Co to jest Black Friday i do kiedy trwa?

Co to jest Black Friday i do kiedy trwa?

Od lat wiele Polek i Polaków czeka na Black Friday. To dzień, w którym często trudno wejść do sklepu, ponieważ tak wiele osób zainteresowanych jest zakupem produktów w atrakcyjnych cenach. W tym artykule sprawdzimy dokładnie, co to jest Black Friday, kiedy wypada i ile trwa. Dowiesz się również, o co chodzi z czarnym piątkiem i skąd jego fenomen.

Co to jest Black Friday?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to znaczy Black Friday? W polskim tłumaczeniu jest to czarny piątek. Termin używany jest w kontekście dużej akcji wyprzedażowej, w której sklepy obniżają ceny za swoje towary lub usługi. Wszystko po to, aby zachęcić konsumentów do ich nabycia oraz zwiększyć popularność swojej marki. Standardem jest, że ceny wielu produktów są drastycznie obniżane, co napędza ich sprzedaż. Tym właśnie charakteryzuje się Black Friday.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że tradycja Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i z czasem trafiła na podatny grunt w Polsce. W Stanach Zjednoczonych dzień ten ma jednak nieco inne znaczenie. Następuje bowiem w piątek po Dniu Dziękczynienia i oficjalnie otwiera okres zakupów bożonarodzeniowych. W Polsce od wielu lat sklepy również promują wyprzedaże listopadowe terminem Black Friday, a w akcję włącza się coraz więcej podmiotów. Obecnie dzień ten wchodzi w Black Week, czyli tydzień wyprzedaży. Zaangażowane w akcje są nie tylko sklepy stacjonarne, ale również internetowe. Te ostatnie mają swój dedykowany Cyber Monday. Więcej o tym, co to jest Cyber Monday, dowiesz się z jednego z naszych artykułów.

Co kupuje się na Black Friday? Tak naprawdę obecnie w czasie tej akcji promocyjnej można kupić naprawdę różne rzeczy. Włączają się w nią nawet sklepy spożywcze i duże sieci handlowe. Do najchętniej wybieranych towarów należą: elektronika, odzież i obuwie, meble i elementy wykończenia wnętrz, zabawki i akcesoria czy też wycieczki. Z pewnością na wyprzedażach z okazji czarnego piątku każdy znajdzie coś dla siebie.

Odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, co to jest czarny piątek. Akcja ta stanowi nie lada gratkę dla osób, które chcą nabyć określone produkty w atrakcyjnych cenach. Aby zrobić to racjonalnie, warto wcześniej przygotować sobie plan zakupowy i listę towarów, na które chce się zwrócić uwagę. Dzięki temu ograniczy się ryzyko zakupu innych, często niepotrzebnych przedmiotów, które kuszą niskimi cenami. To jeden ze sposobów na to, aby racjonalnie wydawać pieniądze i zadbać o generowanie oszczędności.

Podczas akcji Black Friday pamiętaj o tym, aby zachować szczególną ostrożność. Wiele podmiotów (stacjonarnych i internetowych), wykorzystując nieuwagę konsumentów, przygotowuje tzw. fałszywą promocję. Aby nie paść ofiarą takiego oszusta, warto postawić na bezpieczne i racjonalne zakupy oraz dokładnie porównywać ceny sprzed obniżki, jak i po niej. Wbrew pozorom nie tak trudno paść ofiarą fałszywej promocji.

Kiedy jest Black Friday?

Znasz już odpowiedź na pytanie: czarny piątek co to? Teraz zastanówmy się kiedy jest Black Friday? Standardowo dzień ten wypada pod koniec listopada. Wiemy już, kiedy wypada Black Friday w 2023 roku. Ten dzień wielkich wyprzedaży i kulminacja akcji promocyjnych nastąpi 24 listopada. Przygotuj się na to, że tego dnia trudno będzie o zrobienie spokojnych zakupów. Z drugiej strony trafiają się duże promocje i prawdziwe perełki, dla których warto uzbroić się w cierpliwość i nieco dłużej odstać w kolejce do kasy.

Standardem jest, że firmy z odpowiednim wyprzedzeniem komunikują, kiedy będzie Black Friday i z tej okazji przygotowują dedykowane akcje promocyjne. Dla przykładu Black Monday, wchodzący w skład tygodnia wielkich wyprzedaży, w tym roku będzie 27 listopada. Śledź na bieżąco informacje marketingowe, aby nie przegapić wyczekiwanej promocji z okazji czarnego piątku.

Ile trwa Black Friday?

Wiemy, kiedy jest czarny piątek w 2023 roku. To 24 listopada. Oficjalnie zatem akcja trwa jeden dzień. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Aby zmaksymalizować efekty kampanii promocyjnej i zoptymalizować związane z nią koszty, firmy decydują się na wydłużenie promocji w czasie.

W związku z tym standardem jest, że akcje promocyjne z tej okazji trwają dłużej niż jeden dzień. To, ile trwa Black Friday, zależy od polityki i strategii marketingowej danego podmiotu. W niektórych z nich promocje z tej okazji rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej, aby osiągnąć kulminację w okolicach 24 listopada. Spotkamy to m.in. w wybranych sklepach ze sprzętem RTV i AGD.

Aby sprawdzić do kiedy Black Friday obowiązuje w danym sklepie, warto prześledzić jego komunikację marketingową lub skontaktować się bezpośrednio z jego przedstawicielem. Rekomendujemy przygotowanie się na to, że atrakcyjne promocje będą pojawiały się niemal przez cały listopad, a największe z nich przypadną na cały Black Week.

Wiedząc, kiedy będzie czarny piątek, możesz odpowiednio zaplanować swoje zakupy. Dotyczy to zwłaszcza droższych produktów, które oferowane są w dużo niższych cenach. Dzięki temu można jeszcze taniej wyposażyć mieszkanie, z odpowiednim wyprzedzeniem kupić prezenty na święta czy też zrealizować inne, dowolne plany zakupowe. Pamiętaj o tym, aby zawsze robić to z umiarem, odpowiedzialnie i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Wiesz już, czym jest czarny piatek, kiedy wypada i ile zazwyczaj trwa. Zachęcamy również do sprawdzenia innych naszych poradników i artykułów dotyczących finansów, oszczędzania i innych tematów okołofinansowych.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!