Wybierasz się na zagraniczny wyjazd? Czy wiesz już, jak zamierzasz zapłacić za lokalne atrakcje, wakacyjne zakupy i kolacje w restauracjach? W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak płacić za granicą, tak aby po powrocie z wyjazdu, nie zastać pustego konta.
Spis treści:
- Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem?
- Jak płacić bezpiecznie za granicą?
- Czy warto wypłacić gotówkę przed wyjazdem?
- Jakich kart używać do płatności za granicą?
- Karta debetowa
- Karta walutowa
- Karta Revolut
- Karta kredytowa
- W jakiej walucie płacić?
- Co jeszcze powinieneś wiedzieć o płatnościach za granicą?
- Podsumowanie
Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem?
Planując wyjazd za granicę, dokładnie przemyśl, jak zamierzasz płacić za zakupy w sklepach czy posiłki w restauracjach. Przede wszystkim zdecyduj: karta czy gotówka? Prawda jest jednak taka, że nie do końca jest to twój arbitralny wybór. Wszystko zależy od tego, dokąd się wybierasz.
Jeśli podróżujesz do krajów rozwiniętych, to z pewnością w większości miejsc zapłacisz kartą płatniczą czy telefonem, tak jak robisz to na co dzień w Polsce. Jednak, jeśli planujesz odwiedzić egzotyczne kraje, musisz liczyć się z tym, że dostęp do bankomatów oraz terminali płatniczych będzie w znacznym stopniu ograniczony. W takim przypadku koniecznie zabierz ze sobą gotówkę.
Poza tym pod uwagę weź również to, czy jedziesz tylko do jednego kraju, czy odwiedzisz ich kilka. Jeśli planujesz wakacje objazdowe, zastanów się, gdzie zdobędziesz walutę obowiązującą w każdym z krajów, do którego się wybierasz. Sytuacja będzie o wiele prostsza, jeśli podróżujesz po państwach Europy Zachodniej, w których obowiązuje euro.
Przed wyjazdem dokładnie sprawdź opłaty i prowizje, jakie twój bank pobiera za płatności kartą za granicą. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, załóż rachunek walutowy lub wyrób kartę wielowalutową, która pozwoli ci płacić za granicą bez dodatkowych opłat.
I koniecznie zapisz sobie numer telefonu, pod którym zastrzeżesz kartę, jeśli ją stracisz.
Jak płacić bezpiecznie za granicą?
Choć zabranie na wakacje gotówki ma swoje zalety, a niekiedy jest wręcz konieczne, nie jest to sposób bezpieczny. Niestety pełny portfel kusi złodziei, dlatego nigdy nie przechowuj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
Podróżowanie z kartą płatniczą z pewnością jest bardziej bezpieczne, zwłaszcza jeśli ustawimy na niej limity, a płatności zbliżeniowe zmniejszymy do 0 zł. Pamiętaj jednak, żeby na wakacje zabrać więcej niż jedną kartę. Dzięki temu, nawet gdy jedną z nich stracisz (np. wciągnie ci ją bankomat), nie zostaniesz z niczym.
Jeśli tylko masz taką możliwość, zabierz ze sobą zarówno nieco gotówki, jak i co najmniej dwie karty płatnicze: podstawową i awaryjną.
Czy warto wypłacić gotówkę przed wyjazdem?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli wybierasz się do kraju, w którym obowiązują popularne waluty: euro, dolar czy funt, to spokojnie możesz kupić ją w polskim kantorze i zabrać na wakacje w gotówce. Nawet jeśli część waluty zostanie ci po powrocie, bez trudu wymienisz ją na złotówki po kurcie podobnym do tego, za jaki ją kupiłeś.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku walut egzotycznych. Zazwyczaj cena ich zakupu jest dużo wyższa od kursu, po którym będziesz mógł ją sprzedać. Wynika to ze spreadu walutowego, czyli różnicą pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty. W przypadku popularnych walut spread jest niewielki, gdyż kantory mają pewność, że bez trudu sprzedadzą odkupioną od ciebie walutę.
W przypadku walut egzotycznych jest odwrotnie. Kantor nie wie, kiedy znajdzie kolejnego nabywcę na tajskie baty czy filipińskie pesos, dlatego skupuje je w o wiele niższej cenie, niż je sprzedaje.
Jak w takim razie zabrać gotówkę w egzotyczne, mało popularne miejsca, gdzie możesz natrafić na trudności w płaceniu kartą? Po prostu weź ze sobą dolary i wymień je na lokalną walutę po przyjeździe.
Jakich kart używać do płatności za granicą?
Załóżmy, że postanowiłeś płacić na wyjeździe kartą płatniczą. Pozostaje pytanie, jaka karta będzie do tego najlepsza. Oczywiście wszystko rozbija się o pieniądze, a dokładniej za opłaty za korzystanie z karty za granicą oraz przewalutowanie.
