Inwestowanie w akcje groszowe to jedna ze strategii stosowanych przez inwestorów w ramach dywersyfikacji portfela. Jak sama nazwa wskazuje, do tej kategorii akcji zaliczane są te, których pojedyncza wartość jest relatywnie niska. W przypadku GPW w Warszawie nie przekracza ona 50 groszy za akcję. Z tego poradniku dowiesz się więcej o tym, czym są akcje groszowe, poznasz wady i zalety tej strategii inwestycyjnej oraz dowiesz się, na czym ona polega.
Spis treści:
Czym są akcje groszowe?
Obecnie możemy korzystać z wielu możliwości lokowania środków w celu zwiększenia ich wartości oraz zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami inflacji. Jedną ze strategii jest inwestowanie na giełdzie. W związku z tym warto znać różne rodzaje akcji oraz dowiedzieć się, jak inwestować na giełdzie, aby zminimalizować związane z tym ryzyko. Kluczem do podejmowania bezpiecznych decyzji finansowych jest dobra analiza oraz zrozumienie rynku. Oczywiście musi do tego dojść odrobina szczęścia, aby wygenerować oczekiwany zysk, zamiast bolesnej straty.
Jedną z możliwości jest inwestowanie w spółki groszowe. Jeżeli chodzi o akcje groszowe, definicja wskazuje na to, że są to akcje o bardzo niskim nominale i wartości rynkowej. Po raz pierwszy zostały sklasyfikowane na giełdzie amerykańskiej i stąd ich angielska nazwa penny stocks. Przyjmuje się, że w Stanach Zjednoczonych za akcje groszowe uznaje się te, których wartość nie przekracza 5$, a w Wielkiej Brytanii 1£. W Polsce na Giełdzie Papierów Wartościowych są to akcje o wartości nieprzekraczającej 50 groszy.
Zalety i wady inwestowania w akcje groszowe
Oczywiście strategia kupowania akcji spółek groszowych ma swoje zalety i wady. Każdy inwestor powinien się z nimi dokładnie zapoznać, zanim podejmie decyzję inwestycyjną. Podstawowe zalety to przede wszystkim:
- mniejsze kapitał początkowy inwestora;
- szansa na wygenerowanie wysokich zysków w krótkim czasie;
- skuteczny sposób na dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego;
- zwiększona szansa zysków dla aktywnych inwestorów (ze względu na zmienność akcji groszowych).
Ma to również swoje minusy. Wysoka zmienność i zwiększone ryzyko manipulacji cenami akcji groszowych sprawiają, że charakteryzują się one dużym ryzykiem inwestycyjnym. Inne wady lokowania kapitału w spółki groszowe to m.in.:
- brak płynności i utrudnione transakcje;
- brak przejrzystych danych do analizy;
- zwiększone ryzyko inwestycyjne;
- brak regulacji i nadzoru w przypadku akcji pozagiełdowych;
- ryzyko związane z lokowaniem środków w nierentowne i małe spółki;
- zagrożenie oszustwami typu pump-and-dump.
- Każdy inwestor powinien zrobić własną analizę szans i zagrożeń związanych z inwestowaniem w spółki groszowe, a następnie podjąć decyzję we własnym zakresie. Jeżeli myślisz o lokowaniu większego kapitału, to warto poznać inne możliwości. W jednym z naszych poradników wskazaliśmy na to, w co inwestować duże pieniądze.
Inwestowanie w akcje groszowe
Tego typu działanie cieszy się sporym zainteresowaniem m.in. wśród osób, które dysponują mniejszym kapitałem początkowym. Akcje groszowe na GWP zaczynają się już nawet od kilku groszy, o czym nie każdy inwestor wie. Niemal na każdej giełdzie akcje groszowe są dostępne, co pozwala na dywersyfikowanie portfela. Ich zakup nie różni się od inwestowania w inne rodzaje akcji. Przede wszystkim trzeba mieć założony rachunek maklerski z dostępem do danej giełdy. Spółki groszowe oferowane są przez różne podmioty, w tym m.in. małe firmy, firmy potrzebujące szybkiego zgromadzenia kapitału czy też podmioty w trudnej sytuacji finansowej z widmem grożącego bankructwa.
Przy inwestowaniu w akcje groszowe rekomenduje się zakup większego pakietu akcji. Jest to związane z tym, że domy maklerskie pobierają prowizję od transakcji i często określają jej minimalną wysokość. Oznacza to, że dopiero przy zakupie za określoną kwotę, opłaca się kupować akcje groszowe. W przeciwnym razie prowizja jest na tyle wysoka, że wydłuża czas ewentualnego zwrotu z inwestycji i czyni zakup jeszcze bardziej ryzykownym. Właśnie dlatego warto skorzystać ze współpracy z ekspertem, który będzie w stanie oszacować ryzyko i zwiększy Twoje szanse na wygenerowanie zysku. Jeżeli interesują Cię inne strategie inwestycyjne, to zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami, z których dowiesz się m.in., jak inwestować w złoto oraz czym są obligacje.