pamięta, jaką kartę, czy konto ma obciążyć. A gdy będziesz chciał zrezygnować z opcji płatności jednym kliknięciem, wystarczy, że usuniesz dane swojej kraty. 

Czym różni się płatność automatyczna od cyklicznej?

Wiesz już, co to jest płatność automatyczna i co to znaczy, że płatność jest cykliczna. Przyjrzyjmy się teraz, czym obie usługi się od siebie różnią.

Automatyczne płatności za pomocą karty płatniczej polegają na tym, że zapisujesz dane swojej karty w wybranych sklepach internetowych lub portalach usługowych. Jak to działa?

Załóżmy, że regularnie kupujesz bilety lotnicze lub rezerwujesz hotele poprzez sprawdzoną platformę internetową. Zamiast przy każdej takiej operacji podawać dane swojej karty kredytowej, możesz je po prostu zapisać na tej platformie. Od tego momentu wystarczy, że zaakceptujesz daną płatność jednym kliknięciem, by pieniądze zostały pobrane z twojej karty.

Z kolei cykliczne płatności kartą sprawdzą się w przypadku regularnego opłacania rachunków za czynsz, telefon czy internet. Uczysz się zaocznie i co miesiąc płacisz ratę za studia? Możesz ustawić taką płatność cykliczną na swoim koncie studenckim.

Automatyczne i cykliczne płatności kartą – co to są? Podsumowanie

Płatność automatyczna to transakcja bezobsługowa. Oznacza to, że wykonując taką płatność, nie musisz za każdym razem poddawać danych karty lub informacji do przelewu. Automatyczna płatność kartą może mieć formę jednego kliknięcia. Polega to na tym, że akceptujesz taką transakcję, by mogła ona dojść do skutku. Jeszcze innym rodzajem płatności automatycznych są płatności cykliczne. Co to znaczy? W tym przypadku zlecasz płatność, a bank automatycznie wykonuje ją co miesiąc we wskazany przez ciebie dzień.

Płatności automatyczne są bezpieczne i bardzo wygodne. Dzięki nim możesz błyskawicznie opłacać zakupy oraz regulować rachunki bez konieczności pamiętania o kolejnych terminach płatności.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!