Nie wiesz, w co inwestować pieniądze? Nie znasz się na giełdzie, ale jednocześnie nie chcesz, aby wypracowana przez ciebie gotówka topniała wraz z rosnącą inflacją? W takim przypadku zainwestuj w obligacje. Sprawdź, czym są obligacje i jakie są ich rodzaje.
Spis treści:
- Co to są obligacje?
- Rodzaje obligacji
- Co to są obligacje Skarbu Państwa?
- Rodzaje obligacji skarbowych w Polsce
- Czy obligacje Skarbu Państwa są bezpieczne?
- Ile można zarobić na obligacjach?
- Ile kosztują obligacje skarbowe?
- Jak kupić obligacje Skarbu Państwa?
- Gdzie można kupić obligacje skarbowe?
- Podatek od obligacji skarbowych – co to jest?
- Zapadalność obligacji – co to znaczy?
- Obligacje Skarbu Państwa – czy warto?
- Podsumowanie
Co to są obligacje?
Na początek wyjaśnijmy, czym są obligacje. To określenie dotyczy dłużnych papierów wartościowych, które emituje się w seriach. Celem emitenta, czyli podmiotu wypuszczającego obligacje, jest pozyskanie kapitału. Z kolei nabywca obligacji (obligatariusz) kupuje je, aby zarobić na odsetkach. Pod tym względem na pytanie o to, co to są obligacje, możemy odpowiedzieć, że z punktu widzenia kupującego jest to forma oszczędzania krótko- lub długoterminowego.
A czym jest emisja obligacji i co to znaczy? Jest to przekazanie kapitału spółce przez inwestorów, czyli w tym przypadku przez obligatariuszy.
Rodzaje obligacji
Wiesz już, co to jest obligacja. Teraz przyszedł czas, aby przyjrzeć się, jakie rodzaje obligacji możesz spotkać na rynku kapitałowym. Jeśli chodzi o podział obligacji, to dzielimy je ze względu na takie kryteria jak:
- emitent,
- miejsce emisji,
- termin wykupu,
- oprocentowanie,
- wiarygodność spełnienia zobowiązań,
- zabezpieczenie interesów obligatariuszy.
Obligacje skarbowe a korporacyjne, czyli podstawowe rodzaje obligacji ze względu na emitenta
Ze względu na emitenta wyróżniamy:
- obligacje skarbowe,
- obligacje korporacyjne,
- obligacje komunalne (municypalne).
Co to są obligacje skarbowe? To papiery wartościowe sprzedawane są przez Ministra Finansów, który jest przedstawicielem Skarbu Państwa. Sprzedaż obligacji skarbowych przez państwo to nic innego jak pożyczanie od nabywców obligacji określonej sumy pieniędzy. Jednocześnie państwo zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej sumy wraz z odsetkami w określonym czasie. Zwrot ten polega na wykupieniu od nabywcy obligacji przez państwo.
Jedno z popularniejszych pytań o obligacje skarbowe, dotyczy tego, czy obligacje skarbowe są imienne. Otóż obligacje skarbowe są papierami wartościowymi na okaziciela, ale mogą też być imienne.
Możesz się zastanawiać, jaka jest rentowność obligacji skarbowych, czy warto je kupować i czy obligacje skarbowe są bezpieczne. Pamiętaj, że Skarb Państwa jest zarówno dłużnikiem, jak i gwarantem wykupu obligacji od nabywców, za co odpowiada swoim majątkiem. Z tego względu różne rodzaje obligacji skarbowych stanowią jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania.
O różnych rodzajach obligacji korporacyjnych mówimy, gdy te papiery wartościowe emitowane są przez przedsiębiorstwa. Jednym z rodzajów takich obligacji są obligacje bankowe. A co to dokładnie są obligacje bankowe? Są to papiery wartościowe emitowane przez banki i służą do finansowania działalności i rozwoju tych instytucji. Zazwyczaj są wyżej oprocentowane od lokat bankowych. Jeśli do tej pory skupiałeś się głównie na kwestii lokata a konto oszczędnościowe, to przyjrzyj się także obligacjom.
Z kolei różne rodzaje obligacji komunalnych emitowane są przez jednostki samorządu terytorialnego.
Podział obligacji ze względu na miejsce emisji
W tym przypadku wyróżniamy:
- Obligacje krajowe — emitowane w kraju emitenta w walucie krajowej i przeznaczone głównie dla krajowych nabywców,
- Obligacje zagraniczne — emitowane poza granicami państwa emitenta, wystawione w walucie obcej i przeznaczone dla wszystkich nabywców zagranicznych.
Podział obligacji ze względu na termin wykupu
W tym przypadku wyróżniamy:
- obligacje długoterminowe — termin wykupu powyżej 5 lat,
- obligacje średnioterminowe — termin wykupu pomiędzy 1 rok a 5 lat,
- obligacje krótkoterminowe — termin wykupu poniżej 1 roku,
- obligacje bezterminowe – wyemitowane obligacje, które nie mają określonego terminu wykupu.
Podział obligacji ze względu na oprocentowanie
W tym przypadku wyróżniamy:
- obligacje o stałym oprocentowaniu,
- obligacje o zmiennym oprocentowaniu,
- obligacje zerokuponowe — obligacje sprzedawane z dyskontem a wykupywane po wartości nominalnej.
- obligacje indeksowane – na ich oprocentowanie wpływa wysokość stopy inflacyjnej.
Podział obligacji ze względu na wiarygodność spełnienia zobowiązań
W takim przypadku wyróżniamy:
- obligacje o dużym stopniu wiarygodności,
- obligacje wysokiego ryzyka – emitowane przez przedsiębiorstwa mające problemy.
Podział obligacji ze względu na zabezpieczenie interesów obligatariuszy
W takim przypadku wyróżniamy:
- obligacje niezabezpieczone,
- obligacje zabezpieczone.
Co to są obligacje Skarbu Państwa?
Co to obligacje Skarbu Państwa? To papiery wartościowe, które są emitowane przez Skarb Państwa i sprzedawane przez Ministra Finansów. Należą do najpopularniejszych instrumentów finansowych dłużnych. Na ich zakup decydują się zarówno doświadczeni inwestorzy, jak i osoby początkujące, które szukają relatywnie bezpiecznych rozwiązań. Jak działają obligacje Skarbu Państwa? To instrumenty dłużne. W praktyce oznacza to, że Minister Finansów zobowiązuje się do ich odkupienia w określonym czasie i z naliczonymi odsetkami, które stanowią zarobek inwestora.
Rodzaje obligacji skarbowych w Polsce
Wspominaliśmy już o oszczędnościowych obligacjach skarbowych, jednak warto dodać, że Skarb Państwa emituje kilka rodzajów obligacji rządowych. Ze względu na termin wykupu i sposób oprocentowania wyróżniamy m.in.:
- DOS – obligacje Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe,
- OTS – obligacje Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe,
- TOZ – obligacje Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe,
- COI – obligacje Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane,
- EDO – obligacje Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe.
Poza tym Skarb Państwa udostępnia także specjalne obligacje dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Są to:
- ROS – Rodzinne Sześcioletnie Obligacje Skarbowe,
- ROD – Rodzinne Dwunastoletnie Obligacje Skarbowe.
Ponadto Skarb Państwa oferuje również tzw. obligacje antyinflacyjne:
- roczne – z oprocentowaniem takim, ile wynosi stopa referencyjna NBP,
- dwuletnie – oprocentowaniem takim, ile wynosi stopa referencyjna NBP + 0,25%.
Czy obligacje Skarbu Państwa są bezpieczne?
Czy warto inwestować w obligacje Skarbu Państwa pod kątem bezpieczeństwa? Obecnie uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Jest to związane z tym, że gwarancje daje tu Minister Finansów, czyli de facto Skarb Państwa. Mało realne jest bankructwo naszego kraju, dlatego obligacje detaliczne Skarbu Państwa są wykupowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dodatkowym atutem tego typu inwestycji jest to, że obligacje skarbowe są łatwo dostępne. Można je kupić zarówno online, jak i w stacjonarnym oddziale banku.
Ile można zarobić na obligacjach?
To, ile możesz zarobić na obligacjach, zależy od oprocentowania. A ile wynosi oprocentowanie obligacji skarbowych? W zależności od rodzaju obligacji oprocentowanie kształtuje się na poziomie 3-7%. Przy czym im dłuższy termin zapadalności, tym oprocentowanie jest większe. Oczywiście twój zysk będzie tym większy, im więcej obligacji zakupisz.
Mówiąc o obligacjach, warto wspomnieć także o marży. Co to jest marża w obligacjach skarbowych? Marża stanowi gwarancję, że zwrot z inwestycji będzie zawsze wyższy od inflacji. A to dlatego, że oprocentowanie obligacji skarbowych opiera się na poziomie inflacji w danym roku oraz właśnie na marży odsetkowej.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w obligacje skarbowe, pamiętaj, że od zysków musisz zapłacić jeszcze tzw. podatek Belki.
Ile kosztują obligacje skarbowe?
Wiesz już, czym są obligacje Skarbu Państwa. Warto dowiedzieć się, ile one kosztują. Jedna obligacja Skarbowa to koszt 100 złotych. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży. Okrągła cena ułatwia kalkulację tego, czy warto kupić obligacje Skarbu Państwa i ile ich nabyć.
Jak kupić obligacje Skarbu Państwa?
Jak nabyć obligacje Skarbu Państwa? Może to zrobić każda osoba w Polsce. To łatwo dostępne instrumenty finansowe. Relatywnie nieduży koszt sprawia, że są one też dostępne dla szerokiego grona inwestorów, w tym osób początkujących w tym obszarze. Poniżej wskazano na kilka możliwości, gdzie poczynić inwestycje w obligacje Skarbu Państwa.
Gdzie można kupić obligacje skarbowe?
Jako nabywca indywidualny możesz kupić obligacje u agenta emisji, czyli:
- w Bankach PKO BP,
- w Biurach Maklerskich PKO BP,
- przez internet,
- poprzez konto Inteligo (PKO BP),
- telefonicznie.
A kiedy warto kupić obligacje skarbowe? Najlepszym okresem na zakup obligacji jest szczyt rentowności, który zazwyczaj ma miejsce przy wysokich stopach procentowych i inflacji.
Podatek od obligacji skarbowych – co to jest?
Obligacje, w tym obligacje skarbowe, objęte są 19-procentowym podatkiem Belki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku obligacji skarbowych podatek naliczany jest tylko od odsetek, jakie narosły od momentu, w którym nabyłeś te obligacje.
Zapadalność obligacji – co to znaczy?
Termin zapadalności obligacji to inaczej termin wykupu obligacji. Jest to po prostu okres, po który emitent zobowiązuje się do wykupu obligacji od obligatariusza. Jeśli okres zapadalności obligacji wynosi do 12 miesięcy, to mówimy o zapadalności krótkookresowej. Natomiast, jeśli jest on dłuższy niż 12 miesięcy, to mamy do czynienia z zapadalnością długookresową.
Możesz się jednak zastanawiać, czy obligacje skarbowe można sprzedać przed terminem wykupu? Owszem, możesz. Choć musisz liczyć się z tym, że wartość odsetek zostanie pomniejsza o odpowiednią opłatę. Jej wysokość znajdziesz w liście emisyjnym danej obligacji.
Obligacje Skarbu Państwa – czy warto?
Czy obligacje Skarbu Państwa mogą przynieść stratę? Teoretycznie tak, jednak Polska musiałaby ogłosić bankructwo. W praktyce jednak jest to bezpieczne inwestowanie. Czy warto kupować Obligacje Skarbowe? Bez dwóch zdań to jeden z najpewniejszych sposobów na lokowanie środków, ochronę ich przed inflacją oraz zagwarantowanie sobie niewielkiego (procentowo) zysku.
Czy obligacje Skarbu Państwa to papiery wartościowe? Tak. To dłużne papiery wartościowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów ze względu na bezpieczeństwo lokowania środków. Zachęcamy również do analizy innych naszych artykułów o podobnej tematyce, w których piszemy o tym, czym są m.in.: obligacje indeksowane inflacją, obligacje korporacyjne czy obligacje z dyskontem. Pamiętaj o tym, że każda inwestycja powinna być dobrze przemyślana.
Podsumowanie
Jeśli masz oszczędności, możesz je na różne sposoby inwestować. Możesz sprawdzić, jak inwestować w złoto, jak inwestować na giełdzie, czy też, jakie są rodzaje akcji. W wyborze tych ostatnich pomoże ci analiza techniczna. Możesz także zainteresować się obligacjami. Jak widzisz, masz do wyboru ogrom możliwości.
Powyżej odpowiedzieliśmy sobie na pytanie o to, co to są obligacje, w tym obligacje skarbowe, jakie są cechy obligacji i na jaki okres można je nabyć. Przyjrzeliśmy się także obligacjom i ich rodzajom oraz sprawdziliśmy, jaki wpływ na obligacje skarbowe może mieć inflacja. A czy warto inwestować w obligacje? Na pewno jest to jeden z bezpieczniejszych instrumentów, na który możesz przeznaczyć swoje oszczędności. Zatem jeśli zależy ci przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka inwestycyjnego, sprawdź aktualne notowanie obligacji skarbowych i zdecyduj się na zakup wybranego rodzaju obligacji o stałym lub zmiennym oprocentowaniu.
Źródła: