Kiedy zaczynają się świąteczne wyprzedaże?

Kiedy zaczynają się świąteczne wyprzedaże?

Z roku na rok wyprzedaże świąteczne zaczynają się coraz szybciej. W ten sposób firmy chcą zmaksymalizować efekty kampanii promocyjnych i swoje przychody. Na każdym kroku jesteśmy zasypywani ofertami produktów w atrakcyjnych cenach oraz z dużymi rabatami. W tym artykule sprawdzimy, kiedy zaczynają się wyprzedaże świąteczne w Polsce, z czym to się wiąże oraz jak nie paść ich ofiarą i racjonalnie wydawać pieniądze. Zapraszamy. 

Wyprzedaże świąteczne – co to jest?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy zaczynają się świąteczne wyprzedaże w Polsce. Obowiązujące w naszym kraju akcje promocyjne często swoją genezę mają w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli przyjmiemy to za punkt wyjścia do dalszej analizy, to wyprzedaż świąteczna zaczyna się w Black Friday. Dzień ten następuje w USA w piątek po Dniu Dziękczynienia i oficjalnie rozpoczyna okres wyprzedaży świątecznych i zakupów bożonarodzeniowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zachęcamy do sprawdzenia, co to jest Black Friday w jednym z naszych poradników.

Obecnie coraz chętniej stosuje się termin Black Week, który wskazuje na cały tydzień dużych obniżek i promocji. W tygodniu tym znajduje się także dzień poświęcony dużym wyprzedażom w sklepach internetowych. Aby dowiedzieć się o nim więcej, sprawdź, co to jest Cyber Monday oraz jak wykorzystują go firmy w Polsce.

Wyprzedaże świąteczne to okres, w którym firmy zachęcają do zakupu swoich produktów i usług. Oferowane promocje często dotyczą przedmiotów, które można podarować w formie prezentu pod choinkę. Nic więc dziwnego, że w tym okresie odnotowuje się zwiększony popyt na zabawki, prestiżowe alkohole itd. Z drugiej strony trzeba mieć się na baczności, aby nie paść ofiarą wyprzedaży świątecznych. Ze względu na duży popyt, ceny produktów są wówczas odpowiednio wyższe. Dokładnie to sprawdź, ponieważ może się okazać, że świąteczna fałszywa promocja sprawi, że jako kupujący więcej stracisz, niż zyskasz.

Jeżeli jednak odpowiednio do tego podejdziesz i przeprowadzisz dokładną analizę, to zyskasz szansę na zakup produktów w atrakcyjnych cenach. Niestety wiele firm działa nieetycznie i sztucznie zawyża ceny, aby później z okazji Black Friday i świątecznych wyprzedaży je obniżyć. Tego typu działanie jest piętnowane i ścigane przez UOKiK, jednak nie da się go w stu procentach wyeliminować. Właśnie dlatego miej się na baczności i odpowiednio przygotuj się na nadchodzący okres wyprzedaży świątecznych. Dzięki temu nie padniesz ofiarą nieetycznych praktyk biznesowych.

Jak wydawać pieniądze racjonalnie?

Na wyprzedażach świątecznych łatwo stracić głowę. Efektem tego jest kupowanie niepotrzebnych przedmiotów lub produktów w zawyżonych cenach. Jest to związane z tym, że kuszą nas duże napisy o wyprzedażach oraz ładna ekspozycja produktów. Do tego dochodzi wyjątkowa otoczka świąteczna. W takich warunkach zdecydowanie trudniej o racjonalne myślenie i dobrą weryfikację ceny oraz przydatności danego produktu.

Zachęcamy więc do racjonalnego wydawania pieniędzy. Nawet jeżeli korzystasz z wyprzedaży świątecznych, to określ wcześniej, jakich produktów potrzebujesz. Warto również spisać sobie ceny interesujących przedmiotów i towarów przed świątecznymi wyprzedażami. Wszystko po to, aby nie dać się nabrać. Zwraca na to uwagę m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazuje on na to, że w okresie wyprzedaży świątecznych firmy żonglują cenami, niejasno naliczają rabaty czy też stosują promocyjne przynęty i fałszywe promocje.

W przypadku dokonania zakupu pod wpływem emocji może okazać się, że czegoś nie potrzebujemy. W takiej sytuacji warto skorzystać ze swojego prawa do reklamacji. Dla produktów kupionych przez internet ma się 14 dni do ich zwrócenia bez podania przyczyny. Aby wyjść cało z wyprzedaży świątecznych, dokładnie sprawdzaj opinie o produktach oraz weryfikuj ich przydatność. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz. Wcześniej zrób listę ze standardowym cennikiem i kupuj tylko wtedy, gdy cena produktu jest rzeczywiście atrakcyjne. To jeden ze sposobów na to, aby racjonalnie wydawać pieniądze i nie popadać w szał zakupowy z okazji wyprzedaży świątecznych. Zachęcamy również do sprawdzenia naszego poradnika, jak oszczędzać pieniądze.

Od kiedy świąteczne wyprzedaże?

Zastanawiasz się, od kiedy świąteczne wyprzedaże obowiązują w Polsce? Tak naprawdę znane są od dziesiątek lat. Nowoczesne narzędzia marketingowe i kanały dotarcia do klientów sprawiają, że obecnie są one jeszcze bardziej popularne. Standardowo rozpoczynają się pod koniec lipca. Za ich pierwszy dzień uznaje się Black Friday. Następnie kontynuowane są aż do Świąt Bożego Narodzenia i mogą mieć różne natężenie. Moment kulminacyjny osiągają tuż przed Wigilią.

Odpowiednie przygotowanie się do tych wyprzedaży sprawia, że można znaleźć ciekawe produkty w naprawdę przystępnych cenach. Z drugiej strony nie jest trudno paść ofiarą fałszywych promocji i zakupu towarów po zawyżonych cenach. Właśnie dlatego należy zachować koncentrację, zdrowy rozsądek i świadomie dokonywać zakupów.

Wiemy już, czym są wyprzedaże świąteczne, kiedy się zaczynają oraz z czym się wiążą. Warto też zastanowić się nad tym, co następuje po nich. Od lat standardem jest, że po Bożym Narodzeniu następują wyprzedaże poświąteczne. Okazuje się, że wtedy wybrane produkty można kupić jeszcze taniej. Dotyczy to m.in. dekoracji świątecznych, które z powodzeniem można wykorzystać w przyszłym roku. To czas, w którym rekomenduje się zakupy tego typu produktów pod kątem przyszłych świąt. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i uniknąć zakupu dekoracji w zawyżonych cenach w kolejnym sezonie.

Tak naprawdę obecnie niemal przez cały rok są wyprzedaże z jakiejś okazji. Oznacza to, że nieco tracą one na znaczeniu i nie są aż tak hot dla kupujących. Z drugiej strony wyprzedaże świąteczne cieszą się wyjątkową popularnością. Wydaje się, że jest to związane bezpośrednio z klimatem świąt i tego, jak wiele znaczą one w naszym życiu. W okresie okołoświątecznym jesteśmy bardziej skorzy do wydawania pieniędzy, co może być dla nas zgubne. Zachowajmy jednak rozsądek, a suchą stopą przejdziemy przez świąteczne wyprzedaże i kupimy tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!