Karta debetowa
Zdecydowanie najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest płacenie w sklepach lub restauracjach zwykłą kartą debetową, powiązaną z twoim kontem złotówkowym. W takich przypadkach bank przewalutuje kwotę w złotówkach na walutę kraju, w którym się znajdujesz, ale zrobi to po bardzo niekorzystnym dla ciebie kursie.
A jeśli zamierzasz płacić taką kartą za zakupy w egzotycznej walucie, będziesz podwójnie stratny. Bank najpierw zamieni złotówki na euro i dopiero euro zamieni na lokalną walutę. Oczywiście za każdym razem kurs będzie gorszy niż w przypadku tradycyjnego kantoru. Dotyczy to zarówno płatności bezgotówkowych, jak i wypłaty pieniędzy z bankomatu.
To jeszcze nie wszystko. Banki najczęściej pobierają dodatkowe opłaty za płatności zwykłą kartą debetową za granicą. Innymi słowy, korzystanie ze zwykłej karty płatniczej za granicą się absolutnie nie opłaca.
Karta walutowa
O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z karty walutowej. Wystarczy, że w swoim banku otworzysz dodatkowe konto walutowe. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, jeśli chcesz płacić w krajach, w których obowiązuje euro, dolar, funt czy frank. Wystarczy, że przed wyjazdem zapewnisz na takim koncie środki w walucie kraju, do którego się wybierasz, a za zakupy zapłacisz dokładnie taką kwotę, jaka zażyczy sobie sklep.
A co w przypadku podróży do krajów, w których obowiązują egzotyczne i mało popularne waluty? Zapytaj się w swoim banku, czy nie posiada on produktów przeznaczonych dla podróżujących. Może się okazać, że będziesz miał możliwość skorzystania z usługi, która pozwoli ci na przewalutowanie kwoty do zapłaty po kursie zbliżonym do kursu, jaki obowiązuje pomiędzy bankami.
Karta Revolut
Ciekawym rozwiązaniem jest zabranie na wakacje karty i aplikacji mobilnej Revolut, która obsługuje około 30 różnych walut. Revolut pozwala na natychmiastową wymianę waluty po kursie międzybankowym. Wystarczy, że doładujesz konto Revolut odpowiednią kwotą w dowolnej walucie. Samo wyrobienie takiej karty kosztuje około 25 zł, ale możesz poszukać promocji, dzięki której założysz ją za darmo.
Karta kredytowa
Korzystanie z karty kredytowej na wyjeździe nie jest najlepszym pomysłem, ale stanowi ona rewelacyjne zabezpieczenie w przypadku awaryjnych sytuacji. Choć nie warto z niej korzystać na co dzień podczas podróży, warto ją mieć przy sobie, aby mieć środki na zakup biletu lotniczego, jeśli spóźnisz się na swój lot, lub opłacenie hotelu, jeśli okaże się, że biuro podróży nie zapłaciło za twój nocleg.
W jakiej walucie płacić?
Przede wszystkim unikaj płacenia za granicą w złotówkach. Najlepiej rozliczaj się w walucie kraju, do którego przyjechałeś. Jeśli podróżujesz po Europie Zachodniej, najczęściej wystarczy ci euro. Jednak, jeśli wybierasz się do Azji czy Ameryki Południowej, lepiej sprawdzą się dolary. Nie ma sensu kupować egzotycznej waluty w Polsce. Kup dolary i wymień je na lokalną walutę na miejscu.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o płatnościach za granicą?
Wymieniając gotówkę w kantorze, zawsze przelicz otrzymaną gotówkę, nawet jeśli kasjer zrobił to wcześniej na twoich oczach. W bardziej egzotycznych krajach pracownicy kantoru potrafią zabrać banknot czy dwa, a ty nie będziesz w stanie tego udowodnić.
Poza tym nie wymieniaj gotówki w pierwszym lepszym kantorze. Najpierw zrób rozeznanie, gdzie dostaniesz najlepsze warunki. Pamiętaj również, aby nie wymieniać wszystkich pieniędzy od razu. Jeśli nie wydasz wszystkiego, stracisz, gdy będziesz chciał ponowni kupić złotówki, dolary czy euro.
Choć płatności bezgotówkowe są szybsze i wygodniejsze, to trudniej będzie ci kontrolować własne wydatki, gdy płacisz kartą. Kiedy fizycznie widzisz, jak plik twoich banknotów się zmniejsza z każdym zakupem, łatwiej zrezygnujesz z zakupu kolejnej pamiątki.
Podsumowanie
Obecnie płatności za granicą są o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Ogromną różnicę robią przede wszystkim karty wielowalutowe, które pozwalają na płatności w obcej walucie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pamiętaj jednak, że nie w każdym miejscu na świecie zapłacisz kartą. W takim przypadku konieczne będzie zabranie ze sobą gotówki. Nigdy jednak nie trzymaj jej w jednym miejscu. Nie kupuj również egzotycznych walut w Polsce. Na wyjazd zaopatrz się w dolary, a lokalną walutę wymieniaj na miejscu.