Program partnerski - co to jest, jak działa, jak dołączyć?

Program partnerski - co to jest, jak działa, jak dołączyć?

Czy wiesz, że możesz zarabiać na polecaniu ulubionych produktów? Niektórzy są w stanie w ten sposób zapewnić sobie całkiem przyjemny dodatkowy dochód pasywny. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą programów partnerskich. Sprawdź, co to jest program partnerski i jak możesz na nim zarabiać.

Co to są i jak działają programy partnerskie?

Programy partnerskie (afiliacyjne) to model współpracy sklepu internetowego bądź witryny internetowej z influencerami, blogerami, a także różnymi twórcami treści, którzy mają grono zaangażowanych odbiorców. Współpraca w ramach programu partnerskiego polega na tym, że taka osoba poleca swoim znajomym, czytelnikom bądź widzom produkty, uzyskując tym samym prowizję. A co to jest prowizja i jak naliczana jest w tym przypadku?

To już zależy od poszczególnych programów partnerskich. Niemniej jednak do najpopularniejszych modeli współpracy pomiędzy sklepami internetowymi a osobami polecającymi należą:

  • CPC (Cost Per Click) – model, w którym uzyskujesz prowizję za każde unikalne kliknięcie linku lub reklamę,
  • CPA (Cost Per Action) – model, w którym uzyskujesz prowizję za każde pożądanie działanie ze strony twoich odbiorców. W zależności od programu partnerskiego może być to wypełnienie formularza kontaktowego, dokonanie zakupu, zapisanie się do newslettera itp. 
  • CPL (Cost Per Lead) – model, w którym uzyskujesz prowizję za dostarczenie reklamodawcy leadów, czyli danych osobowych potencjalnych klientów (może być to numer telefonu czy adres e-mail).
  • CPS (Cost Per Sale) – model, w którym uzyskujesz prowizję od każdego zakupu dokonanego poprzez twój link. Wystarczy, że taka osoba dokona płatności poprzez system płatności online lub w inny sposób, a transakcja ta zostanie przypisana do twojego konta.
  • FF (Flat Fee) – model, w którym uzyskujesz stałą zapłatę za samo to, że reklama danego sklepu bądź produktu znajduje się na twoim blogu lub profilu w mediach społecznościowych. Nie ma natomiast znaczenia, ile osób faktycznie w nią kliknie bądź dokona zakupu z takiego linku.

Dodajmy, że prowizja zazwyczaj stanowi ułamek procenta wartości danego produktu. Zatem przy pojedynczej transakcji kwota ta będzie niewielka. Jednak im więcej akcji będą podejmować twoi odbiorcy, tym więcej zarobisz. Szczególnie jeśli różne produkty będziesz polecać systematycznie.

Co ważne, zakup czy podanie danych osobowych nie musi nastąpić od razu po kliknięciu twojego linku. Sklepy internetowe przez jakiś czas „pamiętają”, że dana osoba skorzystała z twojego linku afiliacyjnego i zaliczą transakcję na twoje konto, nawet jeśli zostanie ona przeprowadzona w nieco późniejszym terminie.

Dodajmy, że obecnie jest całe mnóstwo marek, sklepów oraz witryn internetowych, które oferują swoje programy partnerskie. Dzięki temu każdy może znaleźć niszę, w której się specjalizuje. Jeśli twoją pasją są rowery, możesz polecać swoim odbiorcom sprawdzone sklepy rowerowe bądź przydatne akcesoria do jazdy na rowerze. Uwielbiasz podróżować? Możesz polecać tanie loty, biura podroży czy strony służące do rezerwacji hoteli. Namiętnie czytasz książki? Wraz z recenzją każdej kolejnej podawaj link do księgarni internetowych, w których można je kupić.

To nie wszystko. Możesz także polecać bankowe programy partnerskie. Jeśli zastanawiałeś się, jak zarabiać na bankach, to jest to jeden ze sprawdzonych sposobów. Wystarczy, że będziesz regularnie zachęcał swoich odbiorców do skorzystania z różnych ofert wybranego przez ciebie banku lub banków. Zwłaszcza gdy akurat zaczynają się jakieś promocje bankowe

Współpraca z dobrymi programami partnerskimi to świetny sposób na dochód pasywny. Jak to dokładnie działa? Omówmy sobie kwestię programy partnerskie a zarabianie.  

Jak zarobić na programach partnerskich?

Konsumenci uwielbiają zakupy online. Jednak obecnie nie jest trudno nabrać się na fałszywy sklep internetowy i stracić mnóstwo pieniędzy. Z tego względu każdy chętnie korzysta z poleceń znajomych, również tych wirtualnych. Jak możesz to wykorzystać do współpracy w ramach programów partnerskich?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz polecać w zasadzie wszystko. Jednak, jeśli specjalizujesz się w jakiejś tematyce, niekoniecznie twoi odbiorcy skorzystają z ofert, które się z nią kompletnie nie wiążą. Dlatego na początek dobrze zastanów się, jakie produkty, czy sklepy chcesz polecać.

Po drugie, staraj się pokazywać odbiorcom oferty, które faktycznie sam przetestowałeś i jesteś z nich zadowolony. Nie jest sztuką sztucznie podkręcić zalety danego produktu, a następnie zgarnąć wysoką prowizję za każdą sprzedaż. Jednak, jeśli polecenie się nie sprawdzi, twoi odbiorcy przestaną ci ufać i korzystać z twoich rekomendacji. Dlatego też zawsze staja się podkreślić zarówno zalety, jak i wady danego przedmiotu. Dodatkowo omów, komu dane rozwiązanie przyniesie najwięcej korzyści, a kto może sobie spokojnie odpuścić zakup danego produktu. W ten sposób twoja społeczność będzie miała poczucie, że jesteś wobec niej uczciwy i zwróci się do ciebie, aby zrobić bezpieczne zakupy w internecie.

A jak najlepiej promować programy partnerskie, aby twoi odbiorcy chcieli z nich korzystać? Wiele zależy od tego, w jaki sposób na co dzień korzystasz z internetu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jeśli posiadasz bloga, możesz zarabiać na programach partnerskich na 2 sposoby. Po pierwsze, na swoim blogu możesz umieszczać banery reklamowe. W ten sposób będziesz otrzymywać prowizję, gdy twoi czytelnicy klikną link lub wykonają inna pożądaną akcję: zapiszą się na listę zainteresowanych bądź złożą zamówienie. Po drugie, możesz tworzyć wpisy blogowe, w których będziesz umieszczał linki do sklepu internetowego, z którym współpracujesz w ramach programu partnerskiego. W tym celu możesz tworzyć artykuły z recenzjami poszczególnych produktów.

Jeszcze większe możliwości zarabiania na programach partnerskich mają osoby, które posiadają własną listę mailingową. Dzięki temu linki do programów partnerskich możesz dołączać do swoich newsletterów.

A co w przypadku, gdy nie masz ani bloga, ani listy mailingowej? Jeśli tylko korzystasz z mediów społecznościowych, nie będzie stanowiło to żadnego problemu. Na Facebooku, Instragramie czy TikToku możesz publikować zarówno informacje o polecanych przez ciebie produktach, jak i linki do ich bezpośredniego zakupu.

Zresztą programy partnerskie sprawdzą się nie tylko w świecie online. Jeśli na spotkaniu z rodziną lub znajomymi ktoś zapyta cię, skąd masz swój nowy zegarek lub gdzie kupiłeś case na smartfona, możesz mu po prostu przesłać link afiliacyjny do konkretnego sklepu. Jeśli twój znajomy zdecyduje się na zakup, ty na tym zarobisz.

A ile dokładnie na tym wszystkim zarobisz? To w dużej mierze zależy od tego, jak często polecasz różne produkty, wielkości twojej społeczności oraz zaangażowania odbiorców. Nawet jeśli liczba twoich czytelników nie jest imponująca, ale są to rzeczywiste osoby, które ci ufają, zarobisz więcej niż w przypadku, gdy większość twoich odbiorców to boty. Niemniej jednak dzięki programom afiliacyjnym możesz zarobić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli zastanawiasz się, jak odkładać pieniądze dla dziecka lub na inny cel, to programy partnerskie będą strzałem w dziesiątkę.

Programy partnerskie – czy to bezpieczne?

Korzystanie z programów partnerskich to w pełni legalny i bezpieczny sposób na dodatkowy zarobek. Niemniej jednak powinieneś zachować czujność. Co to znaczy?

Przede wszystkim polecaj produkty lub usługi, o których wiesz, że są warte swojej ceny. Innymi słowy, nie reklamuj na swoim blogu czy profilu rzeczy, których nie sprawdziłeś. Uważaj także na podejrzane sklepy, aby nie pokierować swoich odbiorców prosto do oszustów.

Pamiętaj także o rozliczeniach. Oczywiście, aby zarabiać na programach partnerskich, nie potrzebujesz prowadzić działalności gospodarczej. Niemniej zadbaj o to, aby uzyskiwany przez ciebie dochód był rozliczany zgodnie z polskim prawem podatkowym.

Poza tym musisz przestrzegać zasad określonych w regulaminie, jaki zaakceptowałeś, przystępując do danego programu partnerskiego. W przeciwnym razie nie będziesz mógł z niego korzystać, a co za tym idzie, zarabiać. 

Podsumowanie: Programy partnerskie – jak to działa?

Program partnerki to model współpracy, w którym zarabiasz na polecaniu wybranych produktów lub usług swoim znajomym bądź czytelnikom, jeśli aktywnie działasz w internecie. Jak działają takie programy partnerskie? Wystarczy, że na swoim blogu, w newsletterze czy na profilu w mediach społecznościowych wstawisz link do sklepu internetowego bądź produktu, który polecasz. W zależności od programu, gdy ktoś kliknie taki link, dokona zakupu lub wykona inną akcję, ty dostaniesz prowizję. Wiesz już, czym są programy partnerskie. A gdzie ich szukać? To bardzo proste. Obecnie mnóstwo sklepów, porównywarek internetowych, a nawet banków ma własne programy partnerskie. Zapoznaj się z nimi, wybierz te, które są najbardziej spójne z tobą i zarabiaj na programach partnerskich, polecając innym sprawdzone produkty.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!