Co to jest carpooling i jakie są z niego korzyści?

Co to jest carpooling i jakie są z niego korzyści?

Szukasz sposobu na tanie i wygodne dojazdy do pracy? Masz problem, aby dotrzeć ze swojej miejscowości na uczelnię? A może zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze na podróżach na drugi koniec Polski? Zdecyduj się na podróż w ramach carpoolingu. Co to jest i na czym polega carpooling? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Carpooling – co to?

Carpooling to określenie odnoszące się do łączenia ze sobą osób, które jadą w to samo miejsce. Dzięki temu, zamiast jechać osobno każdy swoim samochodem, mogą podróżować wspólnie, oszczędzając w ten sposób na paliwie. Carpooling może mieć charakter cykliczny, gdy na przykład kilka osób razem każdego dnia dojeżdża do pracy lub na uczelnię, bądź jednorazowy. W tym drugim przypadku carpooling polega na szukaniu współpasażerów na pojedyncze przejazdy, czy to do innego miasta, czy kraju.

Co istotne, carpooling to inicjatywa oddolna. Po prostu chcąc oszczędzić na paliwie, poszukujemy innych osób, które mają taki sam lub podobny cel podróży do naszego. W ten sposób oszczędzamy pieniądze, przyczyniamy się do zmniejszenia natężenia ruchu na drogach, a także dbamy o środowisko. W końcu im mniej samochodów na ulicach tym mniejsza emisja zanieczyszczeń.

Carpooling – historia

Carpooling rozkwitł gównie za sprawą upowszechnienia internetu. Jednak ten sposób łączenia podróżnych znany był już wcześniej i sięga czasów II wojny światowej. Po prostu kiedyś ogłoszenia oferujące wspólne dojazdy do pracy czy na uczelnię pojawiały się na tablicach informacyjnych, które znajdowały się w miejscu zatrudniania oraz w kampusach.

Jak widzisz, carpooling wspiera budżet domowy już od kilkudziesięciu lat. Jeśli na co dzień musisz kombinować, jak oszczędzić na jedzeniu, wspólne podróżowanie może stanowić wybawienie. 

Carpooling – serwisy

Jeśli chciałbyś skorzystać z carpooling, czy to jako kierowca, czy jako pasażer, możesz po prostu dać ogłoszenie w swoich mediach społecznościowych. Możesz także skorzystać ze specjalnych serwisów, które pośredniczą w łączeniu osób w ramach carpoolingu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

BlaBlaCar.pl

BlaBlaCar specjalizuje się przede wszystkim w carpoolingu międzymiastowym. Rzadziej znajdziesz tam ogłoszenia dotyczące wyjazdów zagranicznych. Na BlablaCar nie musisz się rejestrować. Wystarczy, że podasz skąd i dokąd chcesz jechać oraz interesujący cię termin, a serwis wyszuka dla ciebie wolnych kierowców lub współpasażerów. Dodajmy, że przejazdów możesz szukać przez stronę internetową lub aplikację mobilną.

inOneCar.com

W inOneCar znajdziesz osoby, z którymi będziesz regularnie dzielił drogę do pracy lub szkoły. Korzystaj z tego serwisu, gdy zależy ci nie tylko na tańszym dojeździe z punktu A do punktu B, ale i na nawiązywaniu nowych relacji i przyjaźni. Dzięki pośrednictwu inOneCar możesz znaleźć współpasażerów na stałe przejazdy. W ten sposób np. co tydzień inna osoba może pełnić funkcję kierowcy dla całej grupy.  

Z inOneCar możesz korzystać zarówno poprzez stronę internetową, jak i aplikację mobilną. W obu przypadkach musisz się zarejestrować. Dodajmy, że w serwisie jest zapisanych kilka firm i uczelni, dzięki czemu możesz dołączyć do już istniejącej sieci. W ten sposób będzie ci łatwiej znaleźć współpasażerów, jeśli pracujesz lub uczysz się w danym miejscu.

JedziemyRazem.pl

Jedziemy Razem to kolejny serwis, w którym znajdziesz transport do pracy lub na uczelnię. Specjalizuje się on przede wszystkim na łączeniu osób, które regularnie pokonują daną trasę. Co ważne, na Jedziemy Razem znajdziesz również oferty dojazdów z niewielkich miejscowości, które często pomijane są przez komunikację zbiorową.

Serwis sprawdzi się zarówno, jeśli jesteś kierowcą, jak i pasażerem. Wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki na stronie.

Poza wyżej wymienionymi działają także platformy: ByTheWay.pl, hopcap.pl czy Carpul.pl.

Carpooling – czy warto?

Dojazdy do pracy czy na uczelnię potrafią być nie tylko kosztowe, ale i niewygodne. Wybierając samodzielną podróż własnym samochodem, wydajesz krocie na benzynę, a do tego tracisz czas na stanie w korkach czy szukanie miejsca parkingowego. Zresztą te ostatnie również bywają kosztowne, szczególnie gdy musisz zatrzymać auto w centrum. To wszystko przy założeniu, że w ogóle masz samochód, co w przypadku młodych studentów wcale nie jest takie oczywiste.

Oczywiście zawsze możemy wybrać podróże pociągiem, miejską kolejką lub busem. Tylko że te środki transportu po prostu bywają zawodne. Pociągi rzadko przyjeżdżają o czasie. Zdarza się także, że w ostatniej chwili w ogóle są odwołane.

Nie da się także ukryć, że do niektórych miejscowości pociągi czy autokary w ogóle nie dojeżdżają lub robią to rzadko. Nie ma zatem szans, aby dojechać do pracy lub szkoły na pożądaną godzinę. A to wymusza podróż samochodem, co z kolei jest kosztowne.

Jeśli też wpadłeś w takie błędne koło, carpooling jest dla ciebie. Zwłaszcza jeśli na co dzień zastanawiasz się, jak oszczędzać przy małych zarobkach. W takim przypadku carpooling to świetne rozwiązanie zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Kierowca, który i tak podróżuje samochodem, wydaje mniej na kosztowne paliwo. Z kolei pasażerowie dojadą, gdzie chcą, odpowiednio taniej.

To jednak nie wszystko. Carpooling działa na korzyść nas wszystkich. Im więcej osób podróżuje wspólnie, tym bardziej ograniczamy korki. W końcu dzięki temu rozwiązaniu na ulice każdego dnia wyjeżdża mniej samochodów.

Poza tym mniej aut na drogach to mniejsza emisja zanieczyszczeń. Dzięki temu współdzieląc przejazdy, dodatkowo dbasz o środowisko naturalne.

Kolejną zaletą carpoolingu jest elastyczność. W końcu możesz w ten sposób znaleźć współpasażerów na codziennie dojazdy, jak i na pojedynczy przejazd. Wszystko zależy od tego, czego akurat potrzebujesz.

Carpooling to oszczędność i wygoda. Warto jednak mieć na uwadze zagrożenia, które się z nim wiążą. Sprowadzają się one przede wszystkim do tego, że nigdy nie wiesz, na jakich współpasażerów trafisz. Dlatego, jeśli wybierasz się w taką podróż po raz pierwszy, warto dać znać rodzinie czy znajomym, gdzie i z kim jedziesz. Do tego zawczasu sprawdź opinie o danym kierowcy, a także wcześniej dogadaj szczegóły podróży. Zwłaszcza jeśli zamierzasz zabrać ze sobą duży bagaż lub zwierzaka. A jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz zrezygnować z takiego przejazdu.

Podsumowanie: Carpooling w Polsce

Zastanawiasz się, jak oszczędzać w czasie inflacji? Zdecyduj się na carpooling. A czym jest carpooling? Definicja mówi nam, że jest to system polegający na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do pracy czy na uczelnię na tej samej trasie. Jak z niego skorzystać? Wystarczy poszukać współpasażerów w jednym ze specjalnych serwisów internetowych, takich jak BlaBlaCar, inOneCare czy Jedziemy Razem. Dzięki temu oszczędzasz na codziennych dojazdach do pracy czy na uczelnię lub sporadycznych wypadach do innych miast.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!