Jako wierzyciel chcesz zabezpieczyć swoje wierzytelności? Możesz zrobić to z wykorzystaniem weksla in blanco. To papier wartościowy stosowany przez przedsiębiorców i nie tylko. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda weksel in blanco, jak działa weksel in blanco i w jakich sytuacjach ma zastosowanie. Oto kluczowe informacje na jego temat.
Spis treści:
Weksel in blanco – co to?
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym są weksle in blanco i właściwie co to znaczy in blanco? W dużym skrócie oznacza to, że jest to weksel podpisywany przez wystawcę, jednak brakuje w nim wielu informacji, w tym m.in. kwoty do zapłaty, miejsca płatności, wskazanej daty płatności czy też remitenta. Przynajmniej jedno z tych pól musi być puste, jednak często zdarza się, że żadne z nich nie jest uzupełnione. To sprawia, że podpisanie takiego weksla niesie ze sobą określone ryzyko, ponieważ w pozostałe pola mogą być wpisane dodatkowe informacje. Inna nazwa dla tego papieru wartościowego to weksel niezupełny. Stosuje się go w ramach zabezpieczenia wierzytelności.
Dodatkowo przy wekslu tego typu występuje deklaracja wekslowa. To porozumienie, w którym spisuje się warunki dotyczące pól pozostałych do wypełniania w papierze wartościowym. Dotyczy to m.in. kwoty, która może zostać w nim wpisana. Wszystko po to, aby wierzyciel nie miał wygórowanych żądań. Zazwyczaj jest to powiązane z innym dokumentem, w tym m.in. umową transakcji, umową pożyczki itd.
Wypełnienie weksla in blanco powinno być bardzo skrupulatne, aby dokument był ważny. Weksel może być spisany na dowolnej kartce papieru i w tym celu nie trzeba wykorzystywać urzędowego formularza. Poprzez tego typu weksel wierzyciel zabezpiecza swój interes. Jeżeli płatność za towar lub usługę nie zostanie zrealizowana, to wówczas wypełnia się papier wartościowy i puszcza go w tzw. obieg. Oznacza to, że weksel nabiera ważności, a osoba na nim podpisana zobowiązana jest do zapłaty na rzecz wierzyciela wpisanej w nim kwoty. Posiadanie tego typu dokumentu pomaga m.in. w windykacji niezapłaconych faktur i ułatwia wierzycielowi przejście przez przewód sądowy. Cały proces znacznie się skraca.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy weksel in blanco jest legalny. Zgodnie z obowiązującym prawem tak jest, a obrona przed jego konsekwencjami jest trudna. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy weksel in blanco jest nieważny. Dzieje się tak wtedy, gdy jest on uzupełniony niezgodnie z deklaracją wekslową, jest sfałszowany lub wierzyciel zawiera z dłużnikiem ugodę czy też występuje zrzeczenie się roszczeń przez wierzyciela. Możliwe jest też przedawnienie weksla in blanco.
Weksel in blanco – wady i zalety
Wiesz już, czym jest weksel in blanco. Warto teraz sprawdzić, jakie są jego podstawowe wady i zalety. Oczywiście zalety dla wierzyciela będą wadami dla dłużnika i odwrotnie. Z punktu widzenia wierzyciela podstawowe zalety wystawienia weksla in blanco to m.in.
- niższe koszty dochodzenia swoich należności – jest to związane z tym, że postępowanie o zapłatę można wszcząć przy uregulowaniu już tylko 1/4 ze standardowych 5% dochodzonej wierzytelności, pozostała kwota musi być wpłacona przez dłużnika, jeżeli ten zamierza się bronić;
- większa szansa na wydanie przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, co skraca proces windykacji należności;
- elastyczność papieru wartościowego pozwalająca na późniejsze uzupełnienie danych;
- skuteczność prawna.
Oczywiście weksel in blanco ma również wady. Do podstawowych z nich należą m.in.:
- trudności z podpisaniem dokumenty przy ograniczonym zaufaniu pomiędzy obiema stronami umowy;
- ryzyko wpisania wyższej kwoty niż uzgodniono (w przypadku nieuczciwego wierzyciela);
- potencjał nadużyć;
- weksel nie daje gwarancji zapłaty należności przez dłużnika.
Zagrożenia weksla in blanco występują i trudno wobec nich przejść obojętnie. Warto więc dokładnie zapoznać się z plusami i minusami tego rozwiązania oraz dokładnie zweryfikować, czy zasadne jest jego zastosowanie. Dowiedz się też, jak podpisać weksel in blanco, aby ten obowiązywał. Jeżeli potrzebujesz środków na spłatę wierzytelności, to poznaj różne źródła finansowania przedsiębiorstw.
Jak wypełnić weksel in blanco?
Zastanawiasz się, jak uzupełnić weksel in blanco? Przede wszystkim informacje powinny być zgodne z tymi, które znajdują się w deklaracji wekslowej podpisanej przez obie strony. Wskazuje ona m.in. na kwotę, miejsce płatności czy datę. Podstawowe informacje uzupełniane przez wierzyciela, to:
- miejscowość (wpisywana w pełnej nazwie i bez podawania elementów dodatkowych);
- data wystawienia weksla (a nie data jego płatności);
- termin płatności weksla;
- sposób płatności weksla (np.: za okazaniem, w oznaczonym dniu, w określonym czasie po określonej dacie, w określonym czasie po okazaniu);
- bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty (zapłacę/zapłacimy, bezwarunkowo zapłacę/bezwarunkowo zapłacimy);
- dane remitenta;
- suma pieniężna;
- miejsce płatności weksla.
Ile jest ważny weksel in blanco?
Wiesz już, co oznacza weksel in blanco. Warto sprawdzić, jak długo jest ważny. Regulują to przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nimi weksel in blanco jest ważny przez 3 lata o jego wystawienia, chyba że w dokumencie wskazano inną datę ważności. Po upływie tego czasu następuje przedawnienie weksla in blanco i traci on swoje znaczenie.
Czy weksel in blanco jest bezpieczny?
To zależy od tego, jak na to spojrzeć. Z punktu widzenia dłużnika weksel in blanco nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa i stanowi spore zagrożenie. Nieuczciwi wierzyciele mogą wykorzystywać go do nadużyć. Pod względem prawnym prawidłowo wypełniony weksel in blanco jest bezpieczny, ponieważ już w momencie wystawienia nabiera mocy prawnej. Zastanawiasz się, jak anulować weksel in blanco? W tym celu należy przekreślić weksel i napisać na nim słowo: Anulowano.
Interesuje Cię tematyka finansów? Zachęcamy do analizy innych naszych treści. Piszemy w nim m.in. o tym, czym jest postępowanie upadłościowe oraz gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny. Zapraszamy do lektury.