Android Pay - Wszystko o systemie płatności od Google

Android Pay - Wszystko o systemie płatności od Google

Proste i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zamienić urządzenia mobilne w wirtualny portfel, to nowy system płatności mobilnych Android Pay, prosto od Google. Dostęp do nowoczesnego systemu płatności zapewnia aplikacja o tej samej nazwie. Aplikacji Android Pay pozwala realizować płatności w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych, a także w wybranych aplikacjach mobilnych, bez konieczności używania tradycyjnej karty płatniczej.

Usługa płatności Android Pay została zastąpiona przez system płatności mobilnych Google Pay

Zbliżasz. Płacisz. Gotowe. – Android Pay w Polsce

Android Pay to relatywnie nowe rozwiązanie na polskim rynku. Oficjalna premiera aplikacji Google miała miejsce 17 listopada 2016 roku, którą wsparły trzy polskie banki. Alior Bank, Bank Zachodni WBK oraz T-Mobile Usługi Mobilne jak pierwsze zapewniły swoim Klientom dostęp do płatności w systemie Android Pay. Dziś system płatności jest dostępny w kolejnych bankach. Czym jest Android Pay, kto może z niego korzystać i czy warto wybrać system płatności mobilny od Google?

Kto może korzystać z Android Pay?

Nowa usługa Google dedykowana jest praktycznie każdemu posiadaczowi urządzeń z systemem operacyjnym Android. W praktyce jednak z aplikacji mogą korzystać właściciele tylko nowszych urządzeń, które posiadają także funkcjonalność NFC. Co więcej, nie bez znaczenia jest bank w którym prowadzony jest rachunek osobisty lub firmowy, ponieważ aktualnie tylko trzy banki w Polsce oferują obsługę płatności w systemie Android Pay.

Z aplikacji Android Pay mogą korzystać osoby, które:

 • posiadają urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android w wersji KitKat 4.4 lub nowszej (Uwaga! – urządzenie nie mogą być zrootowane);
 • posiadają urządzenia mobilne z funkcjonalnością NFC;
 • posiadają konto oraz aktywną kartę płatniczą w banku umożliwiającym realizację płatności za pomocą Android Pay.

Android Pay jest aktualnie dostępny w bankach:

 • Alior Bank S.A.
 • Bank Zachodni WBK
 • Nest Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe
 • mBank
 • Orange Finanse
 • Getin Bank
 • BGŻ BNP Paribas
 • Citi Handlowy
 • eurobank
 • Plus bank
 • ING Bank Śląski

Jak działa Android Pay?

Realizacja płatności za pomocą Android Pay jest równie prosta jak płatności za pomocą karty zbliżeniowej. Różnica polega jednak na tym, że zamiast portfela potrzebny jest telefon z zainstalowaną aplikacją Android Pay.

Aby rozpocząć korzystanie z płatności mobilnych, należy:

 1. Pobrać ze sklepu Google Play i zainstalować na swoim urządzeniu darmową aplikację Android Pay.
 2. Dodać do aplikacji dane karty płatniczej (debetowej i/lub kredytowej), które można wprowadzić ręcznie lub poprzez wykonanie zdjęcia karty.

Realizując płatność za pomocą Android Pay należy jedynie wybudzić urządzenie (odblokować je) i przyłożyć tylną cześć urządzenia do terminala.

W przypadku płatności powyżej 50 złotych, transakcja musi być zatwierdzona kodem PIN, który został przypisany do danej karty płatniczej. 

Gdzie można płacić za pomocą Android Pay?

Z technicznego punktu widzenia – praktycznie wszędzie.

Płatności w systemie Android Pay obsługiwane są przez wszystkie terminale z funkcją obsługi płatności zbliżeniowych. Punkty handlowo-usługowe obsługujące tego typu płatności zazwyczaj posiadają specjalne oznakowania w pobliżu kasy lub przy wejściu do wybranego lokalu.

Dodatkowo aplikacja Android Pay umożliwia płacenie za produkty i usługi poprzez aplikacje mobilne (tj. Uber) oraz podczas zakupów online, o ile sprzedawca udostępnia swoim Klientom taką opcję.

Warto pamiętać także o tym, że realizacja płatności telefonem nie wymaga połączenia z Internetem.

Czy Android Pay jest bezpieczne?

Android Pay uznawany jest jako w pełni bezpieczne rozwiązanie, przez wzgląd na zastosowane zabezpieczenia, takie jak:

 • szyfrowanie informacji o płatnościach i przechowywanie ich na bezpiecznych serwerach;
 • indywidualny numer wirtualnego konta (tzw. VAN) – każda dodana w aplikacji karta płatnicza posiada swój odrębny numer wirtualnego konta, który widoczny jest w trakcje realizacji płatności Android Pay;
 • blokada ekranu – przed dodaniem karty płatniczej do aplikacji Android Pay, konieczne jest ustawienie w telefonie blokady ekranu. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu blokada ta zostanie usunięta, Android Pay automatycznie usunie wszystkie dodane karty.

Dodatkowe zabezpieczenie dla Android Pay stanowi Menedżer urządzeń Android, który umożliwia zdalne blokowanie urządzenia, zmianę hasła lub całkowite usunięcie wszystkich danych osobowym.

Ile to kosztuje?

Aplikacja Android Pay jest całkowicie darmowa. Za użytkowanie Android Pay ani banki, ani Google nie pobierają żadnych opłat.

W niektórych przypadkach banki mogą pobierać prowizję za zrealizowane transakcje, jednak tylko wówczas, gdy wynika to z zawartej z bankiem umowy.

Podsumowanie

Android Pay to ciekawa propozycja z dużym potencjałem, która może zrewolucjonizować system płatności mobilnych. Możliwość zastąpienia tradycyjnego portfela smartfonem, to ogromne udogodnienie dla każdego, kto ceni minimalistyczne rozwiązania. Co prawda w Polsce można korzystać z podobnych systemów, jednak wymagają one dostępu do Internetu. Android Pay działa niezależnie od tego, czy smartfon działa w trybie offline czy online.

Niewątpliwą zaletą Android Pay jest zabezpieczenie w postaci numerów wirtualnych kont, co pozwala ukryć prawdziwe numery kart płatniczych. Co więcej, konieczność wprowadzenia blokady ekranu urządzeń mobilnych oraz Menedżer urządzeń Android, to dodatkowe zabezpieczenia, na wypadek kradzieży telefonu.

Na niekorzyść Android Pay przemawia fakt, że obecnie tylko trzy polskie banki zapewniają swoim Klientom obsługę płatności w tym systemie, przy czym najczęściej ogranicza się ona do transakcji realizowanych w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych. W tym wypadku nie pozostaje jednak nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż kolejne banki dołączą do tego grona.

Komentarze i opinie o Android Pay

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
 • Alojzy
  nie działa z karta VISA Alior Banku niestety! Banki są zawsze po tyle.
  Odpowiedz
  • Angelo
   Alojzy
   Z master card działa w aliorze :)
   Odpowiedz
 • Maciek
  Warto zaznaczyć, że od tego tygodnia dostępny jest także mBank.
  Odpowiedz
  • KontoManiak
   Maciek
   Dziękujemy za uwagę, już uzupełniliśmy tekst. Niebawem też pojawi się w serwisie dedykowany wpis na temat Android Pay w mBanku.
   Odpowiedz