Na przełomie 2023 i 2024 roku do Polski wkroczył OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Czym dokładnie jest tzw. „europejska emerytura”. Jakie są jej zasady, plusy i minusy? Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega OIPE oraz sprawdzisz, czy to się w ogóle opłaca.

Co to jest OIPE?

OIPE to Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Potocznie nazywany jest on „europejską emeryturą”. To forma odkładania środków na emeryturę, którą można uznać za inwestowanie czy też oszczędzanie na emeryturę. Jest to związane z tym, że po spełnieniu określeniu wymogów można zostać zwolnionym z 19% podatku Belki. Pod tym względem działa to podobnie do IKE.

OIPE – zasady

Zasada działania OIPE polega na regularnym wpłacaniu oszczędności na fundusz, z którego w przyszłości można pobierać częściowe wypłaty lub zdecydować się na jednorazowe wybranie wszystkich środków. Co roku aktualizowany jest maksymalny limit wpłat i w 2025 roku wynosi on 26 019 zł. Jeżeli pieniądze na OIPE odkładane będą do 60. roku życia i spełniony zostanie warunek 5 lat wpłat, to wówczas osoba oszczędzająca zwolniona jest z 19% podatku od zysków kapitałowych.

OIPE vs. IKE

Choć oba fundusze są podobne, to jednak nieco się różnią. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to fundusz w stu procentach oparty o polskie prawodawstwo. OPIE z kolei regulowane jest przez prawo unijne z małymi korektami krajowymi. Kolejna różnią występuje w transgraniczności. O ile IKE nie może być przeniesione w przypadku wyprowadzki do innego kraju, o tyle fundusz emerytalny OIPE może migrować z jego właścicielem w krajach unijnych. Decyzja w zakresie wyboru jest sprawą indywidualną, dlatego warto przeprowadzić dobrą analizę. Uzasadnione może być zdecydowanie się na wpłaty zarówno do IKE, jak i do OIPE jednocześnie. Przy okazji warto zapoznać się z naszym poradnikiem o IKE i IKZE, aby poznać oba fundusze emerytalne, ich plusy i minusy oraz zasadność lokowania w nich swoich oszczędności.

OIPE w Polsce

Kiedy zadebiutowała OIPE emerytura w Polsce? Produkt na polski rynek wprowadzono 25 października 2023 roku za sprawą Finax, który stał się pierwszym i wówczas jedynym dostawcą OIPE na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą o OIPE możliwe jest przetransferowanie środków z IKE do OIPE lub prowadzenie obu produktów jednocześnie.

OIPE – kto oferuje?

W Polsce Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny oferowany jest tylko przez jedną instytucję finansową. To Finax, czyli dostawca tego produktu w całej Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że chcąc odkładać pieniądze na ten fundusz, należy korzystać z usług Finax. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, w tym kosztami prowadzenia konta indywidualnego oraz innymi czynnikami, które mogą okazać się kluczowe w zakresie decyzji tego, czy warto inwestować środki w OIPE.

Ile można posiadać produktów OIPE?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jedna osoba, czyli jeden oszczędzający, może mieć tylko jedno konto OIPE. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku tego funduszu emerytalnego dostępne są tylko konta indywidualne i nie ma możliwości otwierania rachunków wspólnych.

OIPE – czy warto?

Oczywiście korzystanie z produktów takich jak OIPE ma swoje plusy i minusy. Każdy powinien ocenić to indywidualnie. W długoterminowej perspektywie może to być bardzo kuszące. Jest to związane z tym, że przy odkładaniu środków na OIPE do 60. roku życia i jednocześnie przy spełnieniu wymogu pięciu lat wpłat, można wygenerować spore oszczędności. Przykładowo, jeżeli w tym czasie odłoży się na OIPE 100 000 złotych, to oszczędzi się 19 000 złotych na zwolnieniu z podatku Belki.

Z doświadczenia wiemy, że każda forma oszczędzania jest uzasadniona. Tak samo wygląda to w przypadku OIPE. Rozsądne odkładanie środków może dać wymierne korzyści finansowe. Ponadto pieniądze odłożone na OIPE migrują w Unii Europejskiej, a to oznacza, że można przeprowadzić się i dalej z nich korzystać. Jeżeli zajdzie potrzeba szybszej wypłaty środków, to również jest to możliwe, jednak wtedy należy uiścić należny podatek 19%. Jednocześnie prowadzenie i obsługa konta OIPE nie wiąże się z dużymi wydatkami na rzecz instytucji Finax, dlatego warto to rozważyć. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja oszczędności na emeryturę i lokowanie ich nie tylko w funduszach, ale również w innych inwestycjach (np. nieruchomości). Pamiętaj o tym, że każda decyzja inwestycyjna powinna być poprzedzona dokładaną analizą za i przeciw i zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem.

Źródło: