Rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego to nie najlepsza wiadomość dla dłużnika. W praktyce oznacza, że jest już tytuł wykonawczy do odzyskania wierzytelności z majątki danej osoby lub firmy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że możliwe jest umorzenie egzekucji komorniczej. W jakich przypadkach może do niego dojść i co oznacza umorzenie postępowania komorniczego?

Czy komornik może umorzyć dług?

Jeszcze zanim dojdzie do postępowania egzekucyjnego, warto wiedzieć, jak uniknąć komornika. Każdy z nas może znaleźć się w trudnym położeniu i mieć problemy finansowe. Choć często jest to bardzo trudne, to jednak warto szukać rozwiązań. W jednym z naszych poradników pisaliśmy o tym, jak wyjść z długów. Warto się z nim zapoznać i wdrożyć chociaż wybrane z naszych porad. Pomoże to w wyjściu na prostą. Niestety wiele osób zaczyna działać zbyt późno i wówczas postępowanie egzekucyjne rusza.

Wówczas warto zastanowić się nad tym, czy możliwe jest umorzenie postępowania egzekucyjnego. W praktyce jest to możliwe, jeżeli zaistnieją określone okoliczności, które przemawiają za umorzeniem tego postępowania. W dalszej części artykułu dowiesz się, na czym to polega i kiedy komornik umarza postępowanie.

Co oznacza umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Czym właściwie jest umorzenie postępowania komorniczego? Jak sama nazwa wskazuje, jest to zaniechanie egzekwowania wierzytelności z majątku dłużnika. Dochodzi do niego wtedy, gdy nie jest możliwe osiągnięcie celu egzekucji. Przeszkód ku temu może być bardzo wiele. Komornik weryfikuje, czy dana przesłanka jest podstawą do tego, aby zastosować umorzenie postępowania komorniczego. Przesłanki te muszą jednak mieć charakter trwały, który powoduje brak możliwości odzyskania długu z majątku dłużnika, pomimo tytułu wykonawczego.

W tym obszarze pod uwagę bierze się informacje zawarte w art. 59 par. 1 i par. 2 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Za przesłanki ku umorzeniu postępowania egzekucyjnego uznaje się m.in.:

  • niespełnienie w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27;
  • niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym;
  • niedopuszczalność egzekucji administracyjnej (również ze względu na zobowiązanego);
  • śmierć zobowiązanego;
  • wniosek wierzyciela o umorzenie egzekucji.

Umorzenie następuje również wtedy, gdy odrębne ustawy wskazują to za uzasadnione oraz wtedy, gdy postępowanie egzekucyjne zawieszone na wniosek wierzyciela nie zostało wznowione przed upływem 12 miesięcy od daty zgłoszenia zawieszenia. W praktyce w takich sytuacjach komornik powinien zawsze i obligatoryjnie umarzać postępowanie komornicze.

Czasami dochodzi do sytuacji, gdy wierzyciel dogada się z dłużnikiem i wówczas może wystąpić o umorzenie postępowania. Może okazać się też, że odzyskanie długu nie ma ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ suma uzyskana z majątku dłużnika nie pokrywa nawet kosztów komorniczych, nie mówiąc już o podstawie zobowiązania. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Wszystko po to, aby maksymalnie zadbać o interes wierzyciela.

W naszych poradnikach poruszamy tematy związane z egzekucją komorniczą oraz długami. Dowiesz się z nich m.in.: co może zająć komornik oraz czy komornik może zająć konto.

Ile czasu ma komornik na umorzenie egzekucji?

Co do zasady komornik nie ma ustawowego terminu na to, aby umorzyć egzekucję. Przyjmuje się jednak, że nie powinien zwlekać i powinien zrobić to tak szybko, jak to możliwe. W praktyce jednak z tym bywa różnie. Jakie możliwości ma dłużnik, jeżeli występują realne przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego, jednak komornik zwleka z taką decyzją? Jedną z możliwości jest złożenie skargi do prezesa sądu rejonowego na działania komornika. Poza tym pozostaje czekać. Z punktu widzenia dłużnika, im szybciej nastąpi umorzenie, tym lepiej. Dzięki temu redukuje się koszty komornicze oraz odzyskuje dostęp do zablokowanego konta, oraz cenny spokój